0-30v ayarlı kısa devre korumalı güç kaynağı

Başlatan vatan1991, 03 Mart 2011, 22:57:55

vatan1991

projem için 0-30v ayarlı kısa devre korumalı güç kaynağı 1amper çıkış verebilen güç kaynağı lazımdı bende bir tane buldum ve yaptım ama devrede 0-30v ayar yapıyor gayet güzel bir şekilde ama çıkıştaki 1k direnç yanıyor acaba neden

[IMG]http://img824.imageshack.us/img824/6043/ayarlksadevrekorumalgka.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

OG

1K direncin gücü düşük ise yanar.

30V a ayarladığınızda 1K üzerinde

P = (E^2) / R
P = (30^2) / 1000
P = 900 / 1000
P = 0,9 Watt güç açığa çıkar.

Direnç 1W olmalı.

O devrede LM317 de çok ısınır. LM338K tavsiye ederim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

vatan1991

hocam sağolasın ben 1/4w taktım neyse yarın 1w alıp takarım olur büyük ihtimalle  normalde 10amper yaptımda bu proje için 1amper istediler bu devrede hoşuma gitti yapmak isteyenlere tavsiye ederim

rf

@OG hocam,
Tam yazıyordum benden önce davrandınız.

Bencede direnç enaz 1w önerilen 5w olmalıdır.

Direncin kullanılmasının nedeni sanırım çıkıştaki 470uF kapasitörün çıkış voltajına kadar şarj olduktan sonra voltaj düştüğünde bu direnç üzerinden deşarj olmasıdır.

Çok gerekirse biraz stabiliteden ödün verilerek direnç ve kapasitör çifti kaldırılabilir de.

Merak ettiğim genelde LM317 için girişe doğru ters diyot konulmasını önerirler bu devrede neden kullanılmamış ki?
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

OG

Alıntı yapılan: rf - 03 Mart 2011, 23:12:17
Merak ettiğim genelde LM317 için girişe doğru ters diyot konulmasını önerirler bu devrede neden kullanılmamış ki?
Ters diyodun amacı, çıkış ucundaki polaritenin giriş ucuna göre daha yüksek değerde olmaması için (bazı yükler veya dışarıdan gelebilecek harici bir gerilim buna sebep olabilir). Burada 3 adet diyot zaten bunu engeller.

t2

Alıntı yapılan: OG - 03 Mart 2011, 23:03:59
O devrede LM317 de çok ısınır. LM338K tavsiye ederim.
LM338K az mı ısınır? sebep?

OG

Az ısınmaz, aynı akım gerilim değerlerinde aynı miktarda ısınır, ısı malzeme ile ilgili değil, akım ve gerilim değerleri ile ilgili.

LM338K bir öneri, kolay soğutulur (TO3) , kendi ısıl korumasına tam güvenebilirsiniz, ayrıca daha yüksek akımlıdır, akım koruması yapısı içinde vardır harici ilave devre istemez, vs.

t2

Çeşitli sebeplerden LM338K  daha  iyi olabilir. fakat lm317 içinde zaten kısadevre koruması var. Hemen kısa devre edip bakarsak çok akım geçtiğini görüp koruma yokmuş diyebiliriz. halbuki bu koruma termal olarak devreye giriyor. yani bir kaç saniye sonra lm317 ısınarak akımı sınırlamaya başlar. Yeterli soğutucusu varsa Maks 1.5 A geçer.

OG

Tamam t2, LM317 kullan.

Ben yalnızca önerdim, çünkü kullanmak için yapılan bir güç kaynağı genelde
- gün gelir birkaç amper akım vermesi istenir,
- kolay soğuyup ısınma ile zırt pırt kesilmemesi istenir,

Yapmışken LM338K yapmasını önerdim, o kadar.

sezgin05

Çıkıştaki diyotların kullanım amaçlarından biriside; ayarlı çıkış voltajının sıfıra kadar çekilebilmesi olabilir. Çünkü LM317 normalde minimum 1.2 volta kadar iner.
Not: Sonradan gördüm aynı açıklamayı devre şemasının altında yapmış zaten :)

X-Fi

çıkışdaki diyotlar regulasyonu bozuyor kaldırılması daha doğru olur.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

t2

Onun kolayı var. 240 ohmun ucunu tam çıkışa bağlarsın.

X-Fi

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

t2

Denemedim. Bunu yaparsak çıkış regülasyonu sağlanır. Fakat diyodların anlamı kalmaz.

Yani çıkış minimum 1.2 V olur. Sıfır olmaz.

OG

Alıntı yapılan: t2 - 04 Mart 2011, 20:45:45
Denemedim. Bunu yaparsak çıkış regülasyonu sağlanır. Fakat diyodların anlamı kalmaz.
Yani çıkış minimum 1.2 V olur. Sıfır olmaz.

Diyot voltajına bağlı. 2 diyot ile Çıkış ~0V olur.