2803 sorunu

Başlatan canbulut, 07 Haziran 2011, 01:53:33

canbulut

arkadaslar uln2803 aldım asağıdakine benzer bir devre kurdum fakat belirli bir süre sonra 2803 aşırı ısınıyor ve bozuluyor.sorun nedir?resime bakacak olursanız giriş ttl mantık hıgh olunca 2803 çıkışında gnd veriyor fakat çıkışta 12v göreceğim yerde 3 küsür voltaj görünüyor.yardımlarınızı bekliyorum.
asıl devre=       pic---->74hc595 ---->uln2803----->12Vrole

[IMG]http://i51.tinypic.com/30jilfs.png[/img]

JKramer

Kullandığınız rölenin sargı direnci nedir? ULN2803'ün çıkışına bu rölelerden kaç tane bağladınız?

canbulut

Alıntı yapılan: JKramer - 07 Haziran 2011, 09:20:22
Kullandığınız rölenin sargı direnci nedir? ULN2803'ün çıkışına bu rölelerden kaç tane bağladınız?

8 adet röle bağladım...rölelerin üzerinde 720ohm yazıyor 730ohm ölçülen...

pcb_desing

ULN nın 9 numarası gnd bağlı demi??

canbulut

Alıntı yapılan: pcb_desing - 07 Haziran 2011, 12:43:29
ULN nın 9 numarası gnd bağlı demi??

evet esas kartta 9 numara gnd'ye bağlı...isiste otomatik bağlımış gibi gösteriyor sanırım orda gözükmemiş.

pcb_desing

bağlantılarda sorun gorunmuyor ama şöyle bırsey var bazı role lerın içinde bobıne paralel giyot oluyor eğer rolen diyotlu ise diyot yönü ters bağlanmıs olabılır uln nın cok rahat surmesı lazım normalde

canbulut

Alıntı yapılan: pcb_desing - 07 Haziran 2011, 13:45:40
bağlantılarda sorun gorunmuyor ama şöyle bırsey var bazı role lerın içinde bobıne paralel giyot oluyor eğer rolen diyotlu ise diyot yönü ters bağlanmıs olabılır uln nın cok rahat surmesı lazım normalde

dediğini denerim dostum ama içinde diyot yok sanırım.rölenin datasheetinde diyotu var demiyor.
http://catalog.compel.ru/file/relay/NCR/pdf/NRP04.pdf

bulut86

peki bu arada resimde de görüldüğü gibi 2803ün girişinden 5 volt geldiği zaman bobin uçlarında neden 3,5v görülüyor.12v gözükmesi gerekmez mi?

canbulut

arkadaslar bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse yokmu?

gcakici

Rölenin ULN2803 ün COM piniyle bağlantısını iptal edin.

BenC

Datasheete bakarmısınız. Orada uln nin iç açık şeması verilmiş. Mantıksal olarak high verdiğiniz de çıkış gnd ye çekilir. Sizin isis çiziminizdeki butona bağladığınız voltaj probu yerine batery bağlayıp deneyiniz. Ben denedim 11.4 V okuyorum. Bu bağlantıda tek hata voltaj probu. Devre doğru.

Rölede paralel bağlı diyot göremiyorum. Diyotsuz röle kullanıyorsanız mutlaka o diyotu bağlayın. Gerçek devre üzerindeki denemelerde entegre ısınıyorsa başka bir yerlerde sorun olabilir kontrol edin. Bu haliyle sorun yok bence.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

gcakici

Arkadaş bozulmalara varan ısı seviyelerinden bahsediyor ,ben ULN2803'ün reverse diyotlarının yanmış olabileceğinden şüpheleniyorum.

canbulut

Alıntı yapılan: BenC - 07 Haziran 2011, 23:30:14
Datasheete bakarmısınız. Orada uln nin iç açık şeması verilmiş. Mantıksal olarak high verdiğiniz de çıkış gnd ye çekilir. Sizin isis çiziminizdeki butona bağladığınız voltaj probu yerine batery bağlayıp deneyiniz. Ben denedim 11.4 V okuyorum. Bu bağlantıda tek hata voltaj probu. Devre doğru.

Rölede paralel bağlı diyot göremiyorum. Diyotsuz röle kullanıyorsanız mutlaka o diyotu bağlayın. Gerçek devre üzerindeki denemelerde entegre ısınıyorsa başka bir yerlerde sorun olabilir kontrol edin. Bu haliyle sorun yok bence.

ilgilendiğin için teşekkür ederim öncelikle arkadasım.yalnız gerçek devredede comu bağladığım için röle ayrı bir diyot bağlamadım ve esas olacak bağlantı şu şekilde tekrar etmem gerekirse 74hc595-->2803 olacak şekildedir.2803ün girişine 12v bağlamam imkansız.ama isiste denedim pulldown girişle verdiğim 12v ile boştayken 0V... butona basıp 12V geldiğinde 2803ün girişine çıkışta yine 3,58V gördüm.ve yine 12Vluk röle çekmedi.

canbulut

bir önceki bahsettiğim 3,58V gerilim com ucunu iptal edince 8,47V çıktı.yine 12v röle çekmedi.
[IMG]http://i55.tinypic.com/s5gyup.png[/img]

gcakici