IR engel algılayıcıda modulasyona gerek varmı?

Başlatan Mucit23, 11 Mayıs 2011, 16:45:51

Mucit23

Arkadaşlar Tsop IR alıcılarıyla ufak bir engel algılayıcı yapmam gerekiyor. Engel algılama mesafesi kısa olacak yani en faza 15CM. Kısacası proximity switch gibi çalışacak. Herhangi bir nesne algıladığı zaman bana Lojik çıkış vermesi gerekiyor. İnternette biraz araştırdımda şu engel algılayan robot devrelerinde tamda benim istediğim gibi sensörlerden kullanılıyor. Bir yada iki tane IR led ortadada bir tane IR alıcı. Pek fazla ayrıntı bulamadım açıkçası. Ben kendim böyle bişey yapayım dedim ama aklıma taklan bir konu var. IR led ile herhangi bir iletşim sağlanmayacağı için IR lede bir modülasyon sinyali uygulamaya gerek varmıdır. Amacım ortam ışğından veya Tv kumandalarından etkilenmesini önlemek. Fakat birde şöyle bişey var. Algılama mesafesinin 15 veya en fazla 20 cm olması gerekli. Kullanacağım yer açısından algılama mesafesinin fazla olması büyük ihtimalsorun çıkartacaktır. IR ledi modüle edilmiş sinyal ile sürdüğüm zaman iletişim mesafesinin çok fazla arttığını duydum. Doğrumudur acaba. En basitinden nasıl bir alıcı yapabilirim lojik çıkış verecek şekilde Ne önerirsiniz.

mustafa_cmbz

yapacağın modülasyon tek başına bi işe yaramaz hele ki iş geçiş kontrol sistemi vs. ise şebekede oluşabilecek (motor vs. ters emk üreten aletler çalıştığında) en ufak ripple sinyallerinde sensörün hatalı çıkış verecektir.bi çok kez yaşadım ve bununda çözümü 38khzlik bir modülasyonunu üzerine kendi datalarını koyarak alıcıya göndermek olacaktır...iyi çalışmalar...

Mucit23

Peki Hiç modülasyon sinyali kullanmadan direk IR lede enerjiversem nasıl olur. Data uygulama biraz karmaşık iş. Yapacağı iş aslında çok basit. Öyle kullanılacağı yerde motor vs herhangi bir dış parazit üretecek hiçbirşey yok.

parda

ortamdan (güneş ışığı, elektrikli soba, ampul, florasan vb.) etkilenmemesi için modülasyon olması bence ŞART hatta bu modülasyon cihaz(TV,KLIMA vs) kumandalarından etkilenmemesi için de cihazların çalıştığı frekanslardan uzak durmak da ŞART yani 36, 38 khz vs. olmamalı. Mesafe ayarlaya bilmek için modül (demodülasyon katı içinde olan alıcı) kullanılmamalı, zaten standart dışı bir frekans kullanacağınız için bulamazsınızda.
ir transistör ile gelen sinyali demodüle edip işledikten sonra seviyesine bakarakta mesafe ayarlayacaksınız. Bana göre anlatığım kadar kolay bir iş değil yada hiç uğraşmadan 40-50 tl ye hazırını alabilirsiniz:)

Kolaylıklar.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

Mucit23

Arkadaşlar okadar ayrıntılı birşey aramıyorum sadece en basitinden önüne bir nesne gelince bana lojik bi sinyal verse yeterli. Şimdi düşünüyorumda gerçekten çok basit birşey arıyorum. Eğer çevre şartlarından etkilenmesini önlemek çok karışık işlemler gerektiriyorsa olmasada olur. Varsın etklensin. Bu engelden kaçan robot devrelerinde kullanılan sistemi yapmak istiyorum. Öğrenmek istediğim şeyler şunlar. Ir ledi nasıl çalıştırmışlar. Direk 330R ile VDD ye bağlayarakmı çalıştırmışlar.
2. Si ise Tsop modülü nasıl kullanmışlar. Nasıl bir bağlantı kullanmışlar. Bunları öğrenmem yeterli benim için

pcb_desing

Tsop modul zaten modulasyonludur ıkı cesıdı vardır 36khz ve 38khz olarak olarak elınde hangısı mevcutsa o modulasyonu kullanıcaksın.

mustafa_cmbz

REtron mu renton mu nette hatta forumda arastir ben daha once o forumdaki devreyi yapmistim.gayette guzel calisiyodu. 8 kanal sen 1 kala olarak pcb sini ciz isini gorur,

mustafa_cmbz

http://www.mediafire.com/?wtgidss8hfcy2aj 

adamlar satışa geçmişler şemayı kendi sitelerinde bulamadım kendi arşivimden yükledim pcb de var içinde...

LukeSkywalker

google'da "kızıldev" diye aratırsan bulursun şemayı.  Ayrıca alıcı modüllerin hepsi 38KHz'lik sinyali sürekli gelmesi halinde filtreliyor. Yani çıkış vermiyor. Data göndermek şart oluyor. PNA4602 kullanın.

Mucit23

Bende şimdi kızıldev adlı şemayı bulmuştum onu inceliyorum. Şemaya baktımda 555 ile 38KHz de Ir ledleri sürüyor. Bu işime yarıyacak gibi. Burada Alıcının üzerine herhangi bir 38KHZ frekansta ışık düşünce çıkışı low oluyor galiba videodan ve şemadan ben onu anladım. Bu devrede herhangi bir dataya izi bulamadım ben

MrDarK

Biz bu sensöru kendimiz urettik devresini tasarlayarak. Pic'in donanımsal PWM pinini bir transistöre bağlayıp transistörun collector ucuna IR led'in katodunu bağlayın. Anoduna ise 100ohm - 220ohm gibi bir direncle beslemeye çekin. Pwm'in frekansını 38khz'e veya standartların dışında 56khz lik  frekansa ayarlayın ; 56khzlik tsop alıcıya bu sinyal geldiğinde tsop dijital çıkış verecektir.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

kudretuzuner

Merhaba
Mucit bu devre senin işini görür.Ben halen cihazımda bu sistemi kullanmaktayım.Anlaşılmayan yer olursa yazıver lütfen.Kolay gelsin.
https://rapidshare.com/files/568605897/mucit23.rar
Amatör

jackal183

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Mayıs 2011, 18:45:38
Arkadaşlar okadar ayrıntılı birşey aramıyorum sadece en basitinden önüne bir nesne gelince bana lojik bi sinyal verse yeterli. Şimdi düşünüyorumda gerçekten çok basit birşey arıyorum. Eğer çevre şartlarından etkilenmesini önlemek çok karışık işlemler gerektiriyorsa olmasada olur. Varsın etklensin. Bu engelden kaçan robot devrelerinde kullanılan sistemi yapmak istiyorum. Öğrenmek istediğim şeyler şunlar. Ir ledi nasıl çalıştırmışlar. Direk 330R ile VDD ye bağlayarakmı çalıştırmışlar.
2. Si ise Tsop modülü nasıl kullanmışlar. Nasıl bir bağlantı kullanmışlar. Bunları öğrenmem yeterli benim için

kardeş senin tek istediğin, 15-20 cm için lojik 1 veya 0 vermesiyse eğer, hiç ekstra bir modulasyona falan gerek duymadan TSOP serisini kullanabilirsin, ben engelden kaçan arabada kullanmıştım 3 tane, hiç sorunsuz çok iyi şekilde çalıştım, ancak tsopun tek bir kötülüğü var o da datasheetinde yazıyor zaten, ortamdaki flörasan ışıktan etkileniyor, bunu çözümü için de yine tsopu sürmek için datasheetinde çok güzel sinyal örnekleri vermişler, hiç başını ağrıtma başka şeylerle, 2-3 liraya her yerde bulabilirsin de

mustafa_cmbz

madem basit bişi istiyorsun hiç başını ağrıtma al bitane lazer bide foto transistör yada foto diyot bak keyfine...

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Mayıs 2011, 20:37:48
Bende şimdi kızıldev adlı şemayı bulmuştum onu inceliyorum. Şemaya baktımda 555 ile 38KHz de Ir ledleri sürüyor. Bu işime yarıyacak gibi. Burada Alıcının üzerine herhangi bir 38KHZ frekansta ışık düşünce çıkışı low oluyor galiba videodan ve şemadan ben onu anladım. Bu devrede herhangi bir dataya izi bulamadım ben

kardesim 38khz dediğin taşıyıcı sinyaldir adam onu 555 ile üretmeye çalışmış ama pek sağlıklı değil.ben daha önce denedim o devreyi...555 ile ürettiği 38khz'lik taşıyıcı sinyalin üzerine pic ile 555'in girişine göndermek istediği datayı vererek (yani 555'İ devamlı 1-0 durumlarına çekerek çıkışta 38KHZ'lik modüle edilmiş lojik 1 ve lojik 0 sinyalleri oluşturuyor...ama dedimya pek kararlı değil...

sen benim verdiğim şemayı inceledinmi ?

jackal183

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 12 Mayıs 2011, 08:22:05
madem basit bişi istiyorsun hiç başını ağrıtma al bitane lazer bide foto transistör yada foto diyot bak keyfine...

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Mayıs 2011, 20:37:48

kardesim 38khz dediğin taşıyıcı sinyaldir adam onu 555 ile üretmeye çalışmış ama pek sağlıklı değil.ben daha önce denedim o devreyi...555 ile ürettiği 38khz'lik taşıyıcı sinyalin üzerine pic ile 555'in girişine göndermek istediği datayı vererek (yani 555'İ devamlı 1-0 durumlarına çekerek çıkışta 38KHZ'lik modüle edilmiş lojik 1 ve lojik 0 sinyalleri oluşturuyor...ama dedimya pek kararlı değil...

sen benim verdiğim şemayı inceledinmi ?

kardeş o devre kararlı çalışma çünkü datasheette 38 khzi nasıl göndereceğin anlatılmış, 38 khz'i sürekli göndermeyeceksin,
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/208/301092_DS.pdf
bu linkte çok açık bir şekilde belirtmi ve şöyle yazmış;

Some examples for such disturbance signals which are suppressed by the TSOP17.. are:

Continuous signal at 38kHz or at any other frequency

aynı sayfada bir başka yerde de şöyle birşey var;

After each burst which is between 10 cycles and 70 cycles a gap time of at least 14 cycles is neccessary.

yine sayfa 5 te optical test signal diye birşey var, 38 khz'i o şekilde göndereceksin, yukarıda yazanlar da sürekli 38 khz göndermeyeceksin diyor, en az 14 darbede bir kısa bir süre sıfır göndereceksin diyor. yani şöyle de diyebiliriz, tsop'a sürekli 38 khz gönderirsen bir süre sonra yoruluyor ve çalışmıyor, dinlenmesi için en 14 darbede bir kısa bir süre sıfır göndereceksin, ben daha önce kullandım pic'in pwm modulu ile bu istediği şekilde sinyali ürettim, çok da sağlıklı çalıştı