4x4 gezen robo

Başlatan thinpoint, 30 Mayıs 2011, 12:42:06

thinpoint

Maxim

daha az silikon kullanılsaydı keşke

thinpoint

PRATİK OLSUN DİYE SİLİKON, VERİM ELDE ETTİM ŞİMDİ DAHA DÜZGUN GÖVDE YAPIYORUM

satilla

silikon olayını abarmışsın gerçekten

gördügüm kadarıyla sensör felan yok üzerinde 4x4 aracın :), bir yere temas ettiginde önündeki switch basılmış oluyor ve arac muhtemelen geri gidiyor :)

tuggy

Ne amaçla yapıldığından bahsedilmediğine göre silikonlara ben de takıyorum:) Abartı olmuş silikon. Sökme ihtimaliniz olan hiç bir şeye silikon kullanmamaya özen göstermeli.

Öndeki switch le ilgili tahmine de katılıyorum.

Yakıt ne olacak? 9V pil ise yandık, öyle olduğu hissine kapıldım sebepsiz yere sanırım.

satilla

Alıntı yapılan: FxDev - 30 Mayıs 2011, 16:43:15
Önde sanki bir sensör var gibi.
ilk resimin yüklenemsini beklemiyordum hiç evet dediginiz gibi bir sensör var
infrared mesafe algılama sensörüne benziyor

subram

bu ne işe yarıyor? önündeki sensör IR sensör. muhtemelen sharp yada gp dir.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Mucit23

Bana kalırsa konu kapatılmayı hakediyor. Konuyu açan kişinin ortaya birşeyler atıp kenera çekilmesi anlamsız bir durum.

subram

haklısınız hocam. bol silikonlu bir konu olmuş.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

z

Silikonun her turlusunu severim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

satilla

Alıntı yapılan: bunalmis - 31 Mayıs 2011, 00:00:34
Silikonun her turlusunu severim.

hocam kusura bakmayın ama...
"kadındada bi başka durur" demek istemişsiniz sanki :D

subram

konu yavaştan yavaştan başka yerlere kayıyor.  Aman dikkat :D

forsa1975

Güzel olmuş. Herkes silikon kısmına takılmış. Fakat tekerleklerin motora bu şekilde bağlanmasına dikkat etmemiş. Çocuğun oyuncağında 2 motor var. Aynı güçte. Biri çekiş için kullanılıyor. Diğeri yön için. Yönlendirme çok verimli değil. Dönüşler çok geniş açıda yapılıyor. Kocaman salonda 2 hamle yapmadan dönemiyor. Aklımdan böyle bir tekerlek bağlantısı geçmişti. Tanklardaki gibi. Hem çok keskin dönüş yapılabilir. Çekiş 2 katına çıkarılır. Yönlendirme için mekanik aksama gerek kalmaz. Burda aklımda geçenlerin uygulaması olmuş.

z

P, N , sicak, soguk tiplerini kasdetmistim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

thinpoint

bunu yapmaktaki amaç birşeyleri başarmaktı ve kendimce başardım elektronik bilgim yeterli olmadıgı halde merak edip elektronıgı sevdıgım için denedim başardım bu araç önceden önünde swic butonlar ile hareket algılıyordu sonra aklıma IR algılama geldi araştırdım mesafe algılama sensörlüye cevirdim manevraları ise engel algıladıgında paletli tank gibi iki teker ileri dönerken ikisi geri döner ve oldugu yerde manevra yapıyo burda kullandıgım pic 16f877A entegresi bu araç enerjisi bitene kadar asla durmaz mesafe algılamasını 10cm ayarlı degişebilir yazılım içinde degişiklıklerle şimdi üzerine kamera yerleştirmekle ugrasıyorum step motor kullanıp etrafını görmek için pc den