ec metre (iletkenlik ,tuzluluk ) ölçüm cihazı yapımı

Başlatan Okan AKÇA, 03 Temmuz 2011, 13:43:04

Okan AKÇA

merhaba arkadaşlar sıvıların iletkenlik miktarını ölmek icin araştırma yapıyorum ancak detaylı bilgilere ulasamadım daha dogrusu elektronik devresinden ziyada ölcüm prensibini ogrenmek istiyorum  bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

erpay

Genel olarak şöyle birşey uygulayabilirsin  : Suyun saf halinde elektrik iletmiyor ya da çok çok az iletiyor. Tuz eklenince iyonize olduğu için elektrik iletimi bu iyonlarla gerçekleşiyor ne kadar çok çözünme olmauşsa o kadar çok iletim olur ama yine her sıcaklıkta maksimum bir çözünme miktarı var. Sen fix bir akım gönderip bunun ne kadar iletildiğini ölçersin bu yüzdeyi suyun miktarı ve sıcaklığı ile bir formüle koyup tuzluluk miktarı yani çözünük olarak bulunan tuz miktarını bulabilirsin. Ayrıca çözünme dengesi gibi konularada bakman da fayda var çözünme sabitleri gibi. Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

1 kg suya 1 gr tuz atıp eritirsen  1000 ppm lik bi çözelti elde etmiş olursun....

bunun iletkenliği bi ref. oluşturabilir sana.

Okan AKÇA

hocam dc gerilimi iletmek suvılarda   teoride olsada pratikde zor ama dediginiz gibi denemek lazım hocam ac sinyal uygulasak gecen akımı hesaplayarak ölçüm yapsak nasıl olur hocam

Okan AKÇA

Suda moleküller halinde çözünen maddelerin sulu çözeltileri iletken değildir. Ancak buda iyonlaşan bileşiklerin sulu çözeltileri iletkendir. şekerli su iletken değildir ama tuzlu su iletkendir.

pcb

PH metre hakkında araştırma yaparsan gerekli bilgiye ulaşacağını düşünüyorum, hazır alınan özel proplarla benzer çalışmalar görmüştüm.
Akvaryum balıkları için sıvının iletkenliği ölçümleri yapılıyor, Ph ve iletkenlik

rree

Eğer içtiğimiz su ise bir çok  metal oksit bileşenleri var  bunların bir çoğu  iyonları ile iletkenlik sağlıyor.
Bakır oksit  Demir oksit  ... bunlar tuz gibi suda eriyor.Toprakta bir çok bileşen bulunduruyor.

influx

Böyle bir proje yapmıştık, resimdeki probları kullandık hach lange nin, problar elektromanyetik alan prensibine göre çalışıyor fakat çok araştırma fırsatım olmadı, netten iyice araştırırsan birşeyler çıkar sanırım.

Okan AKÇA

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: cyclone - 03 Temmuz 2011, 13:43:04
merhaba arkadaşlar sıvıların iletkenlik miktarını ölmek icin araştırma yapıyorum ancak detaylı bilgilere ulasamadım daha dogrusu elektronik devresinden ziyada ölcüm prensibini ogrenmek istiyorum  bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.
cyclone bu konu ile ilgili calisma yaptin mi sonuçlar nelerdir bizimle paylaşırmisin ?
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

drmp

iletkenlik ölçme birimi  m/s dir
açılımı  millisiemens
resimdeki prob  sıcaklık  akış ve millisiemens ölçer probudur  daha doğrusu bizdeki cip makinasındaki  öyle 
bi aralar saf su ölçtürmüştüm  hatırladığım kadarıyla 0,34 ms çıkmıştı

Veli B.

ms/cm veya ds/m olarak birimlendirilir. Fazla sensör tipi yok ve olanların çoğunluğu da patentli olduğu için açık bilgi fazla yok. Temel prensip; bir kalibrasyon sıvısı ve daha sonrasında bu değeri referans alarak karşılaştırma yapma. Yüksek çözünürlük elde edilebilirken, çözünürlüğe oranla yüksek doğruluk elde edilemiyor. Elde edilen değerleri genellikle tekrar formülize etmek gerekiyor. Isı, nem, basınç gibi çevresel faktörler ciddi sapmalara sebep olabiliyor. Bu sapmalar, kalibrasyon ajanları için de geçerli olduğu için, standart sapma söz konusu iken mutlak doğru sonuç elde etmek laboratuvar ortamlarında kısmen mümkün.
Decagon, Davis,Honeywell, Campbell Scientific gibi firmaların güzel ürünleri var. Çoğunluğu tarımsal alanlarda kullanılmak için tasarlanmış. Sıvı iletkenliği konusunda bir çalışma veya araştırmam olmadığı için net yorum yapamıyorum.

drmp

katana hocam  bizdeki makinanında arasıra kalibrasyon yapmak gerekiyor sadece form doldurmak için  ama kalibrasyon için bir parça var  o resimde görülen  probun deliğine monte ediliyor  manyetik olduğu belli ama açılım olarak bağlantı  şemasından başka hiç bir şey yok

mk2023

1 cm yüksekliğinde 1cm çapında silindirik hidroksiapatit kompozit (katı) numunelerimiz var. Bu numunelerin elektrik iletkenlik ölçümlerini yapmak istiyorum. Bu ölçümleri yapabileceğim cihaz sizde var mı?