Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ac sinyali pic e okutma

Başlatan totencoff, 19 Mart 2011, 23:56:45

totencoff

arkadaşlar ac bir sinyali pic e nasıl okutabilirim bilgisi olan varsa lütfen paylaşşsın mümkünse proton komutları ile teşekkürler

Erol YILMAZ

Bir fikir olarak,

AC sinyalin genliğini ölçmek istiyorsan,

ÖLçtüğün sinyalin formu belli ise işin gayet kolay,
   Ama belirgin bir sinyal formu yok ise True RMS ölçüm yapman gerekiyor....

Erol YILMAZ

True Rms ölçümü aslında dijital olarak yapılmak istendiğinde bir çok kriteri bilmek gerekiyor...

Çünkü yüksek frekanslı bileşenler  ölçümü etkileyebilir...
Sinyalin frekansı düşük ise doğru ölçüm için ölçüm periyodunu artırmak gerekebilir...

1 ms de örnek alınan bir sinyal düşünelim,,,
0.1 ms  lik bir pik gerilim esnasında örnek almamız durumunda bu pik gerilim
sanki 1 ms sürmüş gibi etki edecektir...

örnekleme periyodunu 0.5 ms ye düşürdüğümüzde hata daha da azalacaktır...

totencoff

öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim kullanmam gereken yan devre elamanları nelerdir ve protonda hangi protokolü kullanacağımı ayrıyetten araştıracağım,true rms protokolünüde yeniden gözden geçireceğim
teşekkür ederim

picmanya

xenix
adlı kullanıcı bir mesajında ac şebeke gerilimini çok yüksek değerli bir direnç üstünden direkt pic'e girdiğini ve değerlendirdiğini bunun microchip uygulama notlarındada olduğundan bahsetmişti o yazısının bir inceleseniz belki çözüm çıkabilir.

picmanya

evet bende kabul ediyorum iyi bir yöntem değil.
yalnız o mesajın yazılı olduğu yerde yanlış hatırlamıyorsam konuyu değişik yönlerdende ele almışlardı.
belki okuyanın işine yarayacak bir şeyler çıkabilir.
bakmakda fayda olacağına inanıyorum.

frederic

Ben bildim bileli bu tür konular açılıyor ve elli bin tane yöntem ortaya koyuluyor fakat,bir ingilizceyi iyi bilen abimizde çıkıp demiyorki bu işi yapan energy meter entegreleri var ve kullanımı şu şekilde.

Şu an ingilizce öğrnemye uğraşıyorum bende,öğrendikten sonra ilk işim ise böyle bir entegrenin açıklamalarını tercüme etmek olacak,Selametle.