MAX232 Ne işe yarar? Niye kullanırız? Kullanmazsak Ne olur?

Başlatan since1990, 22 Mart 2011, 00:50:51

since1990

MAX232 Ne işe yarar? Niye kullanırız? Kullanmazsak Ne olur?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

fatihinanc

MAX232, seri port ile TTL devrelerin çalışabilmesini sağlayan bir entegredir.
Seri port gerilimi +/- 12 V civarında olduğundan mikrodenetleyici ile kullanımı uygun değildir.
Bu entegre, +/-12V gerilimi lojik seviyeye indirgemek için kullanılıyor.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

since1990

PEki sence mikroişlemciden yazıcıya bilgi gönderirken gereklimi, pcden gönderince max232siz sorunsuz çıktı alıyorum. Mikroişlemciyle aynı kodu gönderiyorum max232siz alakasız yazılar çıkıyor. Aslında alakasız değil ne yazarsam o karaktrleri tekrar ediyor yani karakterleri yazıyor ama yaznlış yazıyor. Max232 yüzünden olabilir mi?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

fatihinanc

Mikroişlemci deren mikrodenetleyiciyi kastediyorsan;
Mikrodenetleyici dijital bir eleman olduğu için mutlaka gerekir tabi.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

mozkan87

Bilgisayar seri portu için high +12 V low -12 V civarıdır. Ancak mikrodenetleyiciler için high +5 V low 0 V dur. Bu nedenle mikrodenetleyiciden gönderdiğiniz veri doğru bile olsa yazıcı bunu yanlış anlayacaktır. Araya Max232 seviye dönüştürücü entegreyi bağlarsanız sorununuz çözülecektir.

since1990

Teşekkürler, yarın satın alıcam ve öyle deniyeceğim...
Çok büyüksünüz... :D

mdemir

Merhaba,
PC ve işlemci arasında kolayca haberleşme için MAX232'ye gerek yok. "Level converter" yerine "inverter" mantığıyla çalışan iki transistör ve bir kaç dirençle ayni işi yaptırabilirsiniz. Aşağıya iki örnek ekledim. Sadece RX veya TX kullanacaksanız böylesi çok daha basit.

http://wiki.atrox.at/index.php/RS232_Transistor_Modul

piedos

2 transistor ve direnclerle  max232 yi simule edebilirsin
ilgilenirsen devresini cizerim
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

fatihinanc

Alıntı yapılan: piedos - 22 Mart 2011, 03:04:20
2 transistor ve direnclerle  max232 yi simule edebilirsin
ilgilenirsen devresini cizerim

Aslında bu bahsettiğiniz devre max232 kadar olmasa da temel uygulamalar için ideal.
Fakat bence en büyük eksisi max232 kadar yüksek hızlara çıkamaması.
Aşağıdaki linkte bununla ilgili biraz bilgi verilmiş.

Alıntı Yap
The benefits of the shifter board vs. a conventional MAX232 circuit:

1. The shifter board is smaller than a MAX232 DIP with its charge-pump caps
   2. Cheaper
   3. Works at voltages down to 2.5V (compared to the MAX232 that only works at 5V)

Problems with the Shifter board:

1. It's a bit dirty, meaning it does not follow the proper RS232 +/-12V convention (shifter board only puts out -3V to +5V)
   2. It will not operate faster than 115200bps (some MAX232 ICs can operate up to 1 mega-bit per second)
   3. It only has TX/RX where a MAX232 has TX/RX/CTS/RTS (additional control lines)

http://www.sparkfun.com/tutorials/215