DAC0800 uygulama sorunu

Başlatan Nedenler, 27 Nisan 2011, 10:59:37

Nedenler

Merhaba arkadaşlar.

Bir proje için DAC0800 kullanıyorum. Datasheetinde verilmiş olan devreyi proteusda çalıştırdım. Devre -10 - +10V arası çıkış veriyor. Sora kendi kullanacağım şekilde, referans voltajına 10 yerine 5 volt vererek 0-10V çıkış vermesini sağladım. Mis gibi de çalışıyor fakat olayı uygulamaya döktüğümde çalıştıramadım. Herhangi bir denetleyici ya da eleman kullanmadan data uçlarına direk + veya 0 vererek sonucu gözlemliyorum fakat nafile. 7 volt göstermesi gereken yerde 0,5 volt gösteriyor. DAC0800 ile uygulama yapanlar varsa böyle bir sorun yaşadınız mı acaba ?

Devre;

Tagli

Çıkışta opamp kullandın mı? Datasheet'in sonlarında bir uygulama örneği var. Ben daha önce DAC0800 kullanmadım ama DAC0808 kullanmıştım. Bildiğim kadarıyla bunlar akım çıkışı verdiklerinden çıkışlarından gerilim okuyabilmek için opamp ile birlikte kullanmak zorundasın.
Gökçe Tağlıoğlu

Nedenler

Opamp kullanmadım direk yukarıdaki gibi çalıştırdım ama haklısınız galiba.. Peki proteusda da çalışmaması gerekmezmiydi opampsız?

Tagli

Bu konuda yorum yapamayacağım çünkü Proteus'u hiç bilmiyorum. Ayrıca, DAC0808 ile DAC0800 arasında farklılıklar da bulunabilir. Ama az önce baktım, DAC0800 datasheet'inin sonunda bir şekil var: "FIGURE 15. A Complete 2 µs Conversion Time, 8-Bit A/D Converter". Burada da opamp kullanılmış.
Gökçe Tağlıoğlu

Nedenler