Pc Kullanım performanslarımız nasıl?

Başlatan fractal, 15 Mart 2011, 11:21:05

Ferhat Özdemir

Tamamen kullanıcının bilgisayarı kullanmasına ve bilgi seviyesine gore değişir.
Şahsen ben Dizüstü bilgisayarımı aldığımda işletim sistemi yoktu XP kurdum. 2 yil oldu nerdeyse halen kullanıyordum ta ki iki gun oncesine kadar. Win 7 merakimdan format atip 7 kurdum.

Bilgisayar kullanırken Antivirus programlarina dikkat etmenizi oneririm. Ben .exe dosyalari bozan virusler dişindaki tüm virusleri kendim manuel olarak temizliyordum.  Bir de yapılan her işleme dikkat etmek gerekiyor, aksi durumda nasil geriye donulmesi gerektigini bilmek lazim.

Tabi internetten indirilen dosyalarin boyutlarina, şekline cismine vs bakinca az da olsa dosyanin amacini tahmin etmek gerekir. :D

Özellikle de LimeWire, Emule, ve Torrent tarzi programlarla inen viruslerde.

Arıza olayına gelince, arıza durumunda hep kendim müdahale eder, kendim tamir ederim. Masaüstü bilgisayar kullanıcılara tavsiyemdir, Her parçanın ucuzunu alabilirsiniz ama, Power-Supplly'i sakin ucuz almayin. Ne kadar kaliteli olursa o kadar sorunsuz calişirsiniz. Masaüstü bilgisayarimda buna dikkat ettigimden ariza olayi pek yaşamadim diyebilirim. Ayrıca Kasada kullanılacak fanları kaliteli olanları tercih edin. İntel işlemcilerde Orjinal fan kullanmaya ozen gosterin. Fanın kalitesini anlamak için en basit yontem, hareketli govdeyi aşagı yukarı cekerek aradaki balansa ve boşluğa bakin, ne kadar az boşluk olursa o kadar iyi sonuç verir. Yan sanayi fanlara bakarak aradaki farki anlayabilirsiniz.

Kötü Power Supplly kullanımında çıkan sorunlar :
- Sabit Diskin kafa vurması
- Ekran Kartının arıza yapması
- Anakart üzerindeki kondansatorlerin şişmesi

ee dogal olarak bunlarda daha büyük arizalara yol acmaktadir.

Not : Bilgisayar teknik servis departmaninda caliştigimdan bunları bizzat yaşadım...

eseneren

@sahteker boyle diyorsan wmware(free versiyonu virtualbox da aynı) cok guzel bır problem.
wmware kuruyorsun cıft tıklıyorsun file new computer dıyorsun bir adet pc olusuyor.
Hatta işletim sistemlerinin cogunun wmware imajı icin direk lınkler var onları ındırıp dırek wındows altında calıstırabılıyorsun.

@fractal bir cok yontem var pc baskası pc ne gırıp gırmemesı ıle ılgılı  katmanlarla saglıyorsun antıvırus fırewall isole network  vs vs
wmvare ile pardus kurdun biri pc ne girdi gezecegi yer senın sanal olusturdugun hdd olur oradan gecıp pc ne atlayamaz.
Bu sekılde kullanırsanız bır OS sizin ıstedıgınız isi gorur.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

muuzoo

@eseneren

Haklısınız.SSD güncellemesi kesinlikle farkedilir bir başarım artışı sunuyor. Hani hızı hissediyorsunuz. Bir çok program çalıştırırken düşünmüyorsunuz hiç kasılır mı sistem diye. Kesinlikle ödediğiniz paranın hakkını veriyor. Benim sistemde 9-10 saniye de sistem kullanıma hazır hale geliyor, şaka gibi.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

sahteker

Alıntı yapılan: muuzoo - 16 Mart 2011, 00:46:07
@eseneren

Haklısınız.SSD güncellemesi kesinlikle farkedilir bir başarım artışı sunuyor. Hani hızı hissediyorsunuz. Bir çok program çalıştırırken düşünmüyorsunuz hiç kasılır mı sistem diye. Kesinlikle ödediğiniz paranın hakkını veriyor. Benim sistemde 9-10 saniye de sistem kullanıma hazır hale geliyor, şaka gibi.

öteden beridir bilgisayarlarımızın hızını en çok sınırlayan parçalar malum hdd lerdi..
ssd teknolojisi gerçekten bir devrim niteliğinde oldu..
kullanma imkanınız oldu mu hocam deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz acaba?
yada alırken nelere dikkat edelim mesela?
ben özellikle ilgilenmiştim bu noktayla da markalar elbeteki fark ediyor hız konusunda çok çok  fark ediyolar hemde
siz hangisini tavsiye edersiniz?
nasip olursa yönetim diskimi bundan yapmak istiyorum 32-40  gb bile yeterli olablir benim için...

teşekkürler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

Mucit23

Arkadaşlar ben bişey söyliyeyim. Sizlerin fikrinizi alayım. Geçen gün bi tanıdığımın bilgisayarı vardı. Bigisayar çok sorunlu çalışıyordu. Virüs, trojan ne ararsan vardı. Ama öyle böyle çalışıyordu. Ben komple format attım yani harddiski sıfırladım. XP SP3 yükledim. Sorun yok Herşeyini Driverlerini kendi cd sinden tanıttım. Driverlerdede sorun yok. Ama bilgisayar çok yavaş çalışıyor. Belki format atmadan önce daha iyidi diyebilirim. Yani bir programı çalıştırıyorsun en az 1 dk sonra açılıyor(duruma göre) Bilgisayarı parçalayacaktım resmen. Bilgisayarın özelliklerine baktığımda RAM in çok düşük olduğunu gördüm. Bİlgisayara görünen ram Sadece 224mb.(galiba 256 takılı) Acaba 1GB ram alıp taksam hızında değişme olurmu. Yani bilgisayarın bu derece yavaş olması ramdanmı kaynaklanıyor olabilir. Ne tavsiye edersiniz.

fatihkuzucu

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Maxim

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Mart 2011, 07:16:17
Arkadaşlar ben bişey söyliyeyim. Sizlerin fikrinizi alayım. Geçen gün bi tanıdığımın bilgisayarı vardı. Bigisayar çok sorunlu çalışıyordu. Virüs, trojan ne ararsan vardı. Ama öyle böyle çalışıyordu. Ben komple format attım yani harddiski sıfırladım. XP SP3 yükledim. Sorun yok Herşeyini Driverlerini kendi cd sinden tanıttım. Driverlerdede sorun yok. Ama bilgisayar çok yavaş çalışıyor. Belki format atmadan önce daha iyidi diyebilirim. Yani bir programı çalıştırıyorsun en az 1 dk sonra açılıyor(duruma göre) Bilgisayarı parçalayacaktım resmen. Bilgisayarın özelliklerine baktığımda RAM in çok düşük olduğunu gördüm. Bİlgisayara görünen ram Sadece 224mb.(galiba 256 takılı) Acaba 1GB ram alıp taksam hızında değişme olurmu. Yani bilgisayarın bu derece yavaş olması ramdanmı kaynaklanıyor olabilir. Ne tavsiye edersiniz.

önceki işletim sistemini yazmamışsın
256mb de xp aşırı yavaş çalışır, 1gb ram ile ciddi hızlanır, 1.5 - 2 gb ram ile kendine gelir
ama yavaşlamanın veya yavaş çalışmanın yazılım-virus-işletim sistemi-donanım gibi birçok nedeni olabilir .

fractal

1-linuxta çalışan programlar pardusta çalışırmı;?pardus kurdum ve beğendim.

2.-linuxta çalışan elektronik programların bir listesi varmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erkan614

1 ilk pc'm 7 sene önce öğrencilik zamanımda amd2500+ bi toplama cihazdı her 6 ayda bir format atardım (xp) çünkü çok crackli oyun program yükleyip kaldırıyordum
bir kere (dandik) smps bozuldu birkere wd nin HDD si (smpsden dolayı) bozuldu bad sector ayrıca 2 cd-rom ve 1 cd RW larım bozuldu LG
ekran kartıda bozuldu en son halen çalışsa bile 3 sene önce emekliye ayrıldı şimdi depoda ölece duruyor ama acayip ağır yani donanım artık video bile oynatamıyor
ikinci pc'm bir samsung q310 laptop çook iyi bir donanımı var ve onada 6 aydabir format atıyordum artık atmıyorum çünkü crackli program kullanmıyorum artık
3. pcm 2 ay önce aldım dell t3500 iş istasyonu ve bu pc ya format atıcamı hiç düşünmüyorum

Mucit23

Alıntı yapılan: Maxim - 16 Mart 2011, 08:43:41

256mb de xp aşırı yavaş çalışır, 1gb ram ile ciddi hızlanır, 1.5 - 2 gb ram ile kendine gelir
ama yavaşlamanın veya yavaş çalışmanın yazılım-virus-işletim sistemi-donanım gibi birçok nedeni olabilir .

Hocam öncekide xp idi. Bilgisayarın orjinal işletim sistemide xp fakat neden bu kadar küçük ram koymuşlar anlam vermiş değilim. Bencede kesinlikle ramdan kaynaklanıyor.

H@S@N

windows serüvenine ilk olarak 98 ile başladım :) 8 sene rahat kullandım..kullandığım en hızlı işletim sistemi olmasına rahmen programlara uyumluluğuda ters orantılı olarak çok azdı :) sonra dedim xp kuruyum pcye. ilk formatımı xp ile attım. kalbim heycandan duracak gibiydi..ve başarılı bir şekilde format attım.xp yi kullanmaya başladıkdan sonra işde budur dedim.hem hızlı hem sorunsuz hemde uyumluluk sorunu olmuyordu..2 sene kadar xpye devam ettim.kullandığım pc 99 model olunca artık günümüz programlarını yarım saatden aşşa açmıyor :) vede kamyon gibi mübarek.katur katur sesler çıkıyor..ama o pc olmasaydı pc ye şuanki kadar hakim olamayabilirdim.ne de olsa eski diye tak sök tak sök herşeyini öğrendim :) .sonra başıma staj diye bişey çıktı. iyikide çıkmış yoksa şuanki leptobumu alamazdım. şimdi windows7 kullanıyorum.artık adamlar o kadar prof. olmuşki mukemmelin ötesinde bi işletim sistemi...sorun çıksa kendi buluyor çözüyor..her türlü program çalıştırabiliyor.vede formatdan formata geçen süre çok uzun. xp de 2 ayda bir format atarken bunda aldığımdan beri bikere format attım. oda zorunluydu. yoksa ona bile gerek yok..sistemde yavaşlama olmuyor..bence çok güzel bi işletim sistemi..
satılık STM32F4-Discovery kit...

MC_Skywalker

ilk olarak 1993 yılında PC aldım Dos 6.22 ve Win 3.1 kullanıyordum. daha sonra Win95, Win98, Win2k, WinXP ve deken Win7 ile devam ediyorum. 93-95 arası Dos ta Turbo C/C++  programlamaya başladım. zor gelince wisual basic 1 ile devam ettim. ilk internete 1993 yılında bağlandım 9k modem ile gidecek sayfa bilmediğimden 1995 e kadar internet maceram olmadı. 

2000 de P4 bir sitem topladım daha sonra 2006 yılında laptopa geçiş yaptım.  2006 model laptopumu garnatisi bittikten sonra (2 Yıl) XP Home dan XP proya geçirmek için formatladım 2 Yıl sonrada win7 ye geçmek için. lcd panel ve Wi-Fi kart sıkıtısı için garantiden sevvise gitmesi dışında 1 de ben LCD panel değiştim. Şuan win7 32bit te gayet iyi çalışmakta

özellikleri Core Duo 1 Gb RAM 2 x 100Gb HDD Ge Force 7400 256Mb idi

Ocak ayında naçisane bir sitem topladım. tek sıkıntı HDD yi SATA 2 almam. SATA 3 SSD lerin ucuzlamasını bekliyorum birde RAM miktarını 16GB çıkartacağım. Birde ğer eksik olan monitör kalibrasyon cihazı aldımmı sitem de eksik kalmayacak. şuan üzerinde win7 bit koşuyor. sıkıntısız bir şekilde performans düşüşü gözlemlemedim. Crysis 2 ile ekran kartını zorlamayı düşünüyorum.

Linux ta PIC için programlayıcı araçlar bulunmakta. ARM içinde öyle. FPGA için de aynı durum geçerli.

CPU: AMD Phenom II x6 1055T 2.8Ghz 9MB
Anakart: Gigabayte AMD GA-8902GPA-UD3H AMD890GX DDR3 1866M
RAM:  CORSAIR 8GB (2*4GB) XMS3 DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
HDD: Seagate 500Gb 7200RPM 16MB SATA2 NCQ PC
KASA:  COOLER MASTER HAF X 942 BLACK EDITION FULL TOWER PENCERELİ SİYAH KASA
Optik sürücü: ASUS PATA DVDR (eldeki mevcut olan)
VGA: Palit GTX580 1536MB GDDR5 384Bit Dual DVI HDMI
Monitör: Philips 220E1SB 21.6" Geniş Ekran LCD 1920x1080p HD
PSU : Xigmatek NRP-MC851 850W Active PFC 140MM Fan
CPU FAN: Xigmatek 14cm fanlı soğutucu

eseneren

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Mart 2011, 10:32:44
Alıntı yapılan: Maxim - 16 Mart 2011, 08:43:41

Hocam öncekide xp idi. Bilgisayarın orjinal işletim sistemide xp fakat neden bu kadar küçük ram koymuşlar anlam vermiş değilim. Bencede kesinlikle ramdan kaynaklanıyor.
Ram eklersen hızlanma bekleme sadece rahatlar ısletım sıstemı hız beklersen herseye el atman lazım.XP nın 40 cesıdı var hafıf bırını yukle ccleaner vs ıle accık oyna hızlanır acıcık o pc 1 dakıkada kendıne gelmesı gayet ıyı bır rakam....
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Maxim

eseneren yanlış bilgi verme istersen.

256mb memory xp`yi 1-1.5gb yap öyle bir hızlanırki şaşarsın
ama 2gb memoryi 4gb yap bir fark göremezsin, 16gb yap gene göremezsin

sahteker

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 16 Mart 2011, 10:49:30
ilk olarak 1993 yılında PC aldım Dos 6.22 ve Win 3.1 kullanıyordum. daha sonra Win95, Win98, Win2k, WinXP ve deken Win7 ile devam ediyorum. 93-95 arası Dos ta Turbo C/C++  programlamaya başladım. zor gelince wisual basic 1 ile devam ettim. ilk internete 1993 yılında bağlandım 9k modem ile gidecek sayfa bilmediğimden 1995 e kadar internet maceram olmadı. 

2000 de P4 bir sitem topladım daha sonra 2006 yılında laptopa geçiş yaptım.  2006 model laptopumu garnatisi bittikten sonra (2 Yıl) XP Home dan XP proya geçirmek için formatladım 2 Yıl sonrada win7 ye geçmek için. lcd panel ve Wi-Fi kart sıkıtısı için garantiden sevvise gitmesi dışında 1 de ben LCD panel değiştim. Şuan win7 32bit te gayet iyi çalışmakta

özellikleri Core Duo 1 Gb RAM 2 x 100Gb HDD Ge Force 7400 256Mb idi

Ocak ayında naçisane bir sitem topladım. tek sıkıntı HDD yi SATA 2 almam. SATA 3 SSD lerin ucuzlamasını bekliyorum birde RAM miktarını 16GB çıkartacağım. Birde ğer eksik olan monitör kalibrasyon cihazı aldımmı sitem de eksik kalmayacak. şuan üzerinde win7 bit koşuyor. sıkıntısız bir şekilde performans düşüşü gözlemlemedim. Crysis 2 ile ekran kartını zorlamayı düşünüyorum.

Linux ta PIC için programlayıcı araçlar bulunmakta. ARM içinde öyle. FPGA için de aynı durum geçerli.

CPU: AMD Phenom II x6 1055T 2.8Ghz 9MB
Anakart: Gigabayte AMD GA-8902GPA-UD3H AMD890GX DDR3 1866M
RAM:  CORSAIR 8GB (2*4GB) XMS3 DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
HDD: Seagate 500Gb 7200RPM 16MB SATA2 NCQ PC
KASA:  COOLER MASTER HAF X 942 BLACK EDITION FULL TOWER PENCERELİ SİYAH KASA
Optik sürücü: ASUS PATA DVDR (eldeki mevcut olan)
VGA: Palit GTX580 1536MB GDDR5 384Bit Dual DVI HDMI
Monitör: Philips 220E1SB 21.6" Geniş Ekran LCD 1920x1080p HD
PSU : Xigmatek NRP-MC851 850W Active PFC 140MM Fan
CPU FAN: Xigmatek 14cm fanlı soğutucu

neredeyse süper bir sistem olmuş hocam özellikle -neredeyse- dedim çünkü acizane birkaç fikrim olacaktı ve de tabiki sorum :)
1075 t lerin ve 1090 t lerin fiyatları aşağı yukarı o işlemciye yakındı bunu tercih etmenizin özel bir sebebi varmı ?
gigabyte 890 serisinde yanlış hatırlamıyorsam raid desteği bile var :)
corsair güzel bir marka.
en azından kingston a göre daha yeni olsada piyasada çok övenlerini duydum ama madem böyle güzel bir anakrt ve işlemcinz vardı neden 2000 mhz yada 2200 falan almadınız ?
özellkle çizim proğramlarınd (autocad gibi..) çok farkediyolar diye biliyorum ?

dediğiniz gibi sistemde genel olarak göze batan en belirgin parça hdd.
kapasitesindende öte özellikle cache i çok düşükmüş :(( seagete in 64 mb cache li olanları da çoktandır piyasada... (dönel disk olsa bile)

son olarak acizane bişey daha eklemek istiyorum :)
ben olsaydım amd bir işlemci varsa onun yanında ati ekran kartını düşünürdüm :)
palit galiba gforce chipsetli yanlış hatırlamıyorsam?
yinede crysis 2 nin bile bu ekran kartını ve sistemi zorlayabileceğini zannetmiyorum yüksek çözünürlükte olsa bile :)

teşekkürler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?