Rusyanın elektronikteki yeri nedir?

Başlatan fractal, 19 Ocak 2011, 15:03:56

fractal

soğuk savaş yıllarında amerika ve rusya arasındaki rekabet konusunda kafa birşey takıldı.ay gitme yarışında rusya nasıl oluyorda bu kadar başarılı oluyor?yani tüm elektronik malzemeler amerikada ürtiliyor.rusyada yarıiletken teknoloji yok.japonya  o sırada bu kadar gelişmemiş.nasıl oluyorda uzay projesinde bu kadar başarılı oluyorlar?olayın hem teorik yönü hem pratik yönünü merak ediyorum.hiç elime rus malı bir entegre geçmedi.çok iyi rus matmatikçiler olduğunu biliyorum  sadece..gerçi aynı sorum nükleer enerji teknolojisi içinde geçerli.bu teknolojiyi kullanabilmek için bu malzemeleri nerden bulmuşlar?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

MC_Skywalker

meslek lisesinde iken Hocalarınmızdan birinde duyduğum nakledeyim

Rus larım vakum Tüpleri yani lambalar konusunda iler oldukların dan bahsetmişti.

fractal

vakum tüplerinin hep cok ısındığını ve boyut problemi olduğunu söylerler.vakum tüplü bir mir uzay üssü düşünemiyorum.

amerikadaki yarıiletken teknoloji , nonoteknolojinin en büyük ilerleme nedeni 2.dünya savaşı sırasında amerikaya göç eden almanlar olduğunuda herkes bilir.

Eğer nanoteknoloji alanında gelişemessek kendi işlemcimizi ve yarıiletken malzemelerimizi yapamayız.böyle armmı?picmi?renesansmı?atmelmi?gidip gelip dururuz.

eseneren

Almanlarla kıyaslamıyorum ama yazılım konusunda cok ıyıler dıgıtal kısımlarında cok basarılılar + yogun matematık bılgısı ıle kullanıyorlar. Genelımı bılmıyorum ama bılımsel alanda tanıdıgım kadarı ıle.

Nano teknolojı konusunda Tr makalelerden oteye gececegını sanmıyorum.Biri bende sunu yaptım desede başına iş gelir.

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

KONYALI

@senerenemre
Bu kadar kötümser olmayın arkadaşlar Türkiye'de de birşeyler yapılıyor. Nanoteknoloji konusunda çalışan pek çok Türk bilim adamı var. Örneğin Niyazi Serdar Sarıçiftçi nanoteknoloji ve solar enerji üzerine dünyaca tanınmış bir Türk bilim adamı. Ancak yurtdışında çalışıyor bir konferansı sırasında imkan verilirse ve davet edilirse Türkiye'de çalışmak istediğini belirtmişti. Yani unumuzda şekerimizde var ama helva yapacak usta yok:(

eseneren

Nano teknolojı ıle calısan bır suru unıversıte ve hoca var, sanal ortamda yapıldıgı ıcın ve para verıldıgı ıcın cok kısı ugrasıyor ve guzel seyler cıkartılıyor yanlıs anlasıldım. Bunu uygulamaya gecırıp rantların onune gecılmedıgı surece hersey yapılabılır.Karbon nano tuplerden ınce borular yapılacakmıs da osmos mu ıdı aya enerjısız su cekılecekmıs? neden yapılmasın.

Karamsarlık degıl soylemeye calıstıgım Koskoca turkıye kac unı. var uluslar arası gecerlılıgı olan olmayan ıstısat ısletme ekonomı prof. var butce plan hazırlanmısda tr gectım kar olayını borcdan mı kurtulmus vs.

Bırı cıksa ben turkıyeye komple yetecek enerjıyı urettım doga ınsana zararı yok dese sence ızın verırler mı, yaptırılır mı? Yıllık 60 mılyar dolar mı? enerjıye ne kadar oduyoruz.70 mılyon desek TR nufusu gıbı olsa GSMH ne kadar artıyor 1000 dollar mı? azmı ?

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

fractal

bu uzay teknolojisini ve nükleer teknolojisini nasıl üretmiş ruslar?yoksa sadece bir komplo teorisimi bunlar.

z

Rusya'nin yariiletken teknolojisi olmadigini kim soyledi? Rus mali Radyo, TV, Scop icinde Rus  transistori cok gorduk.

80 li yillarda okudugum bir kaynakta, Ruslarin bir tarihlerde dunyanin en hizli bilgisayarini yaptiklarini bunun icin lojik devrelerin sogutulmasinda icinden su gecen borulari pcb uzerine dosediklerini  anlattigimda arkadaslarim gulup kendilerince Ruslarla alay etmislerdi. 20 yil sonra processorler sivi ile sogutulmaya basladi. Kimse garipsemiyor.

Ruslarin bilimin her dalinda kendilerine yettikleri belli.

Uzaya ciktilar, uydu, silah, agir sanayi, elektrik, elektronik, optik, roket teknolojisi vs var oglu var.

Sadece hantal ve kaba urunler yapiyorlar.

http://elektron.uw.hu/catalog/Rus-crossref.pdf

http://www.cpu-ukraine.com/article/5.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Burak B

Bizim buralara SSCB dağılınca rus pazarları kurulmuştu. Acaip devreler ve cihazlar getiriyorlardı. hiç unutmam rus malı transistörler ve sabit kondansatörleri. Kondansatörler kare incecik plaka gibi olurdu genelde kırmızı.  Hele entegreler. Anlamakta zorluk çekerdim. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mihri

Yaklaşık 10-15 sene önce çalıştığım tv tamir dükkanına rus malı anfi gelmişti. Birçok TV teyp ... şasesi gördüğüm halde bu anfinin içini görünce çok şaşırmıştım sanki çok farklı bir teknoloji ile üretilmiş gibiydi. Anfinin içinde el kadar bir düzine kart dikey olarak tıklım tıklım yerlerştirilmişti. Kartları birbirine grup grup kablolar bağlıyordu ve hepside beyaz renkliydi. Kabloları işaretlemeden söksen doğru yerlerini bulmak mümkün değil. O anfinin içini görünce vay be demiştim adamlar bu teknolojiyle uzaya çıkıyor.
"Eppur si muove!"

fractal

yarıiletken teknolojisi için yan teknolojilerde gerekli cok iyi bir metalurji ve malzeme bilgisi lazım.sonra işlemci yapılacaksa bu yarıiletkenleri dizme dökme işi var.bu olayların gerçekleşeceği ortamlarında olması lazım...baktım biraz rusların işlemcilerine bazıları için intelin clonu yazıyor..biz neden yapamıyoruz acaba?uzakdoğuda bile üretiliyor?biz hangi nedenlerden dolayı üretemiyoruz?

X-Fi

çünkü türkiyede kimse bunları üretecek yatırımı yapmıyor yüksek maliyet söz konusu getirisi olmama riski var ülkenin yıllık ortalama çip kullanımı nekadardır ki bunun fabrikasını yapsın kendi malını üretsin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

fahri-

Bir zamanlar ( 20 sene önce)  TESTAŞ diye firmanın direnç ve kondansatör üretmeye başladığını duyduğumuzda artık teknoloji de üretiyoruz diye ne kadat çok sevinmiştik. Sonra 555 üretmiş ama maliyeti nedeniyle seri üretime geçilmemiş. Ve daha sonra firmanın üretimini tamamen durdurduğunu duymuştuk. Yani ülkemizde yapılamıyordan ziyade kullanılamayacak kadar pahalı üretilebilir diye düşünüyorum. Bizdeki patronlar tüccar mantığı ile düşünürler genelde. risksiz Al-sat aradan paranı kazan. Yatırımcı mantığı Türkiyede daha yeni yeni gelişmeye başladı. (paradan para kazanma devri kapandıktan sonra)

malpaslan1979

Şu noktanın önemli olduğunu düşünüyorum. Biz kendi yarıiletken yada mikroişlemci yada mikrokontrolörlerimizi tasarlarsak üretim kısmı önemli değildir diye düşünüyorum bu noktada ODTÜ VE TÜBİTAK ASELSAN'ın laboratuvar ve üretim çalışmaları var diye biliyorum. Siz bilgisayar ortamında tasarlayın ARGE yapın hazır tesisi olanlar üretsinler. Önemli olan sizin geriye dönük alt yapınızın olması. Çin veya Tayvan ve Kore birileri üretir. Önemli olan sizin üreticiye bilgisayar ortamında yolladığınız bilgilerdir. Yani hamallığını yapmak zorunda değilsiniz ki. Benim anlamadığım birşey var; dünyada yarıiletken imalatı yapan ülke sayısı bildiğim kadarıyla az. Önemli olan sizin laboratuvar ortamında bilgisayarlar üzerinde tasarladığınız özelliklerini belirlediğiniz ürünler var mı müsade edin bu yarıiletkenleri mikroişlemcileri başkaları üretsinler. Burada sizin niyetiniz önemli gerçekten kendi işlemcinizi yada yarıiletken ürünlerinizi aktif devre elamanlarını kullanmak istiyor musunuz? Üretecek ülke mutlaka ki bulunur yani ama Kore ama Çin... Zannederim burada bizi en çok ilgilendiren yarıiletken teknolojisi pasif devre elemanlarının üretememek birçok elektronikçi için üzücü yada kendisin başka ülke elektronikçilerine göre ezik hissettirici bir konu değildir. Fakat hiçbir zaman için geç değildir diye düşünüyorum kendi adıma. Uzakdoğu adı üstünde uzak. Avrupaya yakınız tedarik süreci ile ilgili zaman sorunumuz olmaz. İşçilik maliyetleri Avrupaya nazaran düşük. Birde çevredeki gelişmekte olan ülkeleri bu işe ortak edersek tadından yenmez diye düşünüyorum. Ne desek boş bu olaylar biz teknisyenleri teknikerleri mühendisleri aşar diye düşünüyorum. Bu iş sermaye sahipleri siyasetçiler üniversite hocalarının önderlerlik etmeleri gereken konular diye düşünüyorum.

not:galiba yanlış anlaşıldım ben imal edilmiş son üründen bahsetmiyorum örneğin televizyon örneğin uydu alıcısı. ben biz bilgisayar ortamında işlemciyi yada yarıilekten ürünleri tasarlarsak bu işlemciyi yada yarıiletken ürünleri üretecek birileri bulunabilir diyorum.

Elektroemre

@malpaslan1979'a katılıyorum. Önemli olan malzemeyi üretmek değil, adam gibi "son ürün" yapabilmek.
Birileri mikroişlemci, kondansatör direnç vs. üretir.
Mesela dünya devi NOKIA bütün kondansatörleri, çipleri, ekranları kendisi mi üretiyor?Tabiki hayır.
Peki tüketiciye son ürün olarak cihazları satabiliyor mu? Evet!

Elbette kendi malezmelerimizi üretmekde önemli ancak o en son noktada. Şuan takılmamamız gerekiyor buna.
Yazılım içinse kafanız dışında hiç bir hammadde gerekmiyor. Ki artık yazılım bir noktadan sonra donanım tartışmalarının önüne geçiyor.
Yani eğilmemiz gereken nokta "Yazılım" bence.