ultrasonic taş yapıştırma makinası

Başlatan private_korsan, 11 Mayıs 2011, 15:27:12

private_korsan

2 aylık uzun uğraşlar sonunda bitirebildim.ultrasonic taş yapıştırma seviincimi sizlerle paylaşmak istedim

videosu

http://www.izlesene.com/video/ultrasonic-tas-yapistirma-makinasi/3421379

Maxim

bitirdiğine sevindim, keşke bizde görebilseydik
video çok kalitesiz birşey anlaşılmıyor

remzi

private_korsan

tekstilde kullanılan kumaşların üzerindeki boncuklar. tişörtlere, pantolonlara  yapıştırıp desen yapıyorlar.eskiden o taşları ısıtarak yapıştırıyorlardı.fakat kumaşa çok zarar veriyordu artık ultrasonic sistemlerle yapıştırılıyor.çokda dayanıklı oluyor.çamaşır makinasında filan kolay kolay dökülmüyor.video gerçekten çok kalitesiz oldu kötü bir telefonla çekmiştim inşallah doğru düzgün bir kamerayla tekrar çekeceğim
şimdi 6 kafalısının çalışmalarına başlıyorum yapabilirsek 4 yada 5 eksen cnc  otamatik dizen makina yapmaya çalışcağız inşallah becerebiliriz

remzi

50Cal

Tebrikler, güzel bir iş yapmışsınız.
Burada ultrasonikle yapıştırma dediğiniz olay nedir, biraz açıklayabilir misiniz? Taş ile kumaş arasında tutunmayı sağlayan nedir? Yine kumaş ısıtılıp eritiliyor mu?

private_korsan

Alıntı yapılan: 50Cal - 11 Mayıs 2011, 22:21:02
Tebrikler, güzel bir iş yapmışsınız.
Burada ultrasonikle yapıştırma dediğiniz olay nedir, biraz açıklayabilir misiniz? Taş ile kumaş arasında tutunmayı sağlayan nedir? Yine kumaş ısıtılıp eritiliyor mu?

teşekkür ederim sağolun. kumaşa yapıştırılan bu taş veya boncukları üretenler zaten arkasına bir yapıştırıcı sürüyorlar yani taşların arkasında yapıştırıcı var eskiden bu taşlar ısıtılarak yapıştırılıyorlardı fakat ısıtma kumaşa çok zarar veriyordu birde taşın yapışması için soğutma zamanı gerekiyordu ultrasonic sistemde ısıtmayı ultrasonoic kafa titreşimle sağlıyor ölçümlerime göre 50 ile 100 ms arasında anlık ( şok ) ısıtma oluyor.zaten ultrasonic kafayı elimizle tuttuğumuz zaman titreşimden dolayı elimize bir kayganlık hissi veriyor.ama biraz sıkarak tutarsak elimizin yandığını hissedebiliyoruz.yeri gelmişken sistem tamamen bana ait değil tayvan dan gelen bir makinadan ultrasonic kısmını kopyaladık fakat kontrol kısmı (pic glcd v.s) tamamen bana ait makinacı bir abimizde parçalarını yaptı tayvandan 5-6 bin dolara gelen makinayı biz yaklaşık 2bin dolara malettik makinacı abimiz işin ticaret kısmıylada ilgileniyor.tekstil sektöründe ne kadar önemli bir makina olduğunuda öğrenmiş olduk bayağı bir sipariş geldi yani

50Cal

Açıklama için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

muratti_70

Bravo Private korsan.
Ultrasonik olayı hakkında bilgin varsa açıklayabilirmisin. Ben bu işi yapmaktayım ve hedefim 6 yada 10 kafalı bir makina yapmak(hotfix setting machine).
Saygılar.
dijital elektroniğe aşığım :)

mert3535

yazıklar olsun baskasının yaptıgı makınaya ben yaptım dıye ortaya cıkıyonuz cektıgınız vıdeoyu nerde cektıgınızı soleyımde yabana gıtmesın saygın makınada cekıldı ve makınayı ben yaptım sız sadece calısan kartı kopyaladınız