7805 neden yandı ?

Başlatan murat11h1, 19 Haziran 2011, 23:57:17

murat11h1

İlginiz için çok teşekkürler OG , berke_42 ,rree
Bildiğini söylemeyen dilsiz şeytandır. (Hadis)

Erol YILMAZ

12 ve 24 V araçlarda  7805 ile 4-5 yıldır çalışan devreler yaptım.
Muhtemelen binlerce, ve hiçbirisi 7805 ten dolayı arıza yapmadı.

Uygulamada kritik şeyler var ve bunlar da şematik üzerinde anlatılabilir.

berke_42

Alıntı yapılan: murat11h1 - 20 Haziran 2011, 19:20:07
Eleman 7805 in girişine 12 volt orta şase çıkışıda pic e gönderdim.

Basit bir konu olmasına ragmen  gereginden fazla uzadı,farklı entegre fikirleri için konu açtıgından bahsetmişsin  ama devrenin  standby akımı ile ,max akımını bile vermemişsin:(Tamamen tahmin yürütüyorum devreni görmedigim için)Anladıgım kadarı ile entegre giriş çıkışında hiç kondansatör kullanmamaşsın eksiklik kısmı bu olsa gerek;eger o şekil bagladın ise entegre kısa zamanda yine bozulacaktır.

[IMG]http://i.imgur.com/0OcJc.gif[/img]

ayrıca 500mA devren için yeterli ise bunu uygula ( direnç kullanmaz isen  entegre max  akım çıkışına ulaşır);
[IMG]http://i.imgur.com/eAS0a.gif[/img]

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Erol YILMAZ

100 mA ve üzerinde akım çekilecek ise LM2575 daha uygun olur.

ama mcu ve birkaç lojik şey çalışacaksa 7805 in önüne
yukarıdaki gibi direnç koymak mantıklı olur,(100 ohm civarı)

dumansiz

Alıntı yapılan: OG - 20 Haziran 2011, 20:01:40
Alıntı Yapdevre oto aksesuarcının dükkanında 3 ay çalıştı. Ne zaman partner araca taktık 2 hafta çalıştı sonra BUUUM
Cevap burda.

Oto elektrik sistemi çok sorunlu olur.

-Akü çok sağlam ise ve enerjiyi aküye en yakın yerden aldıysan sorunların çoğunu atlattın demektir.
Akü biraz zayıfladımı, ateşleme devresi, korna vs den gelen yüksek voltaj tepe değerli parazitler akü tarafından bastırılamaz. Anlık 400V'lara bile çıkar. Bir flemanlı ampul bu kısa süreli pick lerden etkilenmez ama elektronik componentler uçuşa geçebilir.
Bunu önlemek için önce parazit bastırıcı LC filtreleri, ters koruma diyotları, zener vs kullanman gerekebilir.

- Bir de havadan gelen parazitler vardır onlara da iyi ekranlama gerekir.
Akü zayıflayınca, akü çıkışındaki voltaj seviyesinde neden daha fazla parazit oluşuyor? Parazitlerin akü tarafından bastırılması ne demektir?
Anlık 400V abartı değil mi?
Bir de bu söylenenler sanırım araç çalışırken geçerli. Sadece kontak açıkken böyle bir parazit oluşabilir mi?

OG

400V abartı değil.

Akü ömrü azalırsa iç direnci yükselir, dış hatlarda oluşacak pick parazitler, kablolar üzerinden aküye ulaşır, akü bunları bastıramaz ve akü üzerinde de görünmeye başlar. Akü voltajı düşerse de aynı durum yaşanır.

Akünün parazit bastırması demek, filtreleme yapar anlamında değil, dışarıdan gelen gerilim darbeleri akü voltajına etki edememesi demektir. İç direnci yükselmiş bir akü bunu sağlıklı yapamaz.

Parazit kaynakları, başta ateşleme bobinidir, saniyede çok sayıda açılıp kapanan indiksiyon bobini primeri akü hattına bağlı olduğundan oluşan ters emk ve diğer arklar iyi birer bozucudur. Kornalar da aynı prensiple çalıştığından onlar da iyi bir bozucudur.

Yani kısaca oto elektrik tesisatında çalışan elektronik devreler daha iyi filtrelenmeli stabilize edilmelidir. Bir oto teybin içini açıp bakarsanız hemen enerji girişindeki trafo göbeğini (bobin filtre) görürsünüz. Ardından kapasite vs.

Siz de elektronik devrelerinize benzer önlemler almanız gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

dumansiz

Teşekkürler.
Şöyle bir giriş devresi iş görür mü? Eksik/fazlalık var mı?

TVS yi daha önce kullanmadım ama kullanımı bu şekilde galiba.
TVS varken şotkiye gerek var mıdır? Kondansatörler ani tepe değerlerinde zarar görür mü? Voltaj değerlerini kaç volt seçmek gerekir. Ani 400V gerilim gelir diye 400V luk kondansatör mü takmalı?
Resim açılmazsa : http://postimg.cc/image/2gr3zsytg/

fatihkuzucu

Kar olarak iyi gelir getiren bir kart ise, yani maliyet önemli degil ise, lm2575 kullanın.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

okantex

Allegro  ustam ,
benzer bir durumda bende var , devreyi akuye baglayınca ilk anda 7805 den  duman cıkısyor sonrası sorun yıok
giriste ne diren , nede kondansator var, aslında giris  geleen hat ustunde kondansatorler var ama faydası olmuyor demekki

cıkısta 100n ve 220u  var

girise  10-100R arası bir direnc atmam yeterli olacak mıdır
yoksa 220u  ve veyay 100n da ekllemeli miyim

saygılar

berke_42

Alıntı yapılan: okantex - 23 Haziran 2011, 07:26:05
girise  10-100R arası bir direnc atmam yeterli olacak mıdır
yoksa 220u  ve veyay 100n da ekllemeli miyim

Girişe direnç atma istemendeki amaç nedir, girişe atacagın direnç çıkış akımını sınırlar,500mA işini görür ise yukardaki şekle gözat; girişe de en azından 100nf ve 100uf birer kondansatör atmanda yarar var ;)

okantex

direnc atmak  fikri yukarıdaki orneklerde direnc olmasından geliyor , onun haricinde birsey degil.

7805 i daha oncede giris ve cıksıında hicbir kondansator takımı olmadan kullanmıstım,, sorun olmamıstı

son uygulamamda cıkısa 100n ve220u  ekledim, giriste 7805 icin degil ama baska amacla taktıgım 220u var, sonucta giris hattının ustunde  ve giristede kondansator var sayılır.

buna ragmen acılısta  7805 ten duman geliyor.
7805 in giris ayagına baglı hatta birde  tr var , pic ile tr uzerinden hoparlor calıstırıyorum.
hoparloru suren tr yanmıstı , yenisini taktım , suan yazılımdan iptal durumda, ısındıgı icin pek kullanmıyorum.ve suan ısınmıyor.  tr yandıktan sonra hop ile tr arasına direnc attım , belli hop fazla akım cekiyordur diye.
tr calısma sırasında ısınıyordu,
7805 te ise ısınma hic gorulmuyor , sadece acılısta duman ve koku var.

berke_42

Alıntı yapılan: okantex - 24 Haziran 2011, 06:21:08
direnc atmak  fikri yukarıdaki orneklerde direnc olmasından geliyor , onun haricinde birsey değil.
7805 i daha oncede giris ve cıksıında hicbir kondansator takımı olmadan kullanmıstım,, sorun olmamıstı
son uygulamamda cıkısa 100n ve220u  ekledim, giriste 7805 icin değil ama baska amacla taktıgım 220u var, sonucta giris hattının ustunde  ve giristede kondansator var sayılır.

Devre girişine seri takacagın omik degerli direnç akım sınırlamaktan ibarettir,çıkış akımın düşer.7805 i ne ile kaç v ile  besliyorsun( adaptör- akü) bilmiyorum ama  girişine bir nf cinsinden kondansatör atmamandaki durumu çözemedim; bu arada duman çıktı diyorsun o komponent zarar görmüştür  degiştir ve giriş çıkışına kondansatör ekleyip yeniden uygula..

okantex

tamam direnc konusunda ısrarcı degili, degigim gibi bisey bildigimden degil
uf  kondansator var korumuyor ,  ama nf koy diyorsun tamam koyalım   .
ama duman cıkan 7805 calısıyor.
guc kaynagım 2,2A 12V batarya
bataryayı devreyye her baglamam olmasada ara sıra duman veya koku  cıkıyor.ama bu olay ilk baglantı anında oluyor ve devre calısmaya devam ediyor ,sorun yok.ilk baglantı anında  asırı yuk biniyor sanki
bu arada giris ve cıkısında  hicbir kondansator olmayan 7805 uygulamalarımda oldu , onlarda bu tip bir sorun yoktu.
onun icin burada cıkısta kondansator var olmasına ragmen böyle bir soruna mana bulamıyorum.çıkıstaki kondansatorler ilk  etapta sarj olmaları anında asıarı akım mı cekiyorda boyle bir sorun oluyor,
cıksıdan 100n ile 220U var

z

7805 çıkışına 220uF gibi kapasitör kullanmak aslında iyi bir şey değil. Buna ihtiyaç duyulmaz. Sadece arada bir iki yere 1uf yada 10uf kapasıtor bağlaman yeterli.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

okantex

bi orginal devrede ,  78L05  in girisinde 220uf  , cıkısında 220u ve100n  koymuslar bunda sorun olmazsa
7805 de hic sorun olmaz diye dusunuyorum . yanlıs mı dır?
benimde giriste 220u var ama biraz mesafeli baglantısı, cıksıta ta220u ve100n
simdi cııkıstaki 220yi kucultmem mi gerek,