Pc Kullanım performanslarımız nasıl?

Başlatan fractal, 15 Mart 2011, 11:21:05

fractal

1.ne kadar sıklıkla işletim sisteminiz çöküyor?

2.ne kadar sıklıkla diz üstü yada masa üstünüzde donanımsal arızalar meydana geliyor?

5 yılda 3 laptop götürdüm..=) karşılaştırma yapmak istiyorum.elektronik uğraşılarla ne kadar bağıntılı acaba...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

JKramer

Xp'den sonra işletim sistemim hiç çökmedi. Masaüstü bilgisayarım adsl ile tanıştığından beri (8-9 sene oldu sanırım) uzun süreli elektrik kesintileri hariç hiç kapanmadı. En fazla programların güncel sürümlerini kullanacağım zaman, eski imajı yükleyip yeni bir imaj alıyorum.

Bugüne kadar donanımsal arıza olarak en çok karşılaştığım bad sector sorunu olan sabit disk ve bozuk fandır. O bad sector sorunu da Seagate'in milenyum başlarındaki dandik ürünlerinde ortaya çıkmıştı (yeni nesil ürünlerinden kullanıcılar memnun ama Samsung ya da WD bu işten çekilmediği sürece biraz zor alırım artık :) ), 6-7 tane bir yerlerde duruyor sanırım. Ha bir de tüplü monitorler var ömrünü dolduran, geçen gün hurdacıya vermişler.

Dizüstü bilgisayar kullanmaya başlayalı çok olmadı, Win7 yüklü Samsung'dan bugüne kadar bir şikayetim olmadı.

Sizde ne gibi sorunlar oldu da bilgisayarlar çöpe gitti?

remzi

1 işletim sistemini genellikle senede bir yenilerim. Win7 ye geçtim. çok rahat. XP de öyleydi ama bu daha iyi.
2 masaüstü pc kullanıyorum . 3 senede bir pc kasasını değiştiriyorum. Arıza en son 2 sene oldu. Power supplay patladı.
Laptop hiç almadım. Bana yavaş geliyor.

eseneren

1- XP normal kullanımda 2 yıl kurcalauyarak kullanmada 1 yılda sorunlar cıkartmaya baslıyor
( sorunları tek tek cozerek OS kurmayı ertelıyorsunuz tak edınce kacınılmaz ) ortlama 1,5 yıl.

2- Cd okuyor okumuyor gıbı problemlerı saymazsak 15 senedir pc kullnıyorum son 5 yılda arızasız
kullanıyorum ki hala P-100Mhz 400Mb ( sıkıstırınca 650Mb olan dıskım ıle calıyor)

3 - Son bes yılda zamanla performansını yıtıren laptopları bırıne vererek kurtuluyorum bende 5 yılda
4 yada 5 Laptop 1 netbook gordum.Su an netbook ASUS 1001HA olması lazım omur boyu benımle olacak gıbı.

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

mcn

1-5 yıldır laptopumda Xp kullanıyorum.İşletim sistemim hiç çökmedi,çünkü ona bakım yapıyorum.

2-Dell kullanıyorum,5 yıldan bu yana donanımsal olarak bir defa ekranı bozuldu,garantiye gönderdim bir hafta yapıldı geldi elime.başka da hiçbişey olmadı.Ancak 3 defa adaptörünü değiştirdim.

Bana bilgisayar ne alayım diyenlere kesinlikle DELL tavsiye ederim.Ne işkenceler çekti elimden,1.8 tek işlemci,2 gb ram,paylaşımlı 128 ekran kartına rağman maşallah hala taş gibi.Bir tek oyun çalıştıramıyor,zaten ona da vaktimiz yok...
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

drmp

bilgisayarımda her zaman 2 iki işletim sistemi bulunur
1.vistayı kuralı  1.5 yılı geçti
2.bilgisayarıjm 4 yıl oluyor
3.xp çok başım ağrıdı  driverlar falan
4 ilk günden beri her an linux mint hep bilgisayrımda vardı ö yüzden  sorunlarla uğraşmadım
5.doanım aarızası şu ana kadar yaşamadım

fractal

gecen hafta partion magic ile oynarken  boot ini bozuldu win7 cöktü.tüm kurtarma programlarını denedim ama bilgilerimi kurtaramadım.içindeki dosyaları görüyor ama index hatası veriyorlardı.birde pc daha yeni olmasına karşılık 350 gb hd var 7Tb dan fazla bilgi kurtardı üstelik benim dosyalarda yok içinde..

ben laptopları fabrika ortamında kullanıyorum.genelde laptopların ekranları bozuldu.cok fazla program kuruyorum.program 3-4 sayfa daha açılıyor.üstelik solidworks autocad visual basic dat netelektronik programlar hepsi bi arada.arada sırada mavi ekran hataları alırdım.

en iyi cözümlerden biri sanal pc kullanmak diye düşünüyorum.istediğin pc ye örneğin wmware kuruyorsun sanal hd kopyla yada bir taşınabilir disk te tutu gitsin.donanım tanıma filanda gerekmiyor.

sahteker

bilgisayarlarla ilk tanışmam 5-6 yaşlarımdayken olmuştu o zamandan beri bir şekilde mutlakabilgisayarların başındayım
ilk bilgisyarımın dskleri 256 K Byte kapasitedeydi (büyük kare diskler floppy den daha önceki generationlar belki hatırlayanlar vardır :) -)özellikle son 6-7 senedir bizzat tamirat işleriyle donanımsal sorunlarla driver ve diğer sorunlarla arkadaşlarımn sorunlarıyla elimden geldiğince ilgilenmeye çalıştım..
umarım insanlara bir faydam dokunmuştur :)
son 5-6 yıldır xp den hiç şaşmadım bence gelmiş geçmiş en verimli, çoğunluğa hitap eden kullanımı kolay bir işletim sistemi. (ne kadar linuxtan daha fazla hoşlanıyor olsamda)

donanımsal olarak çok fazla sorunum çıkmadı ÇOK AŞIRI BİR RADİKAL AR-GE ÇALIŞMASI YAPMAMIŞSAM :D :D

en son masaüstümün güç kaynağını patlattım ama o da haketti gerçekten adama ü tane sata hdd 3-4 kadar fan 2 tane dvd-rom floppy bağlarsam ve denemeler yapmaya kalkarsam olacağı buydu :D
o zamandan beri laptopumla idare ediyorum en kısa zamanda bi tane süper bilgisayr toplamyı düşünüyorum (imkanım olunca)
asus rampageanakart, amd 1090t işlemci, ati 6970 ekran kartı gibi bişeyler nasipse :D :D

donanımsal olarak birde farkettiğim genelde ya cd-dvd romlar çabuk bozuluyor yada bana dayanmıyorlar hep onları bozdum çok fazla yazdırma yapıyorum yedekleme yapıyorum galiba :)
şu an 4-5 tane diskim var
1 tb seagete 7200 rpm ncq çok süper çalışıyor 2 yıla yakındır (ve neredeyse full kapasite çalışıyor)
laptopun kendi hdd si var 120 gb onunda 100 ü dolu :)
10 gb lık eski bir diskim var pata bağlantılı denemelerim için kullanıyorum
500 gb philips external bir diskim vardı yaklaşık 380 gb oyun vardı içinde ar-ge çalışmalırm sırasında onuda patlattım oyunlarım güme gitti :D
birde 80 gb seagete var ondada tüm film dolu gerektiğinde sata-usb döüştürücü ile bağlıyorum laptopa
disk olarak seagete den ömrüm boyunca şaşmam
bu 80 gb lık ds in yaklaşık 7 yıldır benden çektiğini pişmiş tavuk bile çekmedi :D :D :D

3 tane imajım d de sürekli saklı durur
power pack
w7
ve normal bir xp imajı düzenli olarak bunlerı tekrar yükler günceller ve tekrardan imaj alırım...

Allah HIREN denen hintli kardeşten bin kere razı olsun (müslüman değilse bile :D :D)

vistadan hoşlanmadığım için imajını tutmuyorum linux un farklı sürümlerni görebilmek için zaman zaman yüklüyorum inceliyorum
keşke bi imkanımız olsada aim yada sun işletim sistemlerinide görebilsek (bildiğim kadarıyla onlar kendi özel bilgisayrlarına kurulabilyor yalnızca galiba :(  )
mac i deneme fırsatım hiç olmadı :(

elektronik uğraşlarla ne kadar ilintili tam bilmiyorum ama xp min en son ne zaman çöktüğünü ble hatırlamıyorum :)
düzenli olarak çökme gibi bir sorunum olmadı hiç genelde güncelllemerimi yaparım driverlarımı tam olarka yüklerim uniblue deriver scanner bu konuda muhteşem bi öneridir anca bilgisayr çok fazla canımı sıkarsa sorunlar kolay halledilemez hal alırsa yada önemli bir sorunum olursa sırf diğer verilerimi kaybetmemek adına hemen imajı yeniden yüklerim 7-8 dk da yüklüyor zaten :)

hayırlı günler..
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

t2

Ghost ile yedekleme ve yedekten geri yükleme yapıyorum. belki de haftada bir  geri yükleme yaparım. Tertemiz windows hazır olur. yüklediğim kasvetli programları kaldırmakla uğraşmam. çünkü kaldırsam da geriyükleme yaptığımda zaten anlamı olmaz. Bu güzelliği bazı tanıdıklarıma bildirdim. Arkadaş yedeğinin yedeğini almış fakat ne yaptığını bilmiyor elinde bir sürü yedek imaj var. hepsi sorunlu. imaj alırken sorunsuz hali alınır. yoksa anlamı yoktur desem de anlatamadım. Bu gibi adamların para verip bilgisayarcı çağırması lazım. pek de yardım etmedim.

eseneren

@sahteker diger işletim sistemlerini görmek için wmware yada virtualbox kullanabilirsin.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

muuzoo

1)Son 3 yıldır sadece linux (ubuntu) kulanıyorum. Öncesinde çift işletim sistemi şeklinde idi.
2)Aynı şekilde son 3 yıldır dizüstü kullanıyorum. Şu anki makinam -ve muhtemelen evladiyelik olan- IBM T61 serisi bir cihaz T7300 işlemcili.
3)Senede iki kez işletim sistemi kurarım (güncellerim) o da ubuntu'nun Nisan ve Ekim aylarında yeni sürüm çıkarması.
4)Dizüstümün donanımını güncelledim (8GB ram ve 120 GB SSD) ve gördüğüm kadarıyla uzunca bir süre başka bir makinaya ihtiyacım olmayacak.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

fractal

pc me girmek isteyenleri yada kontrol etmek isteyenleri linux pardus gibi işletim sistemleri kullanarak engelleyebilirmiyim.yada bu işletim sistemlerini kullanmanın avantajı nedsir?

elektronik programların örneğin pickit2 yi pardusta kullanabilirmiyim?

cevat

virüs programı kullanmak yeterli değil mi?

Acoustica

Alıntı yapılan: fractal - 15 Mart 2011, 16:10:59
gecen hafta partion magic ile oynarken  boot ini bozuldu win7 cöktü.tüm kurtarma programlarını denedim ama bilgilerimi kurtaramadım.içindeki dosyaları görüyor ama index hatası veriyorlardı.birde pc daha yeni olmasına karşılık 350 gb hd var 7Tb dan fazla bilgi kurtardı üstelik benim dosyalarda yok içinde..

ben laptopları fabrika ortamında kullanıyorum.genelde laptopların ekranları bozuldu.cok fazla program kuruyorum.program 3-4 sayfa daha açılıyor.üstelik solidworks autocad visual basic dat netelektronik programlar hepsi bi arada.arada sırada mavi ekran hataları alırdım.

en iyi cözümlerden biri sanal pc kullanmak diye düşünüyorum.istediğin pc ye örneğin wmware kuruyorsun sanal hd kopyla yada bir taşınabilir disk te tutu gitsin.donanım tanıma filanda gerekmiyor.

Hocam sistem çöktükten sonra bilgilerin olduğu partition üzerine herhangi bir bilgi yazarsınız yada yazmaya
çalışırsanız dataları kurtaramazsınız.İleri seviyede bilgisayar bilginiz oldğunu düşünüyorum.Ve fiziksel olarak aynı hdd üzerinde yer alan
partitionları birisi uçtuğunda boş yeriniz dahi olursa olsun fiziksel olarak olarak aynı hdd içerisinde kurtarma yapmayın.
Bunları  muhtemelen biliyorsunuzdur.Yineden gözden kaçırmış olabilceğinizi düşünüyorum.
Yeni bir mesaja kadar sağlık selamet ve esenlikle..
Dahilerin yüzde biri hüner, yüzde doksan dokuzu da terdir. "Thomas Edison"  Eski "TufanHan"

sahteker

Alıntı yapılan: eseneren - 15 Mart 2011, 17:14:59
@sahteker diger işletim sistemlerini görmek için wmware yada virtualbox kullanabilirsin.

wmware yi deneme imkanım olmuştu Eseneren hocam,
açıkçası ben biraz tembel bir insanım :)
tembel derken kısa seri ve net çözümler birazdaha fazla hoşuma gidiyor bi sıkıntı çıktığında yada temizleme gerektiğinde başka hiç bir engele takılmadan yeniden yükleyebilmesi hiren boot un sevdiğim tarafı :)
virtualbo u deneyememiştim ama inşlh onada bakarım gene teşekkür ederim tavsiyeniz için

Alıntı Yap
4)Dizüstümün donanımını güncelledim (8GB ram ve 120 GB SSD) ve gördüğüm kadarıyla uzunca bir süre başka bir makinaya ihtiyacım olmayacak.

ssd ler gerçekten muhteşem bir şey, inanması güç, hayal gibi sanki... :D
280-300 MByte/ sn okuma hızına 230-240 MByte yazma hızına çıkanlar bile var
inşlh yeni bir bilgisayar toplama imkanım olursa hocam özellikle c diskimi yni işletim sisteminin olacağı disk i kesinlikle bundan yapacam :)

Alıntı Yap
pc me girmek isteyenleri yada kontrol etmek isteyenleri linux pardus gibi işletim sistemleri kullanarak engelleyebilirmiyim.yada bu işletim sistemlerini kullanmanın avantajı nedsir?

diğer genel şeyleri zaten biliyorsunuzdur hocam ama sizden görünce aklıma geldi:
özellikle kernel i değiştirebilme yetkinliğine ulaşabilmişseniz,
yada şöyle söyleyelim:
küçük değişikliler yaparak tamamen kendinize ait yani yalnızca sizin için üretilmiş bir işletim sistemi bile geliştirbilrsiniz,
günümüzdeki zararlı uygulamaların çok büyük bir kısmı windovs tabanlı olduğu için isterse disklerinizin arasında virüsler cirt atsın :D
hiçbiri aktif hale geçemeyecektir linuxta büyük ihtimalle :)
en çok sevdiğim tarafı da bu zaten :)
hayırlı günler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?