Pc Kullanım performanslarımız nasıl?

Başlatan fractal, 15 Mart 2011, 11:21:05

fractal

acaba 1gb ram ile 16gb arasında hissedilir bir hız farkı varmı?
proteus gerçek simülasyon yapabilirmi?

birde şunu sormak istiyorum; hd kopyalama yaprken önemli olan nedir?arkadaş dell almış 30gb kopylayacaktım c den d taşıyacaktım yada başka bir diske atıcaktım kopyalar gibi yaptı olmadı ancak belli bir gb değerinde kopyalama yada taşıma yapıyor?bunu belirleyen nedir?

500gb 2.5" hdd ler var 130 tl civarında ama öyle bunlarada pat diye kopyalayamıyorsun.ozaman bu hdd nin bir özlliği olmalı.hdd nin önbellek gibi birşeyimi var.bu fat ntfs gibi hdd dosya adresleme yerleştirmeylemi ilgili?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

sahteker

Alıntı yapılan: fractal - 16 Mart 2011, 16:04:16
acaba 1gb ram ile 16gb arasında hissedilir bir hız farkı varmı?
proteus gerçek simülasyon yapabilirmi?

birde şunu sormak istiyorum; hd kopyalama yaprken önemli olan nedir?arkadaş dell almış 30gb kopylayacaktım c den d taşıyacaktım yada başka bir diske atıcaktım kopyalar gibi yaptı olmadı ancak belli bir gb değerinde kopyalama yada taşıma yapıyor?bunu belirleyen nedir?

500gb 2.5" hdd ler var 130 tl civarında ama öyle bunlarada pat diye kopyalayamıyorsun.ozaman bu hdd nin bir özlliği olmalı.hdd nin önbellek gibi birşeyimi var.bu fat ntfs gibi hdd dosya adresleme yerleştirmeylemi ilgili?

ram in hissedilir derecede bir hız farkı yapabilmesi için bence tek değişken yeterli olamaz hocam.
şöyleki hangi işleti sistemindeyiz ve hangi işlemciyi kullanıyoruz en başından güç kaynağımız oldukça yeterlimi bunlarda önemli olmalı xpde ve 1gb ram için düşünürsek  bence çok aşırı bir fark yapacağını sanmam
bizzat denemişiliğim vardır 512 mb tan önce 1.5 GByte a çıkardım ramimi ardından 2 GByte
p4 3.0 işlemcim vardı aşırı farkedilir bişeyler görememiştim xp de..

ama çok güçlü bir işlemciden bahsedersek amd 1090 t gibi bişeyler yada i7 940qm gibi bişeyler o zaman işlemci her işleve ayrı ayrı koşabilecek kadar yetenkelive hızlı olduğundan en azından çalışmalarımızın büyük bir kısmı ram de bekletilebilir yani hazırda tutulabilir ama makinayı o kadar yormaya deymez bence..
crysis 2 açık duracak (simge halinde)
autocad 2010 açık duracak (simge halinde)
v studio 2010 açık duracak (simge halinde)
winamp, media player , gom player çalışacak bi taraftan (gerekmese bile)
ve bizde o arada officede bi uygulama ile uğraşıyor olacağız...  8) :D

acizane benim fikrim bu şekilde makinaya bu kadar yüklenmeye gerek olmaz heralde diye düşünüyorum hocam :)

kopyalama olayında windovsta mesela ayarlanılan bir bellek alanı vardı onunla ilgisi olabilir hocam ama emin değilim...
ama şu gerçekki kesinlikle bu noktada haklısınız bunu etkileyen bir nokta var büyük dosyalarda çok sorun yaşamış biri olduğumdan
kesinlikle tavsiy etmem parça parça taşımak en güzeli...
brde dosya sistemiylede ilgiside olabilir hocam..
fat dosya sistemindeydi o galiba belli bi büyüklükten sonraki dosyalar tek parça halinde olamıyordu galiba :-\
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

muuzoo

@sahtekar

Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve hız artışını hemen farkediyorsunuz. Şu an piyasadaki en iyi kontrolcü sandforce tarafından üretiliyor. SF1200 serisi kontrolcülü bir ssd sata2 bağlantısını sınırlarına kadar kullanabiliyor. Benim aldığım ssd de OCZ Vertex2 serisi 120GB bir ssd idi. Okuma yazma hızı aşağı yukarı 270 MB/S civarlarında. 50000 IOPS kabiliyetine sahip.

Şu anda piyasaya sata3 destekli SF2500 serisi SSD'ler çıkıyor. Onlarda hızlar daha da yüksek.

Gözlemlediğim kadarıyla dosya kopyalama, çalıştırma v.b gibi işlemlerde hiç takılmıyorsunuz. Bir taraftan gigabayt larca veriyi kopyalarken diğer taraftan fullhd bir film seyredebilirsiniz. Aynı anda birden fazla cihaza kopyalama yaparken takılmıyor ya da yavaşlamıyorsunuz. Programların açılış hızlarıda artıyor. Ağır programlarda bunu daha belirgin bir şekilde görüyorsunuz.

@fractal
2GB ram kullanımından 8GB a geçmiş biri olarak şunu söyleyebilirim, ağır programlar kullanıyorsanız farkedilir bir şekilde bilgisayarınız daha rahat çalışıyor. 4GB a kadar olan artışlarda hissettiğiniz fark daha belirginken, 4Gb den sonraki 6 ya da 8 de hissedilen fark ağır programlar çalıştırmadıkça ya da aynı anda birden fazla program kullanmadıkça pek hissedilmiyor.

Benim kullanımımda:

ISE Design Suite 12.4 : Derleme sırasında ne varsa gidiyor 5 GB civarında bellek kullanımı gördüm.
Matlab : Büyük matrislerle uğraşırken o da sağolsun alıp başını gidiyor.
Virtualbox: Mecburi durumlarda 2 GB bellekli sanal bir xp kullanıyorum.

Bunun gibi programlar bir arada olunca 8 GB ram gayet yeterli bir alan sunuyor. Üzerine bir de SSD ekleyince tek sınırlayan şey işlemci gücü olmaya başladı.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

aykut54

Merhaba
Bir konuda ben açmak istiyorum.Öğrenmek istediğim bilgiler var

İşletim sistemi XP 32 bit professional
CPU= AMD X3 2.3 GHZ
RAM= 4GB 1066MHZ
EKRAN KARTI=512MB 256 BİT= HD4850

şimdilik ram xp=3.25gb görüyor sebebi xp.

Ben win7 kurmak istiyorum.Birde win7 denemek istiyorum pc performansını en iyi şekilde kullanmak istiyorum.

Win7 kullanım olarak Xp işletim sistemi özelliklerine  göre artıları nelerdir win7 kullanıcılarının önerilerini beklemekteyim...Çoğu elektronik programlar win7 sorunsuz bir şekilde çalışabilirmi...Win7 bazı programların açılmasında uyum sorunu olabiliyormuş Bu sorunları nasıl ortadan kaldırabiliriz...

Bu sisteme göre Win7 kurmalımıyım. Yoksa format at tekrar Xp yükle çalıştır:)

önerileriniz nelerdir. win7 mi... xp mi? Win7 ise 32 ya da 64 bitmi?

muuzoo

@aykut54

4 GB belleği tam olarak kullanmak istiyorsanız 64 bit işletim sisteminden başka çözüm yok. Windows7 oldukça kararlı bir işletim sistemi. Xp den geçtikten sonra memnun kalacağınızı söyleyebilirim. Programların büyük kısmı sorunsuz çalışıyor. Sorun çıkartan kısmı ise xp uyumluluk seçeneği ile çoğunlukla halledilebiliyor.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Mucit23

Arkadaşlar ram ddr mış yani eski biraz. Aslında bilgisayar ilk çıkan xp lerdenmiş diyebilirim. Bugün 1GB DDR ram baktım. Sıfırları 80 TL den başlıyor. Şaştım kaldım. Geçen sene 1GB DDR2 Ramı 45 tl Ye almış Nedir bu böyle neden bu kadar pahalı.

smyomekatronik

Alıntı yapılan: aykut54 - 16 Mart 2011, 18:15:44
Merhaba
Bir konuda ben açmak istiyorum.Öğrenmek istediğim bilgiler var

İşletim sistemi XP 32 bit professional
CPU= AMD X3 2.3 GHZ
RAM= 4GB 1066MHZ
EKRAN KARTI=512MB 256 BİT= HD4850

şimdilik ram xp=3.25gb görüyor sebebi xp.

Ben win7 kurmak istiyorum.Birde win7 denemek istiyorum pc performansını en iyi şekilde kullanmak istiyorum.

Win7 kullanım olarak Xp işletim sistemi özelliklerine  göre artıları nelerdir win7 kullanıcılarının önerilerini beklemekteyim...Çoğu elektronik programlar win7 sorunsuz bir şekilde çalışabilirmi...Win7 bazı programların açılmasında uyum sorunu olabiliyormuş Bu sorunları nasıl ortadan kaldırabiliriz...

Bu sisteme göre Win7 kurmalımıyım. Yoksa format at tekrar Xp yükle çalıştır:)

önerileriniz nelerdir. win7 mi... xp mi? Win7 ise 32 ya da 64 bitmi?

Esselamu Aleyküm

Aykut hocam ben windows 7 home premium kullanıcısıyım. Bana göre artıları;

-Xp de bilgisayarı yönetici modunda kullandığımızda virüsler ve zararlı yazılımlar sistemde istedikleri gibi değişiklik yapıyorlar. Sınırlı kullanıcı olarak kullanırsak sistemde değişiklik yapamadığımız için xp daha güvenli oluyor, bu seferde kullanım performası düşüyor. Windows 7 de ise bize soruyor programı yüklemek istiyormusun, değişiklik yapılacak onaylıyormusun gibi uyarılar çıkartarak programın arka planda başka işler yapmasını engelleyebiliyoruz ve kullanım performansı düşmüyor.

-Sistem yedekleme programı içinde geliyor ayrıca ghost ve acronis gibi programlara ihtiyaç duymuyorsunuz, tek dezavantajı sıkıştırma yapmadan yedekleme yapması(ultimate sürümünde sıkıştırmada yaptığı söylenmekte.)

-Elektronik programlarda benim kullandıklarım; Diptrace, Eagle, Mikrobasic, Pickit2 bunların haricinde henüz program yüklemedim.

-Bir senedir windows 7 kullanıcısıyım sistemde yavaşlama ve çökme olmadı.İlk günkü gibi bilgisayarı kullanmaktayım.

-Satın aldığım Windows 7 Box olduğundan içinde 32 ve 64 bit sürümleri mevcut. ram olarak 4gb kullanıyorum 64 bit ile 32 bit arasında internete bağlanma, programların açılış süreleri bakımından bir fark göremedim fakat iş dosya sıkıştırma, açma, resim ve görüntü işleme olunca 64 bit çok hızlı.

Şahsi düşüncem windows 7 home premium sürümünü tavsiye ederim.

aykut54

a.s
bir tane torrent buldum şimdi win7 64 bit ultimate bir deneyeceğim.... Yeri gelmişken birde Ubuntu LİNUX kurayım birde şansımı onda deneyeceğim İki işletim sistemi bilgisyara yüklediğimde herhangi bir çakışma olabilirmi... Bilgisayarda bir ağırlaşma olabilirmi... Bu arada home premium = ultimate mi? olmaktadır

eseneren

@aykut54 ubuntu kuracaksan 10.04 kesinlikle yeni surumleri denemeni KESINLIKLE tavisye etmem.
İki isletım sıstemınde cakısma olmaz linux tarafında grup yonetıcısı ıle baslangıc da ne yapacagını secersen sureklı wındows acılır ıstersen lınuxa gırersın...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Mart 2011, 19:20:15
Arkadaşlar ram ddr mış yani eski biraz. Aslında bilgisayar ilk çıkan xp lerdenmiş diyebilirim. Bugün 1GB DDR ram baktım. Sıfırları 80 TL den başlıyor. Şaştım kaldım. Geçen sene 1GB DDR2 Ramı 45 tl Ye almış Nedir bu böyle neden bu kadar pahalı.
DDR lar fazla üretilmediginden pahalılar. Yüksek bir para ödemen gerekiyor.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Mucit23

Evet galiba öyle yapacak bişey yok. İkinci el bulursam bitane alabilirim.

Mucit23

Arkadaşlar birde internette bakayım dedim. Burada 1GB DDR Ram 52TL demiş
http://www.tuccar.com.tr/1GBDDR400-VT-1-GB-400-MHz-DDR,PR-65481.html
Yanlış bişey almak istemiyorum. Bilgisayar üzerindeki ramin Üzerinde DDR333 yazıyor Acaba buradaki 333 MHZ yimi temsil ediyor. Yukarıdaki linkteki 400MHz demiş. MHz ler farklı olursa sorun çıkartırmı.

fatihkuzucu

2. el ram almak mantıklı bir iş değil. Bir kısmı bozuk ramler dolu. Alacaksanız sıfır alsanız daha güvenli olacaktır. Yada en azından test edip iade edebileceğiniz bir sistem üzerinden mesela gittigidiyor yada sahibinden.com gibi bir siteden satın alın.
Tüccar sitesindeki ürün iyi gibi. Anakartınızın özelliklerini bulup oradan kontrol edin. Anakartta 400 mhz ddr ram çalışabiliyorsa bunu satın alabilirasiniz. Şu an hazır olan 333mhz lik 256mb rami satarsınız 1 gb rahatlıkla yeterli gelir o pcye.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Mucit23

Anladım. Bu site googlede yazınca ilk karşıma çıktı. Almak niyetinde değilim buradan. Gittigidiyordada gayet ucuz ramlar var. 512 de olabilir aslında

erkan614

bu arada söylemeden geçmiyim pcnizde 4gb dan sonra kaç ram olduğu çokta önemli değil
yapabildiğiniz en kısa zamanda ssd hd alın ve hız farkını görün