Elektrik Düzenleyici Ne Kullanmalıyım?

Başlatan picmanya, 12 Mayıs 2011, 15:54:13

picmanya

3 faz + Nötr + Toprak
girişlerinin bulunduğu bir pano var.
bu panodan fazları dengeli olarak, sigortalar üzerinden sıra ile dağıtarak, 3 tane ayrı monofaze 230V. AC kılimayı çalıştırıyorum.
bu durumda her bir kılima ayrı ayrı fazlardan beslenmiş ve 3 fazlı hatta dengesiz yüklenilmemiş oluyor.
ayrıca bir takım daha cihazların 230V. AC beslemelerinide fazların birisinden yapıyorum.

3 fazlı şebeke aşırı derecede dalgalanıp, gerilim bazen aşırı düşüyor, bazende genelde aşırı derecede yükseliyor.
sistemde kalıcı arızalar meydana geliyor.bu arızalarda sisteme müdahale edilmeden düzeltilemiyor.

230V. AC gerilimi sabit tutacak bir sisteme ihtiyacım var.
sabit tutmakdan kastım 220V. ile 240V. arasında tutması yeterli. bu şekilde bozulan bir şey olmaz diye düşünüyorum.
elektrik kesintisinde devreye giren akülere ihtiyacım yok. ups ler gibi akü şarjı istemiyorum.

trafolu klasik ağır regülatörler koruma sağlamıyor.

ne yapmalıyım? veya ne kullanmalıyım?

bu tür işlerden kafası ağrıyıp, kesin çözümü bulan, bu alanda tecrübeli arkadaşların vereceği cevaplar daha önemli olacaktır.

mufitsozen

Alıntı yapılan: picmanya - 12 Mayıs 2011, 15:54:13
3 faz + Nötr + Toprak
girişlerinin bulunduğu bir pano var.
bu panodan fazları dengeli olarak, sigortalar üzerinden sıra ile dağıtarak, 3 tane ayrı monofaze 230V. AC kılimayı çalıştırıyorum.
bu durumda her bir kılima ayrı ayrı fazlardan beslenmiş ve 3 fazlı hatta dengesiz yüklenilmemiş oluyor.
ayrıca bir takım daha cihazların 230V. AC beslemelerinide fazların birisinden yapıyorum.

3 fazlı şebeke aşırı derecede dalgalanıp, gerilim bazen aşırı düşüyor, bazende genelde aşırı derecede yükseliyor.
sistemde kalıcı arızalar meydana geliyor.bu arızalarda sisteme müdahale edilmeden düzeltilemiyor.

230V. AC gerilimi sabit tutacak bir sisteme ihtiyacım var.
sabit tutmakdan kastım 220V. ile 240V. arasında tutması yeterli. bu şekilde bozulan bir şey olmaz diye düşünüyorum.
elektrik kesintisinde devreye giren akülere ihtiyacım yok. ups ler gibi akü şarjı istemiyorum.

trafolu klasik ağır regülatörler koruma sağlamıyor.

ne yapmalıyım? veya ne kullanmalıyım?

bu tür işlerden kafası ağrıyıp, kesin çözümü bulan, bu alanda tecrübeli arkadaşların vereceği cevaplar daha önemli olacaktır.

• Akulu sistem istemiyorsunuz, dolayisi online UPs vs olmaz
  • Fircali trafo yada coklu girisi olan bir trafoyu otomatik secerek vb degistirmekde istemiyorsunuz

O zaman zaten pek fazla bir secenek kalmiyor, kendi elektriginizi kendiniz ureteceksiniz. Bunun icin 20 yuzyilda (gecen yuzyil  :) ) cok kullanilan bir tasarim var:

motor-jenerator seti. Dizel bir motora jenerator takmis gibi yapip bir elektrik motoruna direk akuple bir elektrik jeneratoru koyuyorsunuz, iksinin arasinada agir bir flywheel(volan?) (inertia = atalet / moment of inertia = eylemsizlik momenti?) versin diye, boylece motor donerken olabilecek kucuk dalgalanmalar flywheel (volan?) tarafindan karsilanir, motorun cok buyuk olmasi gerekmez, gerektikce flywheel'i cevirerek islemi saglar, sizde flywheel'in cikisini motoru kontrol ederek sabitlersiniz. 1970lerde bazi buyuk bilgisayar sistemlerinin guc kaynaklarindaki dalgalanmalari kontrol etmek icin kullanilirlarda . Elektrik motoru-flywheel-Elektrik jeneratoru hepsi ayni kabin icinde dururdu vede cok sessiz calisirdi.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

picmanya

mufitsozen bey kardeşim,
durduk yere amerikayı yenden keşfetmenin ne anlamı var şimdi.
dediklerini ben nerden yapayım.olcak işe bakmak lazım.

ups benimde aklımdan geçiyordu.ama aküsüz bir modeli olmalı.
elektrik kesintisinde çalışmasını istemiyorum.
yalnız ups lere ac motor bağlanamaz diye biliyorum.bunlar kalkışda aşırı akım çekiyorya.
bende 3 tane kılima var.bu kılimalar geç atan 16 amper sigortalara bağlı.sigorta küçük takılınca atıyor.
ama normal çalışmasında kılima 10 amper bile çekmiyor.ac motor olduğundan böyle.

birde 3 faz için ayrı ayrı üç tane ups kullanımıda pahalıya mal olur.

demekki bana 3 faz + Nötr girip 230V. AC çıkaran aküsüz ups mantığında bir cihaz lazım
birde bu cihazın beslendiği şebeke gerilimi aşırı düşsede, yükselsede
cihaz banamısın demeyecek çıkışını sabit tutacak ve bunu yaparken birde kendi bozulmayacak.
benim işimi hazırda nasıl bir cihaz görür.

rck8942

hocam aklima su geldi. ADC ile Fazlari tek tek kontrol etsen ve voltaj dustugunde veya cok yukari ciktiginda güclü bi kontaktörü kapasa nasil olur ?
Elektroniker für Betriebstechnik

picmanya

Alıntı yapılan: cetinkaya - 12 Mayıs 2011, 19:06:50
hocam aklima su geldi. ADC ile Fazlari tek tek kontrol etsen ve voltaj dustugunde veya cok yukari ciktiginda güclü bi kontaktörü kapasa nasil olur ?

kontaktörün güç kontaklarına ne bağlı? nasıl çalışıpda işimi görecek?

Mucit23

İnternette bir devre görmüştüm. Sanırım picman adlı arkadaşın tasarladığı bir devreydi. Devre şöyle çalışıyordu. Sisteme alt ve üst olmak üzere voltaj sınırları ekliyorsun. Şebeke voltajı bu değerlerin dışına çıkınca sistemin enerjisini kesiyordu. Sizinde buna benzer birşey işinizi görebilir. Fakat bahsettiğim sistem monofazlı sistemler için yapılmıştı. Sizin için 3 fazlı olması lazım. 3 fazlı böyle bir sistem tasarlarsanız işinizi görebilir galiba.

picmanya

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Mayıs 2011, 22:13:21
İnternette bir devre görmüştüm. Sanırım picman adlı arkadaşın tasarladığı bir devreydi. Devre şöyle çalışıyordu. Sisteme alt ve üst olmak üzere voltaj sınırları ekliyorsun. Şebeke voltajı bu değerlerin dışına çıkınca sistemin enerjisini kesiyordu. Sizinde buna benzer birşey işinizi görebilir. Fakat bahsettiğim sistem monofazlı sistemler için yapılmıştı. Sizin için 3 fazlı olması lazım. 3 fazlı böyle bir sistem tasarlarsanız işinizi görebilir galiba.

voltaj ayarlı bir değerlerde yükselince veya düşünce şebekeyi kesmeye ne var.
alırsın entes veya muadili bir voltaj koruma rölesi birde kontaktör koyarsın bunların ikiside 230V. AC ile çalışıyorsa ekstra bir güç kaynağınada ihtiyaç yok.işin görülür.voltaj koruma rölesi üzerinde voltaj sahası ayar potlarıda var.fıstık gibi yeme yanında yat mışıl mışıl uyu.

bakın dikkat ederseniz voltajı sınır değerlerde iken kesmek den bahsetmiyorum voltaj ne olursa olsun ister amuda kalksın ister parande takla atsın ister tepe taklak düşsün CİHAZ voltajı 230V. da sabitleyecek hadi azcıkda toleransı olsun +%10 ve -%10 sınırlarındada tutsa işim görülcek.klima ve diğer beslenen elemanlar bu voltaj dalgalanmasına dayanır.
dayanamıyorsa da üreticisinin kulağını ikide bir çınlatırlar tansiyonu düştü sanıp doktara gider durur.

Mucit23

Alıntı Yaptrafolu klasik ağır regülatörler koruma sağlamıyor.
Birazdaha açıklayabilirmisiniz.
Bir sondaj motoru için bahsettiğiniz trafolu regülatörlerden kullanmıştık. 34,5/400 şebeke trafosundan gelen hat çok uzun olduğu için voltaj çok düşüyordu. Sık sık pompa devrden çıkıyordu. Bu regülatörlerden kullanınca  sorunu çözmüştük. Gerçi bizim sistemde voltaj düşmesi yüzünden arıza veriyordu. Voltaj yükselmesinde bu regülatörler korurmu korumazmı bilmiyorum. Bizim kullandığımız regülatör biraz eski bir modeldi. Dediğiniz gibi trafolu ve ağırdı :). Ama şimdi çok gelişmiş elektronik regülatörler çıkmış. Sanırım üstesinden gelir.

cdurakbasi

http://www.ustpower.com/     

Örnek olarak bu sitede istediğiniz türde cihazlar var gibi, ama Türkiyede nasıl ulaşırsınız bilemem...(INDUSTRIAL POWER REGULATOR - CONDITIONER)