pic18f4585 ile puls trafosu sürme üzerine

Başlatan fractal, 07 Şubat 2011, 10:24:29

fractal

hocam ben 470nf koyduğumda sürüyor.ama tasarımım hatalıymış bir arkadaşta görmüş.ben pwm entegreleri gibi sürmek istemiştim.puls trafosunu akım yön değiştircekti.ama benimkisi öyle değil.optolardan sonra bir half bridge gibi bir yapıyla bunu sağlamam gerekiyor ilk önce sanırım.ozaman zaten o 1nf gerek kalmaz diye düşünüyorum.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

MOS 3 sebepten oturu yanar.

1. Akim tasima kapsitesinin ustunde zorlanirsa.
2. Hic akim akitmasa bile voltaj tasima kapasitesi asilirsa.
3. Drain ile Source bacagi arasindaki voltaj farki mevcutken akan Id akiminin ve suresinin carpiminin neden oldugu enerji, Mosun uzerinde isiya cevirebilecegi enerji kapasitesini asarsa.

Simdi diyorsun ki yukum enduktif ve moslarim yaniyor.

Agizlara yapismis yuk enduktif mosum yaniyor. Tamam enduktif yuk basa bela bir yuktur akim kontrol altinda tutulamazsa akim, alir basini gider.

Senin yukunun de gorulecek sekilde guc katini sema halinde vermen gerekir. Verdigin gate dalga sekli sorun olabilir, olmayabilir de. Karelerin voltaj ve zaman karsiliklari ile sifir hatti olmadigi surece verdigin scop goruntusunun de fazla bir anlami yok.

Gate sinyali illaki kare dalga olacak diye kesin kural yok. Bazen gate sinyali bilincli olarak karedalgadan uzaklastirilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

peki.pic işlemci ile puls trafosunu sürmenin en doğru yolu nedir?eğer ki bu yol opto ise opto ile pulse trafosu arası nasıl olmalıdır?ben örnek devremi cizip ekleyeceğim...

z

Hem gate surucu trafo hem de opto kullanmaktaki tek amac, olsa olsa trafoyu surecek onsurucuyu tasarlayamamaktan kaynaklanir.

PC guc kaynaklarindaki gate surucu transformatorunu suren iki transitorlu devre semasina baktiniz mi hic?

Zamaninda Gevv bir kac kez bu tip semalar vermisti.

fractal

böyle düşünmemin nedeni,

mosfetler 15 v ile tetikleyeceğim.devremde +-15 v dc simetrik güç kaynağı var.pic başka bir kaynaktan besleniyor.optoyu onun için kullanıyorum.eğer diyorsanızki puls trafosunu 5v pic ile sür sekonderi ile moslar sürülür onuda bilmiyorum ...bir çok noktada bilgi açıklığımızın olduğu kati.bilmiyoruz diye bırakamayız başkaları cok daha iyi biliyor diye hiç bırakamayız.gerekirse amerikayı yeniden keşfeder orda kayboluruz.söylemeside kolay...
t

z

Puls trafosunu 5V la sur demedim. Zaten boyle bir sey yaparsan daha cok basin agrir. Primeri orta uclu surucu trafosu sar ve olabildigince yuksek voltajla sur. Bagla bunlara birer transistor.

PC guc kaynaklarindaki surucu devreye bir goz at. Hazir cozum orda zaten.

https://www.picproje.org/index.php/topic,204.msg190544.html#msg190544

Transformatore seri kapasitor atmak trafoyu suren surucunun isini hafifletir ayrica dengesizlik varsa bunun olumsuzluklarini azaltir. Fakat seri kapasitor dalga seklini bozar ayrica trafonun primerine giden voltaji dusurur. Eger illaki kapasitor koyacaksan degerini cok kucuk tutma ki dalga seklin degismesin ve sadece amaci sadece DC akimi bloke etme olsun.

fractal

hocam o pc güç kaynaklarının coğunu inceledim sg3525 yada tl494gibi pwm entegreleri kullanmışlar ben onu kullandım devrem çalıştı.ama picle yapmak istiyorum.son yazdığınız şeyleri daha önce bilmiyordum deneyerek tecrübe ile öğrendim seri kondansatör olayı gibi...bendeki puls trafolarında orta uç yok.olsa idi nette cok örnek buldum.birini uygulardım.nette cok fazla araştırma yaptım...geriye tek seceneğim opto ile half bridge trafoyu sürmek.bilmiyorum başka bir yolu varmı...

z

Enduktanslarla ugrasiyorsan kendi enduktanslarini, trafolarini sarabilmen gerekir. Orta uclu surucu trafo isleri kolaylastirir. Yok ben orta ucu olmayan trafo surecem diyorsan demekki H bridge ile sureceksin.

H bridge devresini de ciple yapmaya gerek yok. Ugrasmayayim dersen motor surucu entegreleri kullanmana kimse bir sey demez. MOS surucu cipler cok kisa surelerle yuksek akim basabilir yada emebilir. Adi gecen kisa sureler mos surucu sinyalin inen ve cikan kenarlarindaki bolgelerdir. Trafo surmek icin bu cipleri (optolari) kullanmak bence yanlis. Fakat kullanilamaz diye de sart olmaz.

Verdigim linkteki semalara tek tek bakmadim. Onlardan birisinde orta ucsuz trafo surulmus olabilir. O semayi PICe uyarlama asamasinda sadece soyle bir sorun yasayabilirsin.  Oradaki devrelerde on-suruculer girislerinden atiyorum 0..+12v sinyal isteyebilir. PIC cikisina baglayacagin transistorlu bir devre ile 0...5V u 12V...0 araligina cevirebilirsin.

Su anda kullandigin surucu trasnsformator acaba hangi frekans icin tasarlandi. Eger tasarlandigi frekansdan daha dusuk frekansda kullaniyorsan zaten miknatislama akimin yukselir ve on surucu zorlanir.

Scopun varsa deneme yanilma metodu ile bile surucu trafonu yeni bastan sarabilirsin. Ben  hala senin guc katinda sikinti oldugunu dusunuyorum.

Once o kisma bakmak gerekiyor.

dhan000

aslında hcpl3150 ile yapılan devre h-bridge oluyor...ilk resimde verilen devredeki opto hcpl3150 değil sanırım isite bir opto bulunup ismi hcpl3150 olarak değiştirilmiş...
aslında gerçek uyğulama devresini görmek lazım hatalı şemaya bakıp bir şey anlaşılması mümkün değil...

fractal

z

[IMG]http://img547.imageshack.us/img547/7240/devremr1.jpg[/img]

Kulli sorun.

1. Gate'lere baglanan sekonderlerden birinin ters cevrilmis olmasi gerekiyor.
2. Surucu trafonun primerinden her iki yonde de akim akitmaniz gerekiyor. (Transistorlu surucu devrenin boyle bir yetenegi yok)
3. Mevcut devrede transformatorun akim yolunda 10K gibi anlamsiz yuksek direnc degerleri var.
4. TLP250 lerin 7 nolu pinlerinin +15V e baglanmamasi gerekiyor. 8 nolu pine 15V baglanmali.
5. Madem +15 ve -15v beslemeniz var. Neden iki kapasitor baglayip yukun bir ucunu bunlarin orta noktasina  bagliyorsunuz. Yuku moslarin ortak cikisi ile Gnd arasina baglamaniz daha mantikli. Eger +/- beslemeniz olmasaydi kapasitif bolme mantikli olurdu.

fractal

devreyi kafamdan gecen fikri aktarmak için çizdim.dirençler temsili.optolar hcpl 3150 olucak.ben 40khz kullanıyorum pwm frekansım.ozaman bu fikrin anladığım kadarıyla cöktüğü nokta transistörlü trafo sürme kısmı.ama oklarla cizdiğim yönlerde neden akım akmazki bir açıklayabilirmisiniz?hem şekilde primer kısmında Q1 transistörü yanlış bağlamışım collektörüne bağlanacak emiter +15 in Vo ucuna....
yinede çalışmazmı?

M_B

Hocam  son yaptıgınız degısıklıgı kontrol edınız?.
+15V Trafo uzerinden direkmen V0 gidiyor.

Duzenleme: Az once yeni bir sema yayınlamıstınız onu kaldırmıssınız. Onun ıcın yazmıstım Yukardaki uyarıyı.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

fractal

hocam kafam karışmış hemen kaldırdım onu.bir kere full h bridge olmadan olmaz trafo böyleyse eğer.başka bir yönetm varsa bilmiyorum.sg3525 yada tl494 yada cd4095 gibi lerle yapmak daha kolaymış..
gerçektende külli hata..

askuzucu

Yine aynı şeyi yazacağım. O optolar yanar.Foto transistorlerin kollektoru 15 volt, emiteri gnd.