pic18f4585 ile puls trafosu sürme üzerine

Başlatan fractal, 07 Şubat 2011, 10:24:29

fractal

1.pic ile puls trafosu sürmek isitoyrum.
2.puls trafosu ilede mosfet süreceğim.40khz de çalışaçağım.
3.puls trafosuna 15 v dc ayrı bir güç kaynağı ile pwm uygulumak istiyorum
4.pic ile devreyi yalıtmak için hcpl 3150 kullandım.
hcpl 3150 ler hep bozuluyor neden?direnç koyuncada araya  dalga şekli bozuluyor.bu istediğim olayı nasıl gerçekleştirebilirim.ben aklıma gelen bir opto ile yalıtıp 15 v ile sürmekti.başka bir yolu varmıdır?

[IMG]http://img204.imageshack.us/img204/1228/uyglm1.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

X-Fi

bobine direk bağladığın için bozuluyorlar bobin hatlarına seri dc drop kondansetör ekle.

ayrıca arada puls trafosu varsa neden optokublör ile yalıtıyorsun trafo zaten bu işi yapar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

fractal

picle direkt puls trafosunu nasıl süreceğim?
mosları sürmek için 15v gerekmiyormu?puls trafosunu mos sürmek için kullanmaya çalışıyorum.hemde devre etkilenmesin diye 15 v ayrı bir kaynaktan beslemeye çalışıyorum.

..bu dc drop kondansatör değerlerini nasıl belirleyeceğim?böyle bir örnek varmı..

X-Fi

pic ile puls trafosunu transistör yardımıyla sürersini.

dc drop kondansetörlerini pwm frekansına göre hesaplamalısınız Xc=1/2piFC den hesaplayarak istenilen dirençde bobibe frekans geçişi sağlanır ve DC gerilim kaçakları filtrelenir.

sinyali test ederekde bulabilirsiniz 1nf takarak denemelere başlayınız.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

fractal

elimde son iki tane hcpl kalmıştı.sizin dediğiniz gibi yaptım bozulmadı.ama tam istediğim dalga şeklini henüz yakalayamadım.şimdi burda akım kontrolü için.Xl+Xc değerini bulucam 40khz için gerilim 15 vdc.trafosunun  endüktansını biliyorum.formülden c değerinimi  çekicem.

X-Fi

Xl + Xc yi bularak hattın komple Z değerini bulursun buna göre sürücü gücünü seçersin eğer doğru ve kaliteli bir sarım yapıldıysa primer kısmında yüksek akımlar harcamadan seconder de sinyali görmen lazım. Çıkış sinyalinin genliğinede etken bu kondansetörler. Geriye test etmek kalıyor.

fractal

hocam teşekkürler ben bu drop kondansatör olayını bilmiyordum.devrem 60mA cekiyor.cıkan dalga şeklide bu.alttaki pic den cıkan üstekide puls trafosunun sekonder işareti.sanırım. artık mosfet sürebilirim...

[IMG]http://img826.imageshack.us/img826/6456/dalgaseklim.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

fractal

bu konuda fikirlerini paylaşak arkadaşlar yokmu?bu dalga şekli idealmidir.yukardaki devreyi boşta çalıştırdım.moslardan direkt kare dalga çıkış aldım.ama çıkışa endiktüf yük bağladığımda devre cok yüksek akım çekti.hcpl optolar bile yandı izole olduğu halde bunun nedeni nedir?

emrahmrcn

Merhaba
Dalga şekilleri düzgün değil, aşağıdaki gibi bir devre kurup deneme yapman bence yararlı olur. Yük olarak 1nF bağlayabilirsin. Giriş tarafında optoların yanması ters kutuplu oluşan yüksek voltaj dan dolayı, o yüzden de optoların TR leri yanıyor, ters bir diyot koyabilirsin. İyi Çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

fractal

1nf bağladım kare dalga sinyal sinüs gibi oldu.470nf bağladım pic ten iki kanal uyguladığım pwm sinyalim  optoların cıkışında yani puls trafosu primer trafında anca kare dalga oluyor.burda tabi kare dalgamı olmalı yoksa sinüs gibimi bilmiyorum.tabi ters diyotta hızlı olmalı sanırım.1n4148 olurmu?sonra moslarada koymam lazım sanırım...sizde örnek dalga şekli varmı?

askuzucu

@emrahmrcn arkadaşın dediğini bir dene ama bence sıkıntı burdan değil, sonraki kısımlardan kaynaklanıyor.
Eğer sıkıntı buradan ise;
Gate uçlarına osilaskopla baktığında 10-15 volt pozitif alternans dışında gerilim olmamalı.20 volttan büyük olursa mos delinir. 10 volttan küçük olursa mos anahtarlama yapamaz, direnç etkisi gösterir ve ısınır.
indüktif yükte yanma var ise röle kullanırken yaptığınız gibi koruma diyotu koyacaksınız.hızlı shotkiylerden 1000 volt en az. 1n4148 olmaz.
Gönderdiğiniz şema hatalı.İyi bakarsanız alttaki optocuplörün hiç bir işe yaramadığını görebilirsiniz.Yanması da gayet normaldir.

fractal

peki devre nasıl çalışıyor.ben pwm entegreleri gibi yapmak istiyorum sg3525 yada tl494 gibi.onun çıkışı line drive gibi.benimki sanırım o açıdan hatalı.öyle olması için optodan sonra bir sürücü daha yapmam lazım .ama bu haliyle bile  moslardan kare dalga cıkış alabiliyorum.sadece cıkışa yük bağladığımda yanıyor moslar.çıkış devrem ise endiktif yükü sürmek üzere tasarlamaya çalışıyorum.bir adet simetrik güç kaynağım var.bir yönde endiktif yükten +15 v geciriyorum sonra -15v olucak şekilde.yukarda arkadaşlar demiş 1nf ama 1nf da sinyal sinüs oluyor puls trafosunun girişi bu doğrumudur peki?karemi olucak sinüsmü?

remzi

Bende bir soru sorayım. Puls trafosu neden kullanılıyor. Hazır entegrelerle bu işler olmuyormu?

fractal

benim anladığım kadarıyla.yalıtım yani izolasyon için kullanılıyor sonra ise mos süreceksen mosu daha hızlı anahtarlamaya sokabiliyor.akım yönünü değiştirerek sürüldüğü zaman transistörü daha hızlı açıp kapanabildiğini söylüyorlar.

emrahmrcn

Alıntı yapılan: fractal - 07 Şubat 2011, 23:06:11
1nf bağladım kare dalga sinyal sinüs gibi oldu.470nf bağladım pic ten iki kanal uyguladığım pwm sinyalim  optoların cıkışında yani puls trafosu primer trafında anca kare dalga oluyor.burda tabi kare dalgamı olmalı yoksa sinüs gibimi bilmiyorum.tabi ters diyotta hızlı olmalı sanırım.1n4148 olurmu?sonra moslarada koymam lazım sanırım...sizde örnek dalga şekli varmı?

1nF sinus oluyorsa mosfetleri süremez, girişteki kare dalganın aynısını yakalaman gerekiyor. Yükü süremiyor anladığım kadarı ile birde puls trafosunun uygunluğu önemli.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK