on screen display hakkında

Başlatan erhanmete, 18 Şubat 2011, 16:57:47

erhanmete

video sinyalinin üstüne yazı bindirmeye çalışıyorum.
fakat bir türlü kafam almıyor nasıl olacağını . LM1881 ile yatay ve dikey saptırmaları interrupt olarak takip ediyorum.
ama gerisi bir türlü kafama oturmadı.
fikir ve görüşlere ihtiyacım var.

eseneren

photoshop (turevı) layer mantıgı ıle yapılıyordur dıye tahmın edıyorum....
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

mcan

OSD chip kullansaniz olurmu? Bkz.STV5730

erhanmete

osd chip ile yazı işini halledebilirim fakat aynı zamanda koordinatları değişen çizgi çizebilmem gerekiyor.

iyildirim

Hazır OSD chipleri ile yapılabilir.

Hazır chipler iş görmüyorsa, satır başı bilgisini verebilecek yardımcı bir chip ile bir mcu birlikte çalıştırılabilir.

Satır başı bilgisi alındıktan sonra ilgili satırda yazılmak istenen pikseller yazı rengine göre video sinyali low veya high'a çekilerek yapılabiliyor.

640x480 30 fps gibi çözünürlükte bir piksel süresi yaklaşık  100ns olacağından buna uygun hızda bir işlemci kullanılmalı. Makul bir kalite için benim tavsiyem en azından 20MPIS olur.
Satır ve sütün boyları 255' geçtiği için, tek bir cycle'da 255 üzeri büyüklükleri kontrol edebilmek adına 24 veya dsPIC ler daha uygun gibi. Eğer ARM falan kullanırsanız daha da iyi.

drmp

bundan yıllar önce ilk 16f84  almış basit olsun diye bir tvde tetris projesini yukleyip deneme yapmıştım   pic  ilede yapılabilir

ipek

grafik değilde karakter olarak linkteki devreyi yaptım gayet güzel çalışıyor..

http://hotfile.com/dl/105918312/02fd8b1/Epe-Time_date.rar.html

RcALTIN

12F683 ve microC ile yapılmış bir çalışma: Pico OSD, a PIC video superimposer; kullandığı ve yine kendinin yaptığı kütüphane: PIC PAL Video Library
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

erhanmete

teşekkürler c kodları inceleyince konu nispeten anlaşılmıştır
çok teşekkür ederim. ama sıkıntılı iş.

erhanmete

video sinyalinin üstüne spi ile beyaz sinyali basıyorum, başka bir çıkıştan da gri arka plan yaptım.
oldu gibi yardımlar için teşekkürler.

My75

Videodaki örnek Picosd örneğimi yoksa kodlara bakarak sizmi yaptınız?
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

erhanmete

Alıntı yapılan: My75 - 07 Mart 2011, 18:44:36
Videodaki örnek Picosd örneğimi yoksa kodlara bakarak sizmi yaptınız?

devre zaten atmelle yapıldı. mantığı ile ilgili sıkıntılarım vardı ki boşuna kasmışım.
kendi kodum kendi devrem.

My75

Peki Lm1881 gibi bir seperatör kullandınızmı yoksa picosd'ki gibi direkt porttanmı aldınız senkronizasyon palslerini..Osd entegre sıkıntısı olduğu için bende uğraşmak istemiştim ama kısmet olmadı,Pic ile bu iş kasar zaten,Atmel ile sıkıntı olmaz..Sonuç alman iyi olmuş,kolay gelsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: My75 - 07 Mart 2011, 19:29:53Pic ile bu iş kasar zaten,Atmel ile sıkıntı olmaz.
Pic degil sorun. Sorun kodu yazanlarda.

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

erhanmete

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 07 Mart 2011, 20:12:29
Alıntı yapılan: My75 - 07 Mart 2011, 19:29:53Pic ile bu iş kasar zaten,Atmel ile sıkıntı olmaz.
Pic değil sorun. Sorun kodu yazanlarda.

aynı fikirdeyim piclede olur lm 1881 işimi baya kolaylaştırdı.
ama onsuzda olurmuş.

satır palsini aldıktan sonra hızlı bir spi ile video sinyalini beyaza veya siyaha (hatta ayarlı falanda olur) çekiyorsunuz o kadar.
bunu ard arda bütün satırlarda yapıyorsun.

senkron içinde satır sayacını frame palsinde sıfırlamak gerekiyor.