SES YÜKSELTİCİ İÇİN ACİL YARDIM !!!!!

Başlatan emrah, 11 Şubat 2011, 12:04:56

emrah

selam, arkadslar şöyle bi devre yapmam lazım, ortamda konuşulan sesi başka bir ortama aktarmak. bunun için bu forumda araştırdım şöyle bir devre buldum ; 

resim ekleyemedim  ???????*

bu devrenin çikişı kaç watt bilmiyorum ama güçlendirmek için tda2003 gibi bi entegreyle 10W civarı yükseltsem olurmu. birde bu devre ile ortam sesini dinleyebilirmiyim ?  önereceginiz devreler varmı ?????

emrah

https://www.picproje.org/index.php/topic,17724.0.html

burdaki devreden bahsediyorum. sizce cıkışı kaç watt oolabilir. yükseltmeme gerek varmı ?

z

Senin icin amplifikator gucu onemli degil. Gucten ziyade kazanc onemli.  Amplifikator gucu  bangir bangir ses icin onemli. TBA820M turu basit bir cip isini gormesi lazim.

Eger fisiltilari dahi duymak istiyorum dersen, onerim amplifikator cikisina kulaklik, amplifikator girisine de preamplifikator eklemen olacaktir.

Ayrica asagidaki linke de bakabilirsin.

http://www.electroniq.net/audio/underwater-microphone-tba820m.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emrah

bu entegreyi piyasada bulabilirmıyım ?

yapacagım devreyi su amaclı olacak;    dışardaki sesleri ben odadan dinleyecegim. yapacagım devre dısarda yaklasık 1 metre uzaklıktaki sesleri net algılayıp göndersin..

en güzel örnek ;

binalardaki diyafon. bina giriş kapsındakı ile dairedekilerin konusma sistemi gibi.

z

Bu entegra tam sana gore. Piyasada da zebil gibi.

emrah

teşekkürler ....   resimdeki R5 direnci 1 ohm mu ?

emrah

resimdeki  şemayı tam çözemedim.  beslemenin + ucunu nereye verecez. entegrenin 8. pin   bosmu kalacak, r5 1R mi ?   bunlar hakkndada yardımcı olurmusunz?

z

emrah

lm386 nın 3 nolu pinine direk mic taksam olurmu ?

t2

olmaz. kapasitif mikrofon kullanmanın bir adabı var. gerçi ne tür mik. kullanmak istediğinizi de bilmiyoruz ama, direk mic  taksan kesin olmaz.

emrah

bunalmis adlı uye. resmin sol tarafındaki lm386 lı devreyi yaparsan istegidin devre olmu olur diyor.  t2 adlı uye  omaz diyor.   net bir acıklama yokmu.  yapmak istedigim şeyi en basta yazdım.

t2

benim olmaz dediğim şey , lm386 nın 3 nolu pinine direk mic taksam olurmu ? sorunuz içindir. Hem  bunalmis adlı uye, sol tarafı değil sağ tarafı demiş.

z

Dinamik mikrofon kullanacaksan bu devreyi yap. 12v yerine 9v ile besleyebilirsin. Bunun cikisini dogrudan LM386 nin 3 numarasina baglayabilirsin.

Yok kapasitif mikrofon kullanacagim dersen

LM386 ile yapilmis asagidaki devreyi dogrudan yapabilirsin. Vs ye 9voltu daya gitsin.

Daha fazla bilgi icin asagidaki linki tikla

http://www.google.com/#sclient=psy&hl=en&rlz=1R2ADFA_enIE398&q=microphone+amplifier+circuit&rlz=1R2ADFA_enIE398&aq=2&aqi=g5&aql=&oq=microphone+amp&pbx=1&fp=46c434222b5f0e70

t2

vsye 9v bağlanacaksa mikrofona bağlı 2.2k olan  direncin 8k2 olmasında yarar var.

emrah

kapasitif mic kullanacagım devrede.   son konulan opamplı devrede piyasada satılan kücük miclerden kullandıgım zaman ortam sesini bu devre ile rahat alabilirmiyim ?