EN BASİT SANAL DUVAR NASIL YAPILABİLİR ?

Başlatan gkn_ozc, 19 Şubat 2011, 00:17:04

gkn_ozc

arkadaşlar google ye "sanal duvar" yazıp görselde arattığınız zaman trafik işaretleri için yapılmış kırmızı yürüyen insan resimlerini göreceksiniz isterseniz bu resimleri görüp sonra yardım etmeye çalışın ve bu nasıl yapılır yapabilme ihtimalim olurmu bilgisi olanların cvp yazmasını rıca ediyorum

eseneren

teknolojik olarak nasıl yapılıyor orasını cozduysen elektronık kısmında elımden gelenı yaparım.
hem ısık duvarı olacak ve ıcınden gecılebılecek valla enteresan...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

RcALTIN

Sanırım tuğladan duvar olmasa da, lazer ışığıyla ızgara şeklinde bir duvar yapılabilir ki zaten görsellerdeki fotoda da bu mevcut aslında. Görsellederde görünenler gerçek fotolar değil(?), bana kalırsa tek eksenden lazer ışınıyla havaya şekil çizmek pek olası değil gibi, ancak görünür biçimde ışık yayan bir lazer ile(nasıl mümkün oluyor bilmiyorum ama dalga boyu anahtar nokta) düz çizgiler halinde ızgara çizmek mümkün olabilir; herşeyin sonunda kırmızı rengin dalga boyu görünür lazere uygun mu bilemiyorum...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

eseneren

lazer dogası geregı dogrusal ılerler, açı ile bakılırsa gorulmeyecektir.hele lazer ısıgına dık acı ıle ( arabaların geldıgı yon) oradakı ısık sıddetı 0 a yakın belkı sıfır olacaktır( lazer kaynaklı )

iki farklı eksende ısık gonderseler x ve y olarak kesısenler belkı gorunuyordur dalga boyu nasıl etkıler bılmem ama ısıgı havada denk getırmekde zor zanaaaat nası yapıyorlarsa...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

FEHMİ_ASM

Zor olan bunu birbirine denk getirmek değil bence. Çünkü lazer'de bildiğim kadarı ile birim alan başına düşen foton miktarı, çok yoğun bir ışık kaynağının bile binlerce katı. Asıl güç nokta, iki lazerin birbirine hangi açı ile ışın göndereceği ve bu ışınların gerilim (dalga yüksekliği ) -- dalga boyu değerleri. Bundan yaklaşık on senen önce bunların çalışma mantığıyla ilgili bir yazı okumuştum. Ancak aklımda kalanlar bunlar.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

eseneren

lazer ısık kaynagıdından cıkan ısınları ıkı kuresel ayna ıle ıcerde tutar foton ıcerde hapsolur bu aynalardan bırı ısık sıddetı bellı bır sıddetı gecınde gecırgenlık gosterır o foton ıcın ve ust uste bınmıs bınlercemı mılyonlarcamı foton tek foton gıbı cıkar bu olay ıc bukey aynada asal eksene ısık yansıtma durumlarına gore dık bır sekılde cıkar ; dolayısıyla hem sıddetlı hem tek yonlu ( +/- ) bır ısık kaynagı uretılmıs olur lazerın acılımıda tam olarak bunu ıfade eder.

Isıgı havada denk getırmek evet haklısınız lakın eger amac dalgaları ust uste bındırıp daha sıddetlı ısık yapmak yada bır bırını sonumlendırmek ıse ıs zor.
ıkı lazer noktasını bırlestırırsınız sorun yok  ( 670nm olsun dalga boyu ) 90 derece kaymıs sekılde gelıyorsa fotonlar bırbırıne 670/4nm lazerı gerıde tutmak gereklı bu kısım ımkansıza yakın.

Kesın baska bır teknıkle yapıyorlar ama ben bulamadım merakdan da catlıyorum....

gkn_ozc

hımmm neyse bilgisi olanları bekliyorum . peki şöyle birşey olabilirmi lazeri belli bir noktaya tuttuğumuzda ucunda isim varsa isim, melek varsa melek, yoksa nokta herneyse o çıkıyor ama o lazer ışığı biryere çarptığında görünüyor yan acıdan veya gökyüzüne tuttuğumuzdaa göremiyoruz kesinlikle, bu yüzden ışığı sonlandırma yani diğelimki 50 mtre eleri kadar gitsin ve orada öylece kalsın, böyle birşey olabilirmi daha kısaca havaya yazı yazılabilirmi illada lazer olmasına gerek yok tabiki, nokyanın böyle buna benzer bi telefonu vardı ama canlı olarak görmedim tam olarak bumu değilmi ve nasıl çalışıyor

FEHMİ_ASM

Dediğin gibi olacağına ihtimal bile vermiyorum. Ancak anlattığımız gibi kilit nokta, belli ölçümsel değerlere sahip (sanırım en az) iki ışının belli açıda çakıştırılması.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

eseneren

http://faissal-bd.blogspot.com/2009/12/how-laser-works-applets-from-univ-of.html
Buradaki appletler calısmantıgını gosterıyor. lazer 1kmetre gıtsın sen bunu 50 metrede nasıl keserım havada kalsın dersen bunun mumkunatı yok.
lazerın onune sekıl koyup cıkan ısıgı bazı noktalardan gecırır bazılarından gecırmezsen ıstedıgın seklı cıkartırsın senın ıstedıgın bu degıl.
Isıgın bır noktaya carpması lazım ,bende merak ettım arastırıyorum bırsey bulursam yazarım....

RcALTIN

Bence bu iş olsa olsa, yoldan çizgi halinde püsküren duman veya toz v.s perdesine daha geriden yine yoldan lazer yansıtılması ve de tıpkı crt monitörler gibi lazerin bu perdeyi taramasıyla olur... Işın bir noktaya çarpmak zorunda olunca olsa olsa böyle olabilir, yanlış anlamıyorsam 2 farklı ışının çarpıştırılması üzerinden gidiliyor ki, bu mümkün olsa insan gözüyle hiçbirşey görülemezdi herhalde çünkü sürekli havada ışınlar çarpışıyor ama görüşümüzle ilgili birşeyi değiştirmiyor... Görünür lazer mümkün olsa da bir önceki mesajda da belirtildiği gibi ışının bir bölgesini görüyorken diğertaraflarını görememek mümkün değil; bunun olması için istediğimiz bölgelerde ışının ilerleyişini yavaşlatabiliyor olmalıyız(sanırım imkansız) ve de sistemin işleyişini gözümüze göre senkronize etmemiz gerekir(bu mümkün). Lazer ışının görünmesi mümkün olursa, lineer bir sistemde ancak ilk mesajımda bahsettiğim gibi ızgara oluşturulabilir...

eseneren

Toz duman ufleme ıle olacak ıs degıl, dumanı ıstedıgın noktada bellı zaman tutup sonra oradan gıtmesını saglamak vs cok zor....

RcALTIN

Alıntı yapılan: eseneren - 20 Şubat 2011, 02:44:28
Toz duman ufleme ıle olacak ıs degıl, dumanı ıstedıgın noktada bellı zaman tutup sonra oradan gıtmesını saglamak vs cok zor....

2 ışını çarpıştırmaya çalışmaktan iyidir, en azından fiziksel olarak imkansız değil :D Sanırım disco v.s ortamlarda kullanım alanı var bunun...

Birde şöyle olabilir, bazı araçlarda HUD(head up display) olayı var. KM/H değerlerini şöförün önüne, cama yansıtıyor ve bu camlar imal edilirken yansımayı önlemek için fazladan şeffaf bir katman kullanılıyor. Eğer bir gün tüm araçlar bu camlara sahip olursa, en öndeki aracın camına hedef alan bir lazer sistemi aracın camında uyarı oluşturabilir; uygulaması sıkıntılı ve de konuda bahsi geçen duvar kavramından uzak olsada böyle birşey olabilir. Kısacası ışınların üzerine çarpabilecekleri fiziksel bir madde olmadıkça havaya yazı yazılamaz gibi...

cabbar27

Ben Almanyada Sokak ortasında Hologram Yapıldığını gördüm Ama nasıl Bir mantık Ve yöntemle Bilmiyorum
Kaldırımın Ortasında Sokakta yaşayan Bir adamın Elinde Bizi Görmezden Gelmeyin Diyen Bir Pankart Tutarken ki Hologramı Yansıtılıyor Gerçek Ölçülerde Ve 3 Boyutlu Adam Bİldiğin Kaldırımın Ortasında ELinde Pankart Dolaşıyor Millette İçinden Geçiyordu :D
Yani Bİz Daha İşi Çözememişken Adamlar Hobileştirmişler!