Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

2 mikro işlemci tek lcd

Başlatan alpayelmas, 09 Nisan 2011, 12:17:42

alpayelmas

merhaba arkadaşlar. 2 ayrı pic den gelen verileri aynı devre uzerınde 3x16 veya 4x 16 lcd stn displaye göndermek ıstıyorum.
1. pic ten gelen verileri lcd nın ılk 2 satırına 2. pic ten gelen verileri lcd nin 3ve4. satırlarına yazdırmayı planlıyorum. pic1 işlem yaparken 3ve4 satırlarına 2. pic işlem yaparken 1ve2. satırlara dokunmayacak devre seması ve yazılımı hakkında bilgi görüş ve yardım rıca edıyorum

Nedenler

İki pici birbiri arasında haberleştir sonucu bir picden direk lcdye gönder.
Örneğin 2. pic göndermek istediği veriyi 1. pice göndersin o da kendi verileriyle birlikte ekrana bassın.

alpayelmas

1. pic in yalnız hex kodu var ve bır lcdye verı gonderıyor.
2. pic in yazılımını ben yazıyorum lcd yerıne 1.pic i 2.pice nasıl bağlatrım yada lcd driver onerısı lutfen

alpayelmas

alpayelmas

arkadaşlar bu işi görecek bir çip  sürücü yok mu acaba

subram

bu tarz bir sistemin olacağını sanmıyorum. Bir zamanlar böyle birşeyi benden isteyen biri oldu. Elinde çok fazla sayıda telsiz telefon varmış bu telefonlarda hafıza olmadığı için  kullanımı biraz sıkıntılıymış. Başka bir devre yapıp buraya telefon numaralarını kaydedip gelen aramalarda arayan kişinin ismini görmek istiyordu. o zamanlar yoğumluğum nedeni ile çok fazla uğraşamamıştım. ama şöyle bişey yapılabilir sanırım; lcd nin tüm bacakları 2. bir işlemciye bağlanır ve ana devreden gelen datalar -burada RS ve E bacakları önemli- 2. işlemci tarafından çözümlenir ise sorun çözülür... Asıl sorun gelen dataların ne olduğunu çözmek. ASM ile yazılmış LCD'li bir program bulursanız burada RS, E ve Data bacaklarının nasıl kontrol edildiğini çözümleyip bu metodun tersini uygulayarak bir program yazılabilir. ASM bilginiz varsa işiniz biraz daha kolay olur.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

frederic

Keşke bu konu kapanmayıp bir sonuca varabilse,lcd ye giden ucları başka bir pic ile okumak çok ilginç uygulamaları peşinden getirir bence.