Skop yapımı

Başlatan cozturk, 25 Mayıs 2004, 12:01:29

cozturk

PCye Skop yapalım:
20MC/s,  Analog 5MHz,
http://www.elektroda.net/dla_kompa/oscyloskop/index.html

DumrulBey

Merhaba,

Projede hangi mikrodeneyleyiciyi kullanmışlar diye bakayım dedim. Bakış o bakış, şaşıp dona kaldım...:)

Bugüne kadar benzer projeleri hep mikrodeneyleyiciler ile yaptıklarını görmüş ve bende yapmaya niyetlenmiştim. Üniversitede hocam pek umursamazken staj gördüğüm yerdeki amirim yapamazsın, edemezsin, çözünürlük yetmez gibi bahanelerle biraz şevkimi kırmıştı. Şimdi mikrodeneyleyici kullanmadan onca zahmete girilip iki elin parmakları sayısınca tümdevreler ile boğuşulduğunu görünce önemli ve olumlu derecede şevklendim.

Bildiğiniz üzere bu konularda gerek ürün gerekse amatör seviyede bir çok proje var. Herkesin osiloskop alacak parası da olmadığına göre. Konuya merakalı herhangi biri kendi osiloskobunu kendisi tasarlayabilir. Üstelik ihtiyacınız olan özellikte ve de kişiselleştirilebilir bir şekilde. Yani hiç bir osiloskopta olmayan özelliği arzu ederseniz kendi tasarımınıza dahil edersiniz. Gereksiz gördüğünüzü de çıkarabilirsiniz.

Burada bildiğim kadarıyla tek sorun çözünürlük. Tabii bir de kararlılık (stability) olmalı. Zira aletiniz doğru ölçmüyorsa uğraşmanın anlamı yok. Ancak çözünürlük, gelişmiş ADC ve hızlı mikrodenetleyici kullanarak aşılabilir diye düşünüyorum. Gerçi bu işi ses kartına bir kapasitif mikrofon bağlayarak bile yapanlar da var ama o sistem hobiden öteye geçemez.

Bir düşünsenize bu tür osiloskobu kaliteli bir şekilde bizlerden birileri başarsa ve eğitim kurumlarına az karla satsa ne iyi olurdu. Böylece bu ülke o Çin'den gelen kalitesiz osiloskoplar ile uğraşmayacağı gibi kaliteli bir osiloskop için Amerikan veya Japon mallarını tercih etmez, kendi üretir. Üstelik olay PC kullanıldığı için çok komplike değil. Yapamaz mıyız?

Bildiğiniz üzere osiloskoplar yavaş yavaş CRT (Cathode Ray Tube) ekranlardan yüksek çözünürlüklü TFT LCD ekranlı modellere geçiyor. Tabii ateş pahası şeyler ve kıt kanaat işletilen eğitim kurumlarımızın bu ürünleri satın almasını bırakın tercih etmeyi, aklından bile geçirmez. Dolayısıyla kalitesiz Çin mallarını öğrencilere yutturmaktansa iyi bir şeyler yapıp eğitime katkıda bulunabilirsiniz. Bu konuda AR-GE yapabilecek tüm kuruluşlara duyurulur. Lütfen biraz da eğitim sektörü için ürünler geliştirilsin.

Geçen Başbakan Erdoğan'nın ziyaret ettiği okulda tahta üzerinde duran elektronik orgu görmek benim için çok manidardı. Herhalde Türk ürünü olsa gerek. Zira çocukluğumuzdan beri bir kaç defa yaptığımız basit mantığa dayalı çalışıyor. İşte yetişen nesil için, yine benzer basit mantığa dayalı ürünler geliştirilse hem amatörler hem de eğitim sektörü geniş ölçüde faydalanır diye düşünüyorum.

Arkadaşlar sizler ne düşünüyorsunuz? Yoksa bu tür osiloskoplara sadece hobi amaçlı yapılacak bir proje olarakmı bakıyorsunuz? Eğer sizde okulunuzda yeni de olsa o dandik Çin malı osiloskoplar kullandıysanız ister istemez bana hak verirsiniz. Bir osiloskop bile üretemiyorsak biz niye okuduk!

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

aydin

bende boyle bir proje uzerinde calisiyorum. Burada en sikintili sey yeterince hizli bir adc bulabilmek. turkiyedeki malzeme bulma problemlerimiz malum. bununla ilgili cok süper bir kaynak var. bitscop bu isimle arama yaparsaniz sitesini bulabilirsiniz. adamlar mukemmel bir is yapmislar. en guzeli herseyin acik olmasi. Devre firmware ve software hepsi acik istersen degistirebilirsin. herkesin bir kere bakmasini tavsiye ederim.

hamit

selam arkadaslar olay gayet ılgı cekıcı gorunsede bazı dez avantajları var su bır gercek kiii...

ne kadar hızlı bır adc olsada normalde bır anolog osilaskop un hızını yakalamak mumkun degılll bunun yanın avantajlarıda var tabiii dataları saklaya bılmek kıyaslamak aynı anda bır cok kanaldan bılgı almak gıbı ama ...

eliniz prob ile devrede gonuz scop un ekranında anlık bır hata veye olçum pesındeysenız analog un hızına yetısemezsınız sız sınyalı alıp işleyene kadar devre başka degerlere gecmişş olur....

ama dedıgim gıbı yalnıs anlamayın azmınızı ve sevkınızı kırmak için soylemıyorum ....

sadece analog da çalısırken bu kural gecerlı dıger taraftann dusuncelerınız cok guzell boyle bır projede bırcok kısı ıcın çok yararlı bısey olucaktırr..

sızı sımdıden tebrık edrımmm
selamlarr

aydin

analog bir scopun hizina erismekten bahsetmissiniz. fakat analog scoplarin cok mu hizli oldugunu dusunuyorsunuz ? bizim piyasada kullandigimiz scoplar ortalama 20Mhz civarindalar(bazi ozel amaclilar haric) sizin icin bu yuksek bir hiz olabilir. Ama nette bir arama yaparsaniz satilan  profesyonel digital scoplar bu hizin uzerinde hatta yaklasik 100Mhz olanlari var. bence buda oldukca guzel bir hiz. bu hizlari yakalamak amator bir sistem icin pek mumkun olmayabilir fakat sadece 20mhzlik bir digital scop ayni hizdaki bir analog dan kat ve kat daha iyidir. bir digital scopla yapabilecekleriniz hayal gucunuzle sinirli.

Erol YILMAZ

Fluke Scope Meter ve Tektronix 1002 gibi iki adet digital skop kullandim.
Nedendir bilmiyorum ama bence analog skop'un alternatifi değiller.
Cunku analog,  sinyalleri cok daha net yakaliyor.
Tabii ki dijital olanlarin goruntu depolama gibi imkanlari var ama analog mu digital mi diye sormak cok dogru bir soru değil. Bence ikisi de olmali...

byka

tektronix yada instek digital scopeları gayet güzel
analogtan farkı yok
sanırım auto range i kullnamadan digital de de istedigin sinyali yakalarsanız
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

cozturk

Arkadaşlar, burada daha çok proje var:

mhk

Sevgili arkadaşlar. Dijital skop yapımında herkesin bir düşüncesi vardır. Lakin benim düşüncem lojik le uğraştığımız için mutlaka değerleri depolayıp ekranda oluşan bir sinyalin ( parazit vs gibi) şeklini göstermeli, yada seri haberleşme protokolünü görebilmeliyiz. Bu oldukça yararlı bir özellik olsa gerek. Çözünürlük elbette büyük bir sorun. Bu işle uğraşak arkadaşlara belki bir ipucu olabilir bahanesi ile neden adc entegresi arıyorsunuz. Gerilim frekans çevirici yada frekans gerilim çevirici ile çözğmler üretilemezmi? Lakin yanlış hatırlamıyorsam pic ile yapılmış bir frekansmetre 2 Ghz ye kadar ölçüm yapıyordu. İncelediğimde F/V chipleri kullanılmış.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

hamit

sanırım bazı arkadaslar benı yalnıs anladı ben digital scop ların dusmanı degılım

12 yıl once 100 Mhz analog scoplar kullandım budunde dıtal scoplar kullanıyorum nacızane olarak fıkırlerımı soyledımm

eskı arkadaslar aradakı farkı bılır ler her ıkısınınde farlı avantaj ve dez avantasları var benım anlatmak ıstedıgım buydu..

bırının eksıklıgını dıgerı tamamlanıyor ...

ama konu hız ve tazeleme oranıysa anolog scoplar bır adım onde Mhz sorun degıll..

dıgıtal lin önemi hız değil zaten en buyuk özelliği dataları okumak konusun da başka özellikleride var tabii....

arkadaşlar kızmasın ama biz biraz eski kafalıyız kendi adıma konuşuyorum  bu arada her iki scopla çalışsam dahii önce anolog scop a bakarımm ............

bence bir test edin farkı gorün

kızmaca yokkk eskiler her zaman iyidir yeniler eskileri süslerrr....

ama gelişim gerekli amaç herşeyi yerinde kullanmakkk

selamlarr

cozturk

Öğrenci iken 40MHz (veya 20) Analog skopta 88-108MHz FM verici çıkışının göründüğünü biliyorum. Ozaman hayretle karşılamıştım. Meğer bu 40 MHZ 3dB içinmiş. yani sadece genlik kısmı 40MHZ üzerinde şüpheli oluyor.

z

Bende bu yakinlarda emektar 20Mhz analog scopumu degistirmeyi dusunuyorum.

Digitalmi analogmu sorusuna yillar once son noktayi koymus analog diyordum. Philipsin 50Mhz digital scopunu kullandigimda kademe degistirmek icin bir butona defalarca ardisil olarak basmak, basimin pozisyonu nu hafifce degistirdigimde goruntu kalitesinin degismesi beni bu dusunceye itmisti.

Tektronix in yeni scoplarini biraz kurcalama firsatini bulunca acaba digitalmi demeye basladim.

Bence pilak mi kaliteli CD mi kalitesine benzer bir tartisma icindeyiz.
Ben analog scop hizlidir dusuncesine katiliyorum, adi ustunde analog.

Cevabindan emin olmamakla birlikte sorumu ve cevabimi yaziyorum.

20Mhz analog scopmu daha hizlidir 20 Mhz digital scopmu?

Analog scop hizlidir diyorum. Neden?

Her iki scopunda ayni Time/Div posizyonunda bir yatay taramayi 2mikrosaniyede tamamlandigini varsayalim.

Analog scop 2 uS icinde giristeki sinyali gercek zamanda ekrana  cikartacaktir. Digital scop 2 uS icinde giris sinyalini ornekleyecek ve ekranda pixel bilgilerine donusturup video rama aktarmak icin extra bir zaman daha harcayacaktir.

Bu esnada analog scop coktan geris donusunu tamamlamis ve uygun trigger noktasini beklemekte yada coktan ikinci taramaya gecmis olacaktir.

Sanirim dogru dusunuyorum. (!! ?)

Olay boyle iken analog scopun hizi bir avantajmidir?

Bence değil. Giris sinyalinin  2uS (geri donus dahil atiyorum 3uS) araliklarla ekrana aktarilmasi ne isimize yarar?

Bu sureye tepki verip goruntuye bakarak  bir trimpotu ayarlayip etkisini gorebilirmiyiz?

Yada her 100 taramanin 1 taramasinda olusan olagan disi ekran goruntusunden ne kadar haberdar olabiliriz?

Hele hele peryodik olmayan bir sinyalde, 2uS araliklarla ekranda olusan grafikler toplugu ne ise yarar?

Bu nedenle analog scoplarin artik  digital olanlarla degistirilmesi gerektigini dusunuyorum.

(Benim uygulamalarimda ust sinir 50 Mhzi gecmedigi icin bu kadar kesin konusabiliyorum. 500 Mhz civarinda bu dusuncelerim ne kadar dogru olur bilmiyorum.)

Eger yanlisim varsa uyarmanizi isterim zira scop cok ucuz bir sey değil ve yanlis bir secim yapip daha sonra uzulmeyi istemem.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

pcye external bağlanan modüller ile 200MHZ skop mümkün. fiyat ve performans nasıldır bilmiyorum. fena bişey gibi durmuyor

salim ALTIN

Merhaba.
Bu skop işi şu sıralar beni de meşgul ediyor. Dijital skop ama kalite bişey lazım. o zamanda fiyat çok yüksek kalıyor. Ben tektronix in 400 mhz dijitalini kullandım ama almaya gücüm yetmiyor. Mükemmel bir alet. bide TDS710A taşınabilirleri var. 2 kanal dijital ama kanallar bile birbirinden izole. Onuda kullandım sahada mükemmel. 710 un fiyatı 3800$ fakat amerikada www.half.com da ikinci elleri arttırmaya çıkarıyorlar. Almaya çalıştım ama henüz başarılı olamadım. Birde tektronix kullanıcıların iade ettikleri ürünleri enaz yarı fiyatına veriyor. Ama onlardanda henüz kısmet olmadı. Onur mühendislikten fiyat aldım 1000$ a kadar idare eder sayılacak şeyler var. Bu konuda istanbulda faydalanabileceğimiz adres bilen varmı.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Bu gun bir arkadas Instek'in GDS820 serisinden bahsetti ve GDS820C yi cok begendim.

Bu aletin Turkiye fiyatini bir firmadan ogrendik ve 1600$ dan bahsediliyor.
Ama eminimki daha dusuk fiyata verenler de vardir. Fiyat bilenler, fiyati ve hangi firmadan alindigini yazabilirlermi?

Tektronix marka uzerinde duruyordum meger Tektronixlerde Cin'de uretiliyormus   Amerikan markasi olan Instek de  Cinde uretiliyor.

Bu durumda Cin mali kalitesizdir onyargisina kapilmayayim diyorum siz nedersiniz?

GDS820C yi kullananlar varsa agir elestrilerinizi bekliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com