pic18f4585 ile puls trafosu sürme üzerine

Başlatan fractal, 07 Şubat 2011, 10:24:29

fractal

hocam ben bir gün çalıştım öyle eğer ters diyot koysaydım yanmazdı.ama  asıl sorunu halen aşamadım gibi....neyse transistörlü olan devreleri yok sayarsak...
şimdi üsteki opto enerjilendiğinde çıkışıda high olucak yani 15 v altaki opto low seviyesinde olucak yani gnd .ozaman üsten alta akım akacak.sonra tam tersi olucak alttan yukarı akacak.ama osiloskopta ben sadece 15 v kara dalga görüyorum trafosunun primerinde
alttaki işareti görmem gerekmezmi?yoksa 3150 optosunu ben yanlışmı anladım.giriş high çıkış high ---low ise low seviyesinde  çıkış veriyor..

[IMG]http://img130.imageshack.us/img130/7920/elecsg3524osc2.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

dhan000

üstad siz pic yazılımında deat time denilen yani ölü zamanı verdinizmi? resimdeki şekilde alt ve üst noktaların ortasında görülen yer...optolar size deat time vermez. optoların girişinden ne verirseniz  primerden de onu alırsınız...

fractal

evet.bir potla death time süresini giriyorum işlemciye.zaten optoların tetiklenme pinlerine osiloskopla bakınca belli oluyor.

dhan000

üstad üsteki opto highte iken alttaki lowda olacak sonra üsteki low ve alttaki low seviyesinde olacak ve bir süre bekleyecek sonrada  alttaki high seviyesine çıkacak üstteki ise lowda kalacak...optolar bu şekilde tetikleniyorsa trafonun çıkışındanda istediğiniz şekilde sinyal almalısınız...

fractal

pic çıkışındaki dalga şekillerim.
osiloskop ayarlarım:volt/div 5v  time/div 2us coupling AC source İNT 
proteus simulasyonu ile osiloskop sinyali farklı.sanırım proteusta sorun vardır.sinyalde bir peryot kadar kayma var..

bunlarda osiloskop çıkışım

pot ile death time süresini ayarlıyorum.

[IMG]http://img196.imageshack.us/img196/2964/osil1.jpg[/img]

soru 1:deat time sabit kılarak duty cycle mı akım kontrol edilir?

soru 2:dalga şekilleri incelendiğinde duty cycele ancak %50 değişir gib.1 dalga high zamanı artıkça altaki low zamanı azalır yada tam tersi.yani akımbir yönde artarken diğer yönde azalır gibi görünüyor.burda tam olarak ne oluyor?

dhan000

üstad primerden ziyade sekonder çıkışındaki dalğa şekli nasıl? sekonder çıkışında kare dalğa olmaması lazım...

fractal

primerde daha önce gönderdiğime benzer dalga şekli olmalı.sekonderde de öyle olmalı ama bende kare dalga çıkıyor nedense.

fractal

devreyi tekrar gözden geçirdim.puls trafosunu direkt hcpl3120 ile sürdüm.puls trafosu sekonder çıkış dalga şekillerim aşağıdaki gibi oldu.

burda hcpl3120 yi korumak için neler yapabilirim.tanesi 5tl.bu dalga şekli mos tetiklemek için idealmidir?bir akım kontrolü death time ve duty cycle ilemi kontrol edeceğim.burda bir geri besleme devreside yapabilirmiyim...

[IMG]http://img511.imageshack.us/img511/6294/osck1.jpg[/img]

emrahmrcn

Mos u anahtar gibi tetiklemek için en az 10V gerekir , ideali 15V tur. Birde kare dalganın positive rise time ında 10V a kadar geçen sürenin çok uzun olmaması lazım ki ısınmasınlar.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

fractal

optoyu nasıl korurum.?
40khz için nasıl bir lc filtre?
akım kontrolü nasıl yaparım?
hanhi akım sense devresi olmalı?_
deat time sabit olmalı ise kaç olmalı neye göre?
duty cycle ile akımı nasıl kontrol ederim?ortalama gerilim sanki hep aynı gibi..?

fractal

duty cycle ile oynayınca ya üsteki dalga daralıyor altaki genişliyor.yada üsteki genişleyip allatki daralıyor.onuda eklemiştim 3 resim birden.ozaman tek yönde akımlardan biri artmıyormu yada azalmıyormu?iki işaretin toplamı yine değişmiyor sanırım?
ozaman buna göre death time ile oynamamız gerekmiyormu akım kontrolü için?sinüsü kırpmak gibi olmuyormu bu?

askuzucu

fractal;
optoyu yanlış bağlıyorsun. Zaten 15 volt ile besleyeceksen optoya gerek te yok.

fractal

hocam benim devremde iki farklı kaynak var.biri pic beslendiği diğeri mosların beslendiği simetrik kaynak.optonun bağlantısına hcpl3120 data sheetenden baktım.pic ile girişini tetikliyorum.beslemesine +15 vdc 8 nolu pin...6-7 nolu pin kısa devre.5 nolu pin +15 v dc nin gnd ucuna bağlı.6-7 ile 5 nolu uc arasında seri r-c var.birde ben buraya ters diyot koydum.bu haliyle çalışıyor..sorun nerde?

fractal

devremin son hali....ve yükteyken çıkış dalga şekli...bu iyimidir şimdi?ve bazı sorularıma yanıt bulamadım.duty cycle sabit yaparak death time ile oynuyorum akım artıp azalıyor.duty cycle ne işe yarar burda?doğrumu yapıyorum?pic dutyc saykıl yada death time skalasını yada cözünürlülüğünü nasıl artırırım...?

[IMG]http://img195.imageshack.us/img195/3790/devre123456.jpg[/img]

bu yükteyken aldığım çıkış

[IMG]http://img810.imageshack.us/img810/9016/sdc16722.jpg[/img]

fractal

işte duty cycle kullanılmıyor yada ben kullanamadım.sabit olmalı çünkü duty cycle la oynarsan pozitif yada negatif alternans simetrik olmaz.ozamanda moslardan biri daha fazla ısınıyor.duty cycle değeride alternansları eşit kılacak şekilde yani %50 olmalı oda pr2 değerinin yarısı olmalı herzaman.geriye kalıyor death time ölü zaman.ölü zamanla oynadığımda osiloskoptan baktığımda sinüsün genliği değişiyor.oda akımı değiştiriyor.
ben çıkışa 100nf seri ve 75 uH endüktans koydum.kapasite artınca sinüs genliği büyüyor.küçülüncüde kare dalgaya benzemeye başlıyor..