DOS isletim sisteminde calisan cc.exe (s ve z domeni islemleri)

Başlatan bunalmis, 17 Mart 2011, 12:01:09

z

Kapasitorlerin uc denklemi olarak ic=Cdvc/dt yazmak yerine is=SCvs yazarak opampli devreyi kirsof kanunlariyla coz.

Ardindan elde ettigin bagintiyi vo/vi oranina donustur.  Daha sonra da bir dortgen ciz ve icine vo/vi baginitisi olan s'li ifadeyi koy.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Programla bir baska ornek yapalim.

Sistemimizin g(s)=10/(s+10) seklinde transfer fonksiyonu olsun.

Bu sistemin  DC..1000Hz araligindaki genlik oranini ve faz acisinin degisimini merak edelim.

g=10/(s+10)

fre
g
1,1000,400
0

bode
3
y

Mag ve Aci grafiginiz karsinizda.

Programi flashiniza kopyalayin. Her derde deva olsun diye boynunuzda muska gibi gezdirin.

z

Sistemin cevabini c(s)=10/(s+10)  olarak bulmus olalim.

Acaba bu cevabin t tomenindeki anlami nedir?

Hemen bulalim

g=10/(s+10)

ilt,g

Cevap aninda karsinizda.

fractal

üniversitede kapalı cevrim sıcaklık kontrlü yada motor devri kontrolü yaparken t dömeninden s domenine ordanda z domenine geçerdik.t domnindeki o tüm integraller türevler karmaşık ifadeler z domeninde sadece toplama işlemlerine dönüşmüş olurdur.önemli olan s domeninden ayrık matematik ifadelere geçmek yani z domenine.bildiğim kadarıyla bu sadece lineer sistemler için geçerli.hep diyorlarya integral sonsuz küçüklerin toplamı yada türev sosnuz küçüklerin oranı bu ifade işlemicide cok küçük zaman aralıklarında örnekleme yapıp cevrim fonksiyonuna göre toplama lar yada cıkarmalar şeklinde oluyor.sonsuz zaman dediğimiz şey bizim sistemisin nano saniyelerde işlem yapıp bizim günlük hayatımızdaki sistemizin kararlılığı oluyor.

microchip motor kontrol yazılımlarını inceliyorum özelliklede dspic lerle yapılan kapalı cevrim kontrol sistemlerini.orda hiçbir kod çalışmadan sadece adc ve pwm modülü kurularak yapılıyormuş.ama pid için bir kod çalışması lazım.adc ile akım yada gerilim örneklemesi yapılıyor.burda DAC da kullanıyor neden kullanıldığını tam anlamadım.

yukardaki sistemin s domen ifadesi için ilk önce bir fonksiyon oluşturulması.burda kontrol edilmek istenen şey nedir.?örneğin manyetiğin köprüye olan uzaklığı ile  çıkışta oluşan voltaj değerinin matematiksel ifadesi elde edilir.ama sistemi kapalı cevrim çalıştırmak için kontrol edilecek birşeyin olması gerekir?örneğin bir analog sensöre metal yaklaşıkça değerinin artması yada azalması olayı değilde örneğin bir matali havada askıda tutmak istiyorsak bir elektromıknatıs ile ve belli bir yükseklikte askıda kalmasını istiyorsak gibi böyle bir sistem olmalı kapalı cevrim çalışabilecek.burdaki manyetik algılayan sistem bu tür müdür pek anlayamadım?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Orneklere devam.

S domenindeki transfer fonksiyonunun basamak  cevabinin  t domenindeki grafigini merak edelim.

Transfer fonksiyonumuz gene 10/(s+10) olsun.

Muskadan CC.exe'yi calistirin.

g=10/(s+10) yazalim.

time,g
3
y

grafik karsinizda.

t2

Bunlar bana artık hiç lazım olmaz. laplace halt etmiş.

z

Cok lazim ama farkinda degilsin. (Sen gene de Laplace'in ruhuna bir Fatiha oku)

Isleri kizistiralim ve 2. dereceye gecelim.

Transfer fonksiyonumuz g(s)=100/(s^2+5*s+100) olsun.

Sisteme impuls girelim.

Dunyamizda bu sistem nasil tepki verir gorelim.

g=100/(s^2+5*s+100)

tim,g
2
y

t2

Sadece okulda kullanılır. başka işe yaramaz

fractal

gerçek kontrol mühendisleri tasarım yapacaklarsa bunları bilmelidirler.dede işi mede işi olayın kontrol teorisinin oluşturulduğu döneme bir bak istersen?

dijital kontrol sistemi üzerine çalışacaksan bunları bileceksin.

dede işi olmayan şey nedir?senin aklındaki şey yada güncel olanı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Tam tersine. Laplace dedemiz, zamaninda DSP cipler olmadigi icin uygulamalari biz bebelere birakti.
(Endustride kullanilan her kontrol cihazinin tasariminda bu bilgiler kullaniliyor. https://www.picproje.org/index.php/topic,20450.msg137203.html#msg137203)

g(s)=100/(s^2+5*s+100) olan fonksiyonun impals cevabi boyle ise kim bilir frekans davranisi nasildir?

10 radyan civarinda cok acaip olaylar vukuu bulacak.

Hemen bakalim.

g=100/(s^2+5*s+100)

fre
g
1,100,400
0

bode
3
y

t2

Alıntı Yapfre
g
1,100,400
0

bode
3
y
ne bu yav
aha ben de yazayım

qweq, 12, 5,6,
dadfs, 95
100,2,3,45,5,
trrt, bip, 50

z

Biraz da oyun oynayalim. Oyunumuzun adi sinir testi.

Bir tane potansiyometrenin iki basina +5v, -5v uygulayarak ayarli gerilim bolucu olusturalim.

Bir tane de devre yapalim. Bu devrenin girisine -0.5v ... +0.5 araliginda voltaj uygulanirsa bir ledi yaksin. Voltaj bu sinirlarin disinda ise ledi sondursun. Bu devreye LKD diyelim.
Yani Led Kontrol Devresi.

LKD nin girisini potun orta ucundan sinyal alacak sekilde baglayin ve potu saga sola cevirerek biraz oynayin. Pot orta konumda iken led yanar, pot saga yada sola cevrildiginde Led soner.

Simdi sinirleri biraz gerelim ve kendimizi strese sokalim.

Potun orta ucu ile LKD arasina opampli bir integral alici koyun. Zaman sabiti 1sn olsun.

Potu saga sola cevirerek ledi surekli yakmayi deneyin.

Nasil zevkli değilmi?

Stesi gelmeyenler devam etsin. Simdi de integral alicinin onune bir tane daha integral alici koyun. Bunun da zaman sabiti 1sn olsun.

Yani pot->integral->integral->LKD

Hadi bakalim ledi surekli yanacak sekilde potla oynayin.
isterseniz integral sabitlerini birer trimpotla ayarlayarak stresinizi de ayarlayin.

Kontrol sistemleri tasarlamak isteyen her bebenin bu duzenegi kurup muhakkak ama muhakkak oynamasi lazim.

Bu problem, kontrol sistemlerinde cift integral problemi olarak bilinir. Bu oyunu, lehimle falan ugrasmak istemeyenler bilgisayara yazilim yazarak da oynayabilir.

Isteyen integral sayisini 3 e de cikartabilir.

Muskadaki yazilimla bu oyunda neler olup bitiyoru bir ara modelleriz.

z

z

@T2

Stres programiyla oynadinmi? Buna benzer bir sistemin cikisini istedigin noktaya getirip orda sabit kalmasini saglayabilirmisin?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.