step motor bağlantı.

Başlatan yamak, 31 Mayıs 2011, 17:22:50

yamak

arkadaşlar 17bb-h141-11 minebea step motor bacaklarının sıralamasını bilen var mı?tüm kombinasyonları denedim ama bir türlü düzgün bir şekilde dönmedi.Unuttuğum bir yer mi var anlayamadım.Eğer bu motoru kullanmış arkadaş varsa cevaplayabilir mi?

Tagli

Google'da çıkan resimlerden falan pek belli olmuyor. Kaç kablosu var bu motorun ve ne şekilde sürmek istiyorsun, unipolar mı bipolar mı?

Ekleme: Galiba 5 kablolu, o zaman mecburen unipolar sürülecek. Resimlerden birinde sanki kablonun biri diğerlerinden ayrık gibi gözüküyor. O kablo ortak kablo, yani bunu toprağa verip diğer kablolara uygun sıra ile enerji vereceksin. 4 kablonun sıralamasını deneme yanılma ile de bulabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

daha önce ben yine 5 bacaklı bir step motor vardı uln 2003 ile sürüyodum fakat ortak olan bacağını gnd değil beslemeye veriyodum ve yarım açı yöntemini kullanıyodum. sırasıyla 1 3 2 6 4 12 8 9 veriyodum uln nin bacaklarına şimdi bunda yine aynı sıralamayı uygulayıp uln siz mi sürecem ya da terslemeden mi?

Tagli

Ortak bacağı nereye verdiğin farketmez aslında. Senin dediğin gibi de sürülür, yani beslemeyi ortak bacağa verip diğer 4 bacağı uygun sırayla toprağa götürebilirsin. Sorunun nerede olduğunu tam olarak anlayamadım. Bu motoru da diğerini sürdüğün yöntemle sürmen mümkün.

Yöntemin doğru olduğuna göre uygulamada bir yanlışlık var demektir. Acaba ortak bacağı doğru bulduğundan emin misin? Multimetre ile kontrol et, ortak bacağın diğer tüm bacaklarla arasında aynı direnç olması gerekiyor (tabi bu oldukça küçük bir direnç olacak).
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

Onu denemedim ama multimetrede bi değişiklik olmuyo 17.4 ohm luk motor kullandığım.Diğeri 50 ohm luktu. ama tüm permütasyonları denedşm ama bir türlü çalışmadı.

Tagli

Sürücü olarak kullandığın ULN bozuk olabilir mi acaba? Ben bacakları tespit etmeye çalışırken kendim el ile elektrik veriyordum. Ortak ucu beslemeye bağlayıp, diğer 4 ucu ayrı ayrı toprağa değdir. Hatırladığım kadarıyla birkaç deneme ile kısa sürede bulabilmek mümkündü.
Gökçe Tağlıoğlu