Güç Kaynağı Tasarlayalım

Başlatan FxDev, 27 Mart 2011, 21:42:08

ErsinErce

Alıntı yapılan: computerboy - 28 Mart 2011, 15:39:01
Üstad birde öneride bulunmak istiyorum. Güç kaynağına parazit üreten ünite ekleyebilirmiyiz test etmek istediğimiz projelerin manyetiğini dayanıklılığını v.b testlerini yapabiliriz. yada floresan lamba devresi kullanmaya devammı :)

bu testler güç kaynağının çıkışına değil, girişine verilerek ve ya girişinden yayılan değerlere bakılarak yapılır, böyle bir sistem kaynak içerisine konulamaz malesef

ErsinErce

bu yüzden 18f4620 kullanmayı planlıyorum, elimde (44pin tqfp) var ama piyasada ne durumda pek bir bilgim yok,
13 Analog giriş - Dahili 32MHz osilatör içinde mevcut

Maxim

güç kaynağında glcd bence çok gereksiz , ne yapacaksınız ? çıkış akım-voltajın grafiğinimi göreceğiz ?
boşuna maliyet

ErsinErce

Alıntı yapılan: Maxim - 28 Mart 2011, 19:08:54
güç kaynağında glcd bence çok gereksiz , ne yapacaksınız ? çıkış akım-voltajın grafiğinimi göreceğiz ?
boşuna maliyet

burada tek bir kaynaktan bahsetmiyoruz zaten kendime yapacağım üründe kullanacağım ama diğer kısımlar benzer olacağından tartışarak daha iyi hale nasıl gelebilir hangisi mantıklı onu konuşuyoruz, evet ekstra maliyet ama elimde var ve kullanacağım yapıda birçok şeyi bir arada görmemi sağlayacak hatta aşağıdaki gibi güzel bir arayüzde koyarsam daha hoş duracağını düşünüyorum.
Sonuçta özel bir üretim ve 1 kere yapıp sürekli kullanacağım.

Alıntı yapılan: FxDev - 28 Mart 2011, 19:11:50
Dahili osilatörü seri iletişim yapılacaksa ısınan bir ortamda kullanmak pek iyi olmaz. Çıkışın akım-gerilim grafiğini seriden de göndeririz sorun değil. Ben normal LCD kullanacağım, elimde de o var zaten. Extra bir kutu maliyeti eklensin istiyorum ;)

ısınan kısımları metal kutunun arka kısımlarına kaydırmayı planlıyorum işlemcinin en az şekilde etkilenmesi için, ayrıca kontrol kısmı ile kaynak kısımlarını da ayırarak (Flat kablo kullanıp) dahili parazitlerin işlemciyi etkilememesini de planlıyorum, ekstradan bir ntc ile belki ortam ısısı okunup konulacak bir fan ile çalışma koşulları da ayarlanabilir.

ErsinErce

Alıntı yapılan: FxDev - 28 Mart 2011, 20:01:47
@cynetron: Yanlış anlaşılmak istemem. Herkes elinde ne varsa onu kullansın masraflar minimize olsun. İster LCD ister GLCD ister Seven Segment. İsteyen hiç bir şey kullanmasın. :)
Maksat bilgi alışverişi, sinerji :)
şimdi yazdığımı okuduğumda biraz serte kaçan bir cevap gibi duruyor öyle algılamayın ;)

amacımız aynı, gidişata göre herkes farklı bir tasarım çıkarıcak gibi zaten,
işlemci kısmının ayrı bir kart şeklinde yapılması, ortam koşullarının takibi gibi konularda ne düşünüyorsunuz?

erkan614

reasimdeki anten kablosu diyilmi?
size bunun gibi kablo lazım

teknikelektronikci

herkezden farkli tasarim cikacak ama bana kalirsa control karti herkezin ayni olsun veya benmi yanlis anladim istyen elindeki malzemye göre glcd veya lcd hexini yükler  veya en azindan analog - güc kati herkezde ayni olsun mikroislemci kismini herkez kendine göre yapar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

X-Fi

Geçenlerde bende kendi ihtiyacıma göre bir güçkaynağı çalışması yaptım bir arkadaşım için dosyalarınıda düzenlemiştim.Bu projeye ben katılmıyacağım takip edeceğim şuanlık ihtiyacım yok ancak hazır konu açılmışken burada kendi güç kaynağımı paylaşabilirim böylece hafiflemiş oluruz. Belkide sizin projenizede bi yararı dokunur. :)

0-30V(3A) +5V,-12V,+12V besleme sağlıyor. Pic12F675 işlemcili kısadevre koruma ve programlanabilen akım sınırlayıcısı var. Şema+PCB(Proteus)+Yazılım(hi-tech c) hepsi dosyada mevcut isteyen yapıp kullanabilir.

http://uploading.com/files/3c2a645b/Guc_Kaynagi%2BX-Fi%2BV-1.0.rar/
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Maxim

piyasada varmı bilmiyorum ama "rail-to-rail opamp"
MCP6281
MC33201

ErsinErce

devre metal bir kutu içinde olacağından bu kablolar görevini pek yerine getiremez, sadece kontrol kartını ayırıp star network şeklinde bir besleme konulursa faydası olacağını düşünüyorum. Diğer türlü akımlar + voltajlar + on/off + besleme vs derken 15-16 pin ihtiyacı oluyor, o şekilde bir kablo bayağı kalın ve montaj sırasında hareket zorluğu yaşatır.

Rail-to-rail opamp yerine piyasada bulunan standart opamplara giriş gerilimi aralığı genişleterek girilebilir. Yapacağım cihazda K-tipi termokupl kullanacağımdan OP07 için mecburen min -3V üretmem gerekiyor, diğer kısımlarada bu gerilimi uygulayarak, karşı tarafına da 24V-12V uygulayarak istenilen çıkış alınabilir.

Mucit23

Arkadaşlar Grafik lcd kullanmakta eminmisiniz. Kullansanız görsellik açısından çok güzel olur ama pin sayısı yetmiyorsa 4X20 LCD de kullanabilirsiniz. Ekran verimli bir şekilde kullanılırsa veri gösteriminde sıkıntı çıkmaz. Çok güzel görünür.  :)

Burak B

LMC6482'yi istanbulda bulmak mümkün ancak 3TL gibi bir fiyattan satıyorlardı diye hatırlıyorum.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Mucit23

Fırat hocam Güçkaynağının Son durumu nedir acaba. Genel hatlarıyla ne gibi özellikleri olacak

Mucit23

Hocam özellikler süper bence özellikle akım hassasiyeti fevklade :)