74hc595 64 bit bilgi

Başlatan bybik, 09 Haziran 2011, 21:43:11

bybik

Arda arda bağladığım 8 adet 74hc595 64 bit bilgi yollıyacağım.Acaba bu bağlama sayısında bir sınır varmı maximum kaç entegreyi seri bağlıyabilirim?

Tagli

Sınır olacağını sanmıyorum. Ancak uzun kablolar sıkıntı yaratabilir belki.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Enteğrenin max çalışma hızını aşmazsan sorun olmaz. İstersen 50 tane seri bağla....

teknikelektronikci

kayan yazilarda yeri geldimi 20 tane bile var ama arada  op-amp kullananlar var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Tagli

Op-amp neden kullanılıyor?
Gökçe Tağlıoğlu

bybik

Alıntı yapılan: Tagli - 10 Haziran 2011, 00:18:00
Op-amp neden kullanılıyor?

Enerji kaybını engellemek için sinyal opamp ile yükseltiliyor olabilir.

SERRO EFE

Bende 20 ve üzeri kullanıyorum yeri geldimi ama opamp gibi bişey hiç kullanmadım. Direk data clock işlemciden çıkıp 74hc595 lere gidiyo. Bi problem yaşamadım bu güne kadar.

rf

Data ucu zaten her 74hc595 girip çıktığı için voltaj düşüşü olmayacaktır. Kontrol uçlarında belki kullanılıyordur diyecem ama oralarda da Schmitt trigger kullanılıyordur. comparator ile yapılanı var.
http://en.wikipedia.org/wiki/Schmitt_trigger

İyi groundlama ve bypass kapasitörlerinin her entegre yanına yeterli sayıda konulması gerekiyor. Tabiki birde iyi bir güç kaynağı.
LM2575 + çıkış filtresi iyi bir seçim olcaktır.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

mufitsozen

Alıntı yapılan: bybik - 09 Haziran 2011, 21:43:11
Arda arda bağladığım 8 adet 74hc595 64 bit bilgi yollıyacağım.Acaba bu bağlama sayısında bir sınır varmı maximum kaç entegreyi seri bağlıyabilirim?

Ayni data ve clock bilgisini kullanacagini varsayarsak, TTL devrelerinde fan-out yaklasik 10'dur. Bu yuzden birazda daha saglamci davranip her 8'de bir bir buffer kullanmak iyi olur, TTL yeteri kadar hizli oldugu icin bir problem olmaz.

Eger HC serisi CMOS kullanacaksan fan-outda pek problem olmaz (yuksek empedansdan dolayi, NXP bir devresi icin fanout'un 34,000 oldugunu yaziyor!) ama oradada arka arkaya bir suru logic devresi baglaninca kapasitans artisindan dolayi clock sinyalinde "propogation delay" (yayilim gecikmesine) sebep olur. Opamp devreleri buyuk ihtimalle clock sinyalinin bu sekilde bozulmasini onlemek icin konuyordur.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

teknikelektronikci

ben prof. kayan yazi yapan bir firmada görmüsüdm üzeirnede lm358 op-amp vardi hic sormadim nedir diye ama belli mesafede bir kullanmislar clock strobe vs yi belki yükseltmis veya gerilim izleyici ollarak kullanmis ollabilirler bilmyiorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

izzethoca

Arkadaşlar daha yeni yaptım 16 adet hiç sorunsuz çalıştırıyorum