servo motor seçim önerisi

Başlatan keremx, 30 Mayıs 2011, 18:51:55

keremx

merhaba arkadaşlar, tekstil makinamız üzerinde ufak çaplı bir revizyon yapıyoruz ve sabit olarak git gel yapan bir mile servo motor bağlayacağız. yaklaşık 19 metre uzunluğunda ve sürtünmeler hariç üzeirndeki yük ile birlikte 50 kg lık bir demir mile 22 cm git, 22 cm gel şeklinde bir hareket yaptırcaz. bu işlem için sizce kaçlık bir motor iş görür? nasıl bir hesaplama yapmak gerekir? tork hesabını nasıl yaparım? tork  hesabına göre mi motor seçmem lazım?

teşekkürler

Analyzer

Selam,

Sistemin hızını ve mil çapını belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım. Kullanacağınız mil trapez ya da kare kesitli dişe mi sahip, yoksa bilyalı mil mi çalışacak? Motor mile direkt akuple mi olacak yoksa bir tahvil (redüktör, kayış aktarma) sistemiyle mi aktarılacak? Mümkünse sistemin fotoğrafını da eklerseniz iyi olur.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

keremx

merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
sistem dişlilerden oluşacak ve kayıs üstündeki bir parçaya mil bağlanıcak.ayrica karşılıklı olarak çift yönlü iki kol olucak. kollardan herbirinin kütlesek ağırlığının yaklaşık 25 kg kadar olacağını hesaplamaktayız.
hız olarak da; makinanın ayarına göre dakikada 15-40 git -gel yapacağını tahmin ediyoruz.gidip gelinecek mesafe 22 cm civarı olacak.

aşağıdaki resim başka bir makinadan alınmıştır, bu sistemi kendi makinamıza uyarlayacağız biz.

teşekkürler...

Analyzer

Selam,

Resimden anladığım kadarıyla, iki kasnak arasında bir zaman kayışı üzerine bir araba yapacaksınız ve bu araba üzerinde 25 kg'lık bir ağırlık gidip gelecek. Eğer böyle ise, motor tarafındaki kasnağın yarıçapı ile kayış kuvvetini çarparsanız motor torkunu elde edersiniz. Dakikada 40 defa gidip gelmesi demek, gidip gelme işlemini 1,5 sn de tamamlaması ve hiç durmadan tekrarlaması demek. 0.75 sn de tek yönde hareketini tamamlaması demek. Bu da motorun kalkış zamanı (acceleration time) ve durma zamanı (deceleration time) için yeterli zamanı bulamaz. Bu değerlere yaklaşabilmesi için motorun büyük torklara ulaşması gerekiyor. Bu kadarına ihtiyacınız var mı?

Eğer sistem anlattığım şekilde değilse basit olarak çizebilir misiniz? Fotoğraftan çok anlaşılmıyor.

Analyzer

keremx

4 dişli olucak dediğiniz gibi 2 dişli arasında araba ile gidip gelicek.
kayış kuvvetini nasıl hesaplayabilirm?
0.75 sn de servo motoru hareket ettirip 22 cm götürtmek mümkündeğilmidir acaba?
büyük tork derken? 1.5 kw lık motorlar filan telaffuz edildi bize. ben acaba daha aşağısı kurtarır mı, maliyeti düşürebilrimiyim derdindeyim.

Analyzer

Selam,

Şimdi sistemin diyagramını görmeden bir şey diyemiyorum. Çünkü kayış üstündeki kuvvetler, büyük oranda sürtünme kuvvetlerine bağlıdır ve sistemi çizip projelendirmezseniz farazi konuşmuş oluruz. Siz çizin, hatta mümkünse imal edin/ettirin. Üzerinden konuşalım.
Ama illa ki kayış kuvveti ne olacaktır derseniz, hızlanma grafiği çizersiniz. Oradan ivmeye geçersiniz. İvmeden de kuvvete geçersiniz. Üzerine de sürtünme kuvvetini eklersiniz. Toplam kuvveti bulduğunuzda, tahrik eden dişlinin yarı çapı ile çarparsınız ve motor torkunu elde edersiniz.

Analyzer

Edit : Şunu eklemeyi unutmuşum. İkinci paragrafta bahsettiğim hususta, hızlanma grafiği çizersiniz demişim. Bir önceki cevapta da belirtmiştim. 750 ms lik bir sürede, motor sabit ivmeyle V hızına ulaşacak + sabit V hızında çalışacak + motor sabit ivmeyle yavaşlayıp duracak. Yani maksimum ivme kalkış ve duruş anında oluşacak. Bu değerler göz önünde bulundurulmalı. Zaten gideceği yol da belli. Oradan ivmeye geçersiniz.

erkan614

motor bir turunda kütlen 2cm hareket edecekse 200W servo (100 de yetebilir)
motor bir turunda kütlen 5cm hareket edecekse 400W servo (200 de yetebilir)
motor bir turunda kütlen 10cm hareket edecekse 750W servo (400 de yetebilir)
buna göre redüktör veya vidamil veya kayış kasnak grubu oluşturman gerekir
piyasa fiyatlarının göz önünde tutulması ile en mantıklı karar 400W servo alınmasıdır

Analyzer

Alıntı yapılan: erkan614 - 31 Mayıs 2011, 13:27:58
motor bir turunda kütlen 2cm hareket edecekse 200W servo (100 de yetebilir)
motor bir turunda kütlen 5cm hareket edecekse 400W servo (200 de yetebilir)
motor bir turunda kütlen 10cm hareket edecekse 750W servo (400 de yetebilir)
buna göre redüktör veya vidamil veya kayış kasnak grubu oluşturman gerekir
piyasa fiyatlarının göz önünde tutulması ile en mantıklı karar 400W servo alınmasıdır
Selam,

Beni yanlış anlamayın amacım tartışma oluşturmak değil ancak hesabı nasıl yaptığınızı izah edebilir misiniz? Çünkü demişsiniz ki "..kütle 2 cm hareket edecek ise.."   kayış değeri, kasnak çapı, önerdiğiniz servo motorların tork değerleri ve istenilen hızı karşılaması cs. hiç bir şey belli değil. Görüşünüzü değerlendirmek isterim. (hissikablelvuku ise açıklamaya gerek yok)

Analyzer

erkan614

hesabı tecrübe ile yaptım:)
ben mekanikçi değil elektronikçiyim 2 sene evveline kadar otomasyon işleri yapıyodum
birçok makineci arkadaşa çok dil döktüm bak buna 750w koyuyosun ama bu olmaz arkadaş dinlemedi
ondan sonra bu servo 2mm hatalı diyebana artistik yaptı ben  has...r deyip arkadaşı ikna ettim
bunun gibi nice olaylar
tamamen hissiyatla yapılmış hesaplamalar şimdiye kadar pek yanılmadım :)

birde şu var 100W servo 700 tl 400W 800tl bu farklar varken niye 100w alıyim?

keremx

merhabalar, cevaplariniz için tekrardan teşekkürler. açikçası kafam biraz karıştı:) ben 1.5 kw lık motor diye hesap yapıyordum. 1 kw acaba kurtarır mı düşüncesiydim.
fikir vermek, yapılacak işi görmek isteyen veya hatta işin elektronik kısmını yapmak isteyen olursa benimle irtibata geçebilr mi? yerim istanbul ikitelli organize sanayi bölgesinde.yakın olan, tekstil makinası konusunda yorum yapmak isteyen, farklı bir iş dalı görmek isteyen olursa bana pm atabilirse telefon numarasını filan geri dönebilirm.

teşekkürler tekrardan.

erkan614

1.5 kw vay canına :)
biz 1-10 redüktörlü 750W servo ile bir turunda 30cm hareket edebilen yatayda 100kg yükü 1000 devide hareket ettirdik
yani sana 400w servo misliyle yeter
ben otomasyon işi vs  bıraktım ama  yarın istersen bizim dükkana bi uğra bi kızgınlıkla kendim için yapmış olduğum bobin makinasını incelersin  200 ve 400watlık iki servosu var bi fikir verebilir sitede adres yazıyor adım erkan
http://www.besselektronik.com/

keremx

ya valla yabancı olduğumz bi konu olduğu için başkasının lafıyla bu noktaya geldik biz. siz şuan ne iş ile uğraşiyorsunuz acaba? siz de ikitellideymişiniz süper valla:) ben yarın size uğriyim bi o zaman veya sizi alip bizim dükkana 5 dk getirip makinayı göstere de bilirim eğer müsait olursanız.