FPGA ile basit donanım tasarımı

Başlatan demirkan1, 21 Nisan 2011, 12:37:16

demirkan1

Merhaba arkadaşlar,
Spartan-3e starter kiti ile vhdl ögrenmeye çalışıyorum ve basit bazı yazılımsal uygulamaları kendi başıma yapabiliyorum. Kendimi donanımsalda  geliştirmek amacıyla farnel'den XC3S50A spartan 3A siparişi vereceğim ancak fpga'ya yeni başladığımdan dolayı fpga nın yan birimleri hakkında hiç malumatım yok. Bu konuyu bilen arkadaşlardan bilgi amaçlı yardım almak istiyorum.Örneğin pc den programlamak için sanırım jtag ihtayacı , yazdığımız programı saklamak için eprom , vs, gibi starter kite bağlı kalmadan basit bir donanım tasarlamak istiyorum bu donanımda birkaç anahtar ve birkaç led ile giriş çıkış şeklinde en basitinden başlamak istiyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa farnel'den ona göre malzeme siparişi verceğim.Saygılarımla.

Ersin

Merhaba,
Xilinx in daha once yapılan kitleri incele , orda şemaları da veriyorlar.Spartan3 /a/an/e ler genelde aynı şekilde jtag tan baglanır,spartan3 lu bordların şemalarına bak.
http://digilentinc.com/Products/Detail.cfm?NavPath=2,398,829&Prod=BASYS  sitede başka bordlar da mevcut. Programmer olarak parallel porttan jtag kullanabilirsin , picproje 1. dergide şema ve pcb var.Beslemede lm1117 tarzı ldo kullanabilirsin küçük bir fpga olduğu için fazla akım çekmez.Eprom olarak XCF01 1mb yeterlidir .Led sayısı çok değilse pic te baglar gibi bağlayabilirsin ( vccio lar 3.3v ise ) ,basit transistorlu bir sürücü eklersen daha iyi olur. 

demirkan1

programmer olarak usb jtag düşünüyorum çünki dizüstü ile kullanacağım, önerebileceğiniz marka,model,link varmı acaba??

Ersin

Onu dün tartıştık leblebitozu ile , usb den olacaksa hazır al ebay den, nette dolaşan bir devre yok.USB-LPT çeviricili bir devre var ama o da ağır çalışıyo bildigim kadarı ile.

https://www.picproje.org/index.php/topic,33048.msg231565.html#msg231565

memory_of_water

merhaba

Elimde spartan3e bordu var.Bende burda rahatca uygulamalar yapabiliyorum.Ama gercek uyglamalar cikartmak istiyorum.Bunun icin bi kac sorum olacak.ilk olarak.Basit bir devre kurabildiniz mi? Devreyi kurmak icin gelistirme bordunun schematic ten mi yararlanmamiz gerekiyor?yoksa bord uzerindeki parcalarin tek tek datasheetlerini incelemek mi gerekiyor?Saygilarimla

demirkan1

Alıntı YapBasit bir devre kurabildiniz mi? Devreyi kurmak icin gelistirme bordunun schematic ten mi yararlanmamiz gerekiyor?yoksa bord uzerindeki parcalarin tek tek datasheetlerini incelemek mi gerekiyor?

basit değil biraz gelişmiş devre kurdum spartan3e (xc3s500e) ile 12bit ADC, RS422 RTX haberleşme portu, 5 adet SPI portu ile ccd sensordan bilgi alarak işlemler yaptım. Devreyi kurmak için çeşitli boardların şemalarından ve spartan3e nin datasheetinden baya yararlandım. ancak korkulacak bir konu değil flash platformda ve beslemede yanlışlık olmasın ve i/o ları dogru seçersen devren çalışır.

memory_of_water

Yanliş anlamadıysam tekrar spartan 3e geliştirme borudunu kullandınız. Benim tam olarak istediğm olay aşağıda verdiğim linklerde bulunana benzer şeyler çıkartmak
Mesela numato.com sitesinde eleman kendi pcb sini hazırlamış kendi configuration dosyalarını hazırlamış ve kendine özgü bir bord oluşturmuş.Şu an beni çok aşan bir durum gibi gözüküyor ama bunu yapmak için bir kaynak arayışı içindeyim.Yardımınız ve fikirleriniz benim için çok önemli.Teşekkürler

http://www.pyroelectro.com/tutorials/fpga_vga_resistor_dac/
http://numato.com/elbert-spartan-3a-fpga-development-board-user-guide

demirkan1

kendi pcb mi yaptım tüm yazılım ve donanım bana ait
takıldığın noktalar nelerdir yardımcı olamaya çalışırım

memory_of_water

Alıntı YapDevreyi kurmak için çeşitli boardların şemalarından ve spartan3e nin datasheetinden baya yararlandım.

Demirkan cok teskkur ederim.Resmi gondermen iyi oldu.Suana kadar sadece yazilim boyutundan baktigim icin datasheeti onemesememistim hic.Dedigin gibi fazla korkulacak bisey yok gibi.Dataheet iyi bir klavuz olacak.Yer yer sana sorularim olacak.Cevaplarin icin simdiden tesekkur ederim.

hll

benim bir sorum olucaktı altera fpga kullanıyorum bende kendi kartımı yapmaya çalışıyorum
sorum şu
CLK[0,2,4,6,9,11,13,15],DIFFCLK_[0..7]p  ve CLK[1,3,5,7,8,10,12,14],DIFFCLK_[0..7]n pinleri var
clock pozitif ve negatif pinleri  4 tane ben bu pozitifleri kendi aralarında birleştirip aktif kristal çıkışını bağlıyorum
negatif pinleride birleştirip toprağa bağlıyorum  bir sorun olurmu datasheette birleştirirmem gerektiği veya gerekmeği hakkında birşey yazmıyo
sadece clock pinleri olduğu yazıyor 

birde ferride bead olayı var pll beslemesi için izole edilmesi gerekiyormuş takmasam ne olur

z

Alıntı yapılan: demirkan1 - 01 Ağustos 2013, 13:46:54
kendi pcb mi yaptım tüm yazılım ve donanım bana ait
takıldığın noktalar nelerdir yardımcı olamaya çalışırım

Burada kullandigin cipin fiyati nedir? Bu cipe zorlasan ne buyuklukte bir donanim yerlestirebilirsin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hll

demirkan1

adetli almadığım için tanesini 16$ dan aldım. datasında 10.476 logic cells olarak geçiyor
tasarımda ccd ile görüntü analizi yaparak 5 ayrı devreye bilgi gönderiyor ve bu arada pc ile haberleşiyor
yaklaşık 7.000 logic cells kullandım

cicjoe

Hocam, en basit haliyle ne gereksinimler var? Bunlarin osilatoru vb. icinde olanlari var mi? En ucuz, en az logic unit bulunan, en az harici elemanla kurabilecegimiz bir devre icin neler lazim?