Acılır kapı - Kisi takip sistemi RFİD sistemi

Başlatan öğrenci, 11 Mayıs 2011, 00:54:58

öğrenci

S.a
Merhaba arkadaşlar,
Dönem ödevi için bir konu seçtim ancak konunun bazı bölümleri biraz daha alanım dışı oldugundan sizlere danışmak istedim.
Yapmak istediğim, (ki yapmıcam ama kağıda dökücem),
Bir binanın tüm kapıları otomatik kart okuma ile acılabilen bir sistem.
Bu binaya girişte, ziyaretciye yada personele akıllı kart verilecek,
ve kişinin hangi kapılardan geçebileceği hangi kapılardanda geçemeyeceği gibi sisteme girilecek..

Örn: ziyaretci binaya geldi..kapıda sistem kaydı yapıldı ve " giriş kapısı > soldan 2.kapı > ordanda 4. kapıdan geçmesine izin verildi.
bu adam girişten geçtiğinde sağdaki kapılardan geçemicek veya soldan 3. kapıdan geçemicek..ona verilen akıllı kart kapıyı acmayacak.

Bu arada süre tanımlaması da yapmak istiyorum.örn: 2 saat sonra tüm hakları kalkacak verilen kartın.Ve kişi dısarı cıkmadıysa orada kalacak.
Aynı zamanda, sistem kişinin nerelerden geçtiğinin suan nerede oldugunun(en son nereden geçtiğinin) ve nerelere girmek istediğinin bilgisini verecek.
Ayrıca, kapıların, sistem merkezi tarafından otomatik uzaktan acılıp kapanması gerekecek.

Ben konuyu arastırınca böyle sistemlerin oldugunu öğrendim.Benim bahsettiğimde bundan.

öğrendiğim kadarıyla,
akllı kart,
anten,
okuyucu
sistem yazılımı gerekiyor.

Bana su lazım;
Çok ayrıntıya girmeden nasıl yaza bilirim bunu?

Yada bana diyebilirsinizki;
kartlı otomatik acılır kapanır kapı için sana su lazım,
kart + anten+ okuyucu+yazılım için şu lazım gibi..
şu anten 10m çekim alanı var her 10m de bir canak koyman gerekir.
5 antende veya ne kadar anten koyarsan koy 1 okuyucu koysan olur..gibi

geniş bir alanda ortalama 500 tane akıllı kart kullanılacak, ve bol kapılı, proje bu şekilde..
öğrendiğim kadarıya RFİD sistemleri varmış..
yarım yamalak öğrendim herşeyi suan :-\
Yardımlarınızı esirgemesseniz sevinirim.
Hepimize Kolay gelsin :)

//bu arada ben yazılım kısmınıyla ilgileniyorum, ancak işin içine donanımda girince nasıl olcak diye anlamsız kaldım :-*
Hani sistemi kurayım, yazılım kısmı sanırım c# ile oluyor, veritabanı kısmını filan halledebilirim..
umarım anlatabildim.Eksik kaldıgım yönlerimi uyarabilirsiniz.