anahtarlamalı pil sarj devresi

Başlatan akinbaglan, 20 Mayıs 2004, 00:34:34

akinbaglan

selam arkadaşlar;
trafo kullanmadan 220V/3V bir pil sarj veya telefon sarj devresi yapmam lazım,tabiki trafo kullanmazsam bu işi anahtarlam ile yapmam lazım bu konuda çok araştırma yaptım ama birşeye ulaşadım.elinizde bununla ilgili devre varsa gönderirseniz çok sevinirim.
kolay gelsin.
akn

cozturk

Şarj edeceğin piller kaç mAH?

5 milyona bir cep şarj aleti al. içinde topsviç filan var. Bazılarının çıkışı 8V 800mA bile olabiliyor. regüle filan herşey tamam. Sonra bir adet seri direnç ve diyot ile pile gönder. işlem tamam. şarj akımını şöyle hesap edebilir yada deneme ile ölçebilirsin.

Işarj=  ( Vin-(hücre sayısı x 1.23) - 0.65 ) / Rseri

Eğer standart şarj yapan bir devre istersen kendi kullanımın için uğraşmaya değmez. 5 milyona şarj aletini filan alıyorsun. HAtta ben 3 milyona bir alet aldım.  Cihaz sıfır Çin malı mı ne. 2 adet pil ile beraber 5 milyon. TL. üstelik 9v pil şarj etme yuvası da var.

salim ALTIN

Merhaba.
Pil şarj a fazla vermişsin.  :D cep tel şarj adaptör  1milyon 200 binlira toptan fiyatı 1.600 filan bulunabilir miktarlı ise.
Trafo kullanmak istemezsen (1 mikro fazla gelir yaklaşık 300 mili amper veriyor çünki )10 nano ve ya 100nano 250 volt ac kondansatör ler var ya X1 veya Y1 onları faza seri bağla 220 volta. 220 volttan kapasite ve özelliğe göre bir kaçak akım kapasitesi vardır. dier tarafa bir diyot(doğrultma)  bir direnç (akım sınırlama) bir kondansatör (volt sabitleme) bir zener (voltaj tesbit. al sana mili amper besleme.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

akinbaglan

arkadaşlar zaten bende satın alırdım ama hoca kendimizin yapmasını istedi. benimde ayrıca başımda birde bitirme tezi var oturup bu sarj devresini tasarlayamadım bu pil sarj devresini sizden yardım istedim.ayrıca telefon sarj devresi de olabilir.gonderebilirseniz sevinirim
akn