FTDI FT232RL, dahili LDO 3.3V regülatör ile ilgili problem

Başlatan elt42at, 29 Nisan 2011, 08:58:42

elt42at

Merhabalar!

FTDI FT232RL kullanarak, USB den beslenen ve 3.3V ile çalışacak mcu besleyecek bi devre tasarladım. Devrede FT232RL den UART kısmından RX,TX, CTS ve RTS pinleri gelmekte. FT232RL nin CBUS0 ve CBUS1 pinleri RX ve TX ledi için kullanıldı. CBUS2 mcu reseti ve CBUS3 mcu kesmesi için kullanıldı. Tasarımda FTDI nin sitesindeki datasheet de bulunan referans tasarımına bağlı kalınarak cizildi.

http://www.ftdichip.com/Support/Documents/DataSheets/ICs/DS_FT232R.pdf (sayfa 26, konu 6.4 USB Bus Powered with Selectable External Logic Supply )

Bu referanstaki 5V luk seçilen kısmı kaldırdım ve dahili 3.3V ldo yu kullanmak istedim. 3V3 çıkışı VCCIO ya bağlanmaktadır. 3V3 çıkışı 100nF ile filitre edilmektedir. Bunun dışında başka birşey gerekmediği görülmektedir.

Sorun olarak , çıkış gerilimim 4.2V civarı gözüküyor. Besleme hattına bağlanan uçlar olan 3V3 ve VCCIO pinlerini PCB den kaldırdım ve ölçüm yaptım. 3V3 pininde avo metrede 3.26 okudum. VCCIO dan ise 4.4V okudum. ????

Sırası ile 3V3 pinini pcb ye geri lehimledim ve mcu nun VCC sinde 3.3 e yakın bi değer okudum. Ancak, FT232RL nin 3V3 LVTTL de çalışabilmesi için VCCIO sunun da bu hatta takılması gerektiğinden en son VCCIO pinini de lehimledim ve sonuç MCU VCC sinde tekrardan 4.2 volt gibi bi değer okudum.

elimde 3-4 tane FTDI vardı, bunlarıda denedim ve aynı durum. Tasarımı tekrar tekrar kontrol ettim. Sadece FT232 yi pcb ye takarak ölçüm yaptım ve yine aynı durum VCCIO da 4.4 gibi bi değer, 3V3 ile birleştirilince VCC hattında 4.2 V gibi bi gerilim.

SORUN NE OLABİLİR ARKADAŞLAR!

Cevaplarınız için şimdiden teşerkkür ederim.

My75

Mprog ile gerekli konfigürasyon ayarlarını yaptınızmı??  Bus ve self power seçenekleri olması lazım..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

elt42at

FTDI nin "FT_PROG.exe" programı ile gereken ayarları yaptım. Program FT232RL yi "FT232R" olarak güzel bi şekilde görmekte ve eeprom ayarlarını programlamakta. Yani, her türlü ayarını yaptım. MAX power 50mA, manifacturer vs vs. Tümünü ayarladım. Şu an randrom chip Id ile Windows yeni bir COM numarası verdi ve sorunsuz olarak chip çalışmakta. Devreye sadece VCCIO pinini takmadım ve MCU da çalışmakta. ama iletişim kuramıyor tabi. FT232RL nin UART modülünü besleyecek olan VCCIO boşta çünkü. Üzerinde hala 4.4V gibi bi değer okuyorum. Şimdi yeni bir FT232RL takacağım.

t2

şemalara bakmadım. ft232rlnin test ucu ve başka bir gnd ucu daha var galiba. onları da toprağa bağlamak gerekiyordu.  dahili 3.3V ldo pek bir gerilim vermez. bunu dışarıdan kullanmak için ek parçalar gerek.

elt42at

Şöyle diyeyim. Yazdığım tüm pinler FTDI FT232RL nin pinleri içindir.

VCC(20) ve RESET#(17) USB hattının 5V'una bağlı,
USB_DP(15) ve USB_DM(16) USB data hatlarına bağlı,
OSC_IN(27), OSC_OUT(28) ve NC1(8,24)  boşta,
TXD(1), RXD(5), RTS#(3) ve CTS#(11) karttaki MCU'nun ilgili pinleride,
DTR#(2), DSR#(9), DCD#(10) ve RI#(6) pinleri boşta,
CBUS0(23) ve CBUS(22) pinleri RX ve TX ledlerini sürüyor,
CBUS2(13) MCU nun reset ucunu sürüyor,
CBUS3(14) MCU nun interrupt pininde,
CBUS4(12) Boşta ancak 6MHz çıkış vermekte. Test amaçlı.
GND(7,18,21), GNDA(25) ve TEST(26) pinleri USB "GND" ye bağlı.

3V3_out(17) pini MCU nun VCC sini besliyor ve USB GND ye 100nF ile bağlı.
VCCIO(4) pini ise normalde 3V3_out ile kısa devre olması gerek ancak bağladığımda MCU yu 4.2V ile sürüyor. Bu pini hafif havada bırakarak lehimlemediğim zaman devrede MCU da, FTDI de çalışmakta. MCU nun VCC si 3V3 ile düzgün şekilde sürülmekte.

Hani FT232RL bozuk olsa diyecem, 3 tane denedim, 3 üde mi bozuk olabili??

4. FT232RL yi de şimdi deneyeceğim

Referans tasarıma göre görünürde hiçbir hata yok. PCB yi tekrar test ettim. Sorun göremedim.

Zaten hala kafamda şu soru var, VCCIO bir input pini. Neden bi gerilim değeri göstersinki. Dahili pullup ı var desek, Besleme pinine dahili neden pull-up koysunlarki. Sonuçta datasheette bu VCCIO pinine 1.8, 2.8, 3.3, 5 volt gibi değişken değerler verebilmemiz için açıkta bırakılmış.

t2

Alıntı Yap3V3_out(17) pini MCU nun VCC sini besliyor ve USB GND ye 100nF ile bağlı.
İşte sorun galiba burada. Bu 3.3 volt mcu yu beslemek için değil! dışarıdan kondansatör bağlamak içindir.

senin pcb hatalı gibi. revizyon gerek.
https://www.picproje.org/index.php/topic,33207.msg232820.html#msg232820

My75

Anlamadım siz neden 3v3 ile mcu'u beslemeye çalışıyorsunuz?? Yanlış anlamadım ise siz 3.3voltu FT232'den mi almaya çalışıyorsunuz? Eğer öyle ise 1117 tarzı 3.3v bir regülatör ile mcu'u beslemeniz lazım..

My75

rf

Alıntı yapılan: t2 - 29 Nisan 2011, 10:14:01
Alıntı Yap3V3_out(17) pini MCU nun VCC sini besliyor ve USB GND ye 100nF ile bağlı.
İşte sorun galiba burada. Bu 3.3 volt mcu yu beslemek için değil! dışarıdan kondansatör bağlamak içindir.

senin pcb hatalı gibi. revizyon gerek.
https://www.picproje.org/index.php/topic,33207.msg232820.html#msg232820

Datasheet sayfa 8

Alıntı Yap+3.3V output from integrated LDO regulator. This pin should be decoupled to ground using a 100nF capacitor. The main use of this pin is to provide the internal +3.3V supply to the USB transceiver cell and the internal 1.5kΩ pull up resistor on USBDP. Up to 50mA can be drawn from this pin to power external logic if required. This pin can also be used to supply the VCCIO pin.

Eğer gerekli ise 50mA kadar harici lojik ünitenizi besleyebilirsiniz demiş. Yani sadece kuplaj için değil.
Sayfa 26da da kullanım örenği mevcut.

Saygılarımla,
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

t2

Tamam öyleymiş, yanlış anlamışım.

elt42at

Evet 3V3_OUT gereken gücü sağlayabiliyor. Zaten MCU sleep modda çalışacak. Interrupt ve reset o yüzden var. MCU 10mA üstüne çıkmıyor. 

My75

Bu kullandığım konvertör devresi,3v3 değil ama belki atladığın bir şey olabilir.Bu devre 256000 baud hızında bile sorunsuz çalışıyor..

[IMG]http://ressim.net/s/upload/67488e6d.jpg[/img]

elt42at

Tasarımınızda gördüğüm kadarı ile 3V3_out ucunu datasheet de söylediği gibi kullanılsa da kullanılmasada 100nF ile toprağa bağlamışsınız. Sebebi, 3V3 LDO sunun entegre dahilinde USB veri iletim modülünü beslemesindendir.

Yaşadığım sorun hala geçerli. 4. FT232RL yi de taktım. VCCIO pcb ye dahil edilir edilmez 3.3Volt olması gereken HAT (3V3_out + VCCIO + MCU_VCC) 4.2V gibi değerlere çıkıyor.

VCCIO pinini kaldırınca, 3V3 hattında 3.25 V gibi gayet düzgün bir değer okuyorum. Ve boşta kalan VCCIO ile GND arasında 4.4V okuyorum.
:(:(:(

z

VCCIO pini 3.3V a bağlı iken, FT232RL nin I/O pinlerinden birisine 3.3v dan büyük gerilim geliyorsa VCCIO voltajının artmasına neden olabilir.

+5v hattına bağlanmış gözden kaçan pininiz olabilir.  (Bana 5 - 0.7=4.3v yada 4.9-07=4.2v bu durumun olabileceğini söylüyor.)

MCU ile tüm bağlantıları sökme şansınız varsa söküp VCCIO voltajını bir daha ölçün.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

My75

Alıntı yapılan: bunalmis - 29 Nisan 2011, 11:20:25
VCCIO pini 3.3V a bağlı iken, FT232RL nin I/O pinlerinden birisine 3.3v dan büyük gerilim geliyorsa VCCIO voltajının artmasına neden olabilir.

+5v hattına bağlanmış gözden kaçan pininiz olabilir.  (Bana 5 - 0.7=4.3v yada 4.9-07=4.2v bu durumun olabileceğini söylüyor.)

MCU ile tüm bağlantıları sökme şansınız varsa söküp VCCIO voltajını bir daha ölçün.

Katılıyorum..