Pic devre iki ayrı besleme kullanma.

Başlatan umitmura, 09 Mart 2011, 09:43:28

umitmura

Herkese merhaba,
Bu konuda nerdeyse bütün yazıları okudum bazılarını denedim fakat sonuçtan emin olamadım.
Ekteki gibi bir sistemde pic ile diğer beslemenin gndlerini nasıl ayırabilirim. Yada ayırmam gereklimidir.

[IMG]http://i51.tinypic.com/25uhahl.jpg[/img]

kudretuzuner

Merhaba
Prensip olarak PIC'in beslemesini sistemin beslemesınden ayırmanız için optokaplır kullanmanızı öneririm.Kolay gelsin.
Amatör

fatihkuzucu

Opto ile datalar yalıtılır. Trafolu bir yalıtım gerekir tam manasıyla ayırmak için.
lm2596 kullanılan bir sistemde gndyi lm2596 üzerinden ayırırsanız sorun cıkmayacaktır. National datasheetlerinde bu tip entegrelerin örnek şemalarında çok ilginc çizimler vardır.

[IMG]http://img852.imageshack.us/img852/2348/75858679.png[/img]
Resim güzel gözüksün diye bu şekilde çizilmemiş. Resim bir şematik gösterim olduğu halde altında yazılan ifade önemlidir.

Verdiginiz resime bakılırsa bu işi beceremeyeceksiniz gibi geliyor. (lm2596nın max 40V input voltajı vardır.)
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

z

@Fatihkuzucu

Neden Cc ve Cin1 den Gnd ye giden hat, R2 den Gnd ye giden hatta oldugu gibi Gnd noktasina ayrica gitmemis de Cin2 nin Gndye giden Gnd hattinin Gnd ye yakin bir noktasindan baglanmis?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Not : ilk sorunun bu entegre ile alakası yok. inverter çıkışının bir ucu var pic beslemesiyle ortak görünüyor. şaseyi ayırmak gerekir.  Şebeke gibi bir şeydir. Şebekenin nötrü devreye değer birşey olmaz. fiş ters takılırsa, olur. Bu yüzden ayrılır.

Alıntı YapNational datasheetlerinde bu tip entegrelerin örnek şemalarında çok ilginc çizimler vardır.
Sorulan şeyle  ne alakası varsa.

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: bunalmis - 09 Mart 2011, 12:03:01
@Fatihkuzucu
Neden Cc ve Cin1 den Gnd ye giden hat, R2 den Gnd ye giden hatta oldugu gibi Gnd noktasina ayrica gitmemis de Cin2 nin Gndye giden Gnd hattinin Gnd ye yakin bir noktasindan baglanmis?
Cin1 giriş tarafında. Entegrenin iç beslemesinin 100nF si. Comp ucundaki direnc ve kapasiteyide giriş tarafında olarak tasarlamışlar o zaman gnd nin entegreye geliş tarafına baglanmış. Sağdaki malzemelerde entegrenin oluşturduğu seviyeye aitler. GND çizimi bu şemadaki gösterimi karşılamalıdır. Giriş tarafındaki malzemeler girişten gelen hatta baglanır entegre üzerinden geçer ve çıkan gnd hattına çıkıştaki malzemeler uygun şekilde bağlanır. Bunlar yapılırken loop oluşmaması ve bu gndnin pcbdeki ana ground plaini içerisinde kalmaması gerekir. Buradan sorna o plaine baglantı yapılır. Yazarak degilde çizimle gösterilse daha iyi görülür...
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

50Cal

Devrede yapılmak isteneni anlayamadım. Lambanın yanıp sönmesini pic ile kontrol etmek yada bir şekilde ilişkilendirmek mi?
Ayrıca 100 V AC gerilimin pice uygulanıyor olmasına da hiç bi anlam veremedim. Ya benim hiç bilmediğim bişey var burada yada o picin canı yanacak..

z

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 09 Mart 2011, 12:32:00
@Fatihkuzucu
Cin1 giriş tarafında. Entegrenin iç beslemesinin 100nF si. Comp ucundaki direnc ve kapasiteyide giriş tarafında olarak tasarlamışlar o zaman gnd nin entegreye geliş tarafına baglanmış. Sağdaki malzemelerde entegrenin oluşturduğu seviyeye aitler. GND çizimi bu şemadaki gösterimi karşılamalıdır. Giriş tarafındaki malzemeler girişten gelen hatta baglanır entegre üzerinden geçer ve çıkan gnd hattına çıkıştaki malzemeler uygun şekilde bağlanır. Bunlar yapılırken loop oluşmaması ve bu gndnin pcbdeki ana ground plaini içerisinde kalmaması gerekir. Buradan sorna o plaine baglantı yapılır. Yazarak değilde çizimle gösterilse daha iyi görülür...

Cikis tarafinda neden gnd ye ozen gosterilmis o anlasiliyor zaten. Cc nin Gnd ye giden bacagi neden semadaki gibi cizilmis onu merak ediyorum.

CC nin Gnd baglantisini, semadaki gibi değil de (Cin hattina dogrudan baglamadan) onu da ayri bir hatla dosdogru Gnd noktasina baglasalardi daha guzel olmazmiydi?

En azindan sema cizimi daha bir simetrik olur daha guzel gorunurdu degilmi?

umitmura

Sistemi biraz daha açıklıyayım,
Lamba dediğim şey (Electroluminescent diye isimlendirilen baskı yapılarak ve 110v ac ve 1kh civarı frekansla aydınlanan bir yapı)
Verdiğim devre yaptığım çalışan bir uygulama, ben bazı şeyleri daha iyi anlamak için resmi basitleştirdim.)
Lm2596 için datashetindeki devreyi uyguladım (5v 3a). Fatih arkadaşım resimde neyi beğenmedi anlamadım. Ben amatorum ve okuyarak sizlere danışarak bilgimi arttırmak istiyorum.
[IMG]http://i53.tinypic.com/11shxs0.jpg[/img]

Genel olarak çalışan bu devreyi geliştirmek istiyorum. Opto yu devreye nasıl uygularım tam bilmiyorum. Gösterebilecek arkadaşlar vardır diye bu soruyu sordum. Ayrıca optonun manyetik alan sorunlarına çözüm olmadığını sadece devreyi yüksek voltajdan korumak için kullanıldığını daha yeni öğrendim. Asıl sorum bu.

Ana başlığı genişletmek ve şimdiye kadar paylaştığım diğer sorunlar ve uyguladığım çözüm yollarınıda paylaşmak isterim.
Özetle;
Devrede aslında 7 pic var ve 6 pic animasyon çıkışı toplamda 180 çıkış, 7. pic te diğerlerine seri iletişimle animasyon bilgisini yolluyor.
Fakat devre kararlı çalışmayabiliyor(manyetik alan vs. )
Forumlarda önerilen şeyleri uygulamaya çalıştım.
Kristale paralel 1 direnç,  pic önüne kondastor, Mclr için 2 direnç 1 kondastor, Pic fuse ayarları bunların hepsini bu devrede test ettim anlayabildiğim kadarıyla. Daha kararlı bir hale geldi.
Öneriler için teşekkürler.

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: bunalmis - 09 Mart 2011, 13:08:42Cikis tarafinda neden gnd ye ozen gosterilmis o anlasiliyor zaten. Cc nin Gnd ye giden bacagi neden semadaki gibi cizilmis onu merak ediyorum.
CC nin Gnd baglantisini, semadaki gibi değil de (Cin hattina dogrudan baglamadan) onu da ayri bir hatla dosdogru Gnd noktasina baglasalardi daha guzel olmazmiydi?En azindan sema cizimi daha bir simetrik olur daha guzel gorunurdu değilmi?
Yukarıda bahsettigim gibi bu işi daha rahat anlamanız için pcbsinin çizilip burada gösterilmesi gerekir. Öyle bir şey yapmıyacagım şu an için, ancak bu tip entegreleri kullanarak çizim yapıyorsanız yukarıda anlattığım ve bu resimde gösterilen gibi girişten gelen kalın bir gnd hattı vardır. Bu çipe girer. Çipten çıkar ve bazı kendi elemanlarına baglanır. Ardından bu entegrenin beslediği devrenin plaini buradan sonra doğar. Bu çizime göre giren çıkan elemanların entegrenin ne tarafına doğru konacagı anlaşılıyor. Bu koymayı tam düzgünlükte yaptığınızda en kısa ve loopsuz baglantı ile ground çizimi tamamlanmış olur. Bu işlemi yaparken göreceksiniz ki o bahsettiğiniz hatlar entegrenin tüm gnd lerinin birleştiği yere değilde gelen hatta en yakın noktadan birleştirilmesinin daha kısa çizime sebep olacaktır. O hatları dahada uzatıp hepsinin birleştiği yere doğru çizmeye calısmak yolu uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Genellikle görsellik yada kafalarda oluşturulmuş bir takım mantıklara bağlı kalarak düşünülme yoluna gidilmekte. Ancak uğraştıgımız elektriktir ve elektrikte fizik kanunlarına göre haraket eder. Bu işte fizik kanunlarının en iyi resmedilişi su üzerinden oluyor. Elektrigin haraketini suyun haraketine, besleme plainlerini ve ground plainlerini su dolu havuzlara, gürültüleri bu havuzlara atılan taşların olusturdugu halkalara, bu havuzların giriş çıkış noktalarındaki vana,oluk gibi objelere benzeterek düşünmek gerekir. Bunun mantıgı kafada geliştirilirse gürültü nasıl daha kolay engellenir konusu daha iyi anlaşılmaya başlanır.

Erol YILMAZ

@Fatihkuzucu

Oradaki GND ile Chip GND si arasında gerilim farkı olmuyor. (Düşük akımlı bölge old. için )
Dolayısı ile onu GND olarak kullanmış.

Ama akım akan  hatlar direkt Chip in GND sinde buluşmuş...

z

fatihkuzucu

syf 10 da ne açıklaması var sorması ayıp, ben 2 tane şemadan başka bir şey görmüyorum. 

z

Sozel aciklama yok zaten.

Sayfa 13, 14,15,16,17 ye baksaydiniz semalar gorecektiniz. Fakat sayfa 10'a bakarsaniz semanin otesini goreceksiniz.

Andromeda

elektronikçinin konuşma dili şemadır..
arkadaşım en iyisi devrenin ilgili kısmının şemasını verde kavga son bulsun.. :)
zaten tartışılan konunun senin derdin ile alakası yok gibi....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"