seri port hakkında

Başlatan canbulut, 20 Temmuz 2011, 11:15:41

gambit1244

şimdi yanlış anlamışsam düzeltin lütfen  sen pic1 ve pc yi calıstırıyorsun
pic2 ve pc yi çalıştırıyorsun
ama pic1 ve pic2 yi birbirine baglayarak çalıştıramıyorusn
dogru degilmi?
3 devreyi aynı anda kullanmıyorsun sadece pic1 ve pic2 arasında sorun oluyor
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

canbulut

Alıntı yapılan: gambit1244 - 20 Temmuz 2011, 12:46:26
şimdi yanlış anlamışsam düzeltin lütfen  sen pic1 ve pc yi calıstırıyorsun
pic2 ve pc yi çalıştırıyorsun
ama pic1 ve pic2 yi birbirine baglayarak çalıştıramıyorusn
dogru değilmi?
3 devreyi aynı anda kullanmıyorsun sadece pic1 ve pic2 arasında sorun oluyor
aynen öyle hocam

ikisini ayrı pcy takayım sorun yok ama dediğiniz gibi birbirine bağladığımda sorun oluyor.

gambit1244

devrenin voltajıyla alakalı olabilirmi acaba
şoyle düşün senin pic hattının voltajı düşüktür belki ama bilgisayar bu voltaj açıgını güçlü kaynagından kapatıyor ve dengeliyordur buyüzden pc devrede olmadıgında voltaj düşük kalıp lojik seviyeler hareketlenmiyordur
bunu bi araştır derim   boyle bi sorun karşıma çıkmıştı kwp araç haberleşmesi denen bi sistemde boyle çozmüştüm aynı seri iletişime benzeyen bi sistemdi
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

kudretuzuner

Merhaba
Arkadaşım soruyu anlamakta biraz zorlandığım için aklıma gelen olasılıklar üzerinden bilgi vereyim.
pc----->max232------>PIC1(pıc sadece gelen dataları alır)
pc<-----max232<------PIC1(pıc sadece ürettiği dataları pc'ye yollar)

pc----->max232------>PIC1-----(direk bağlanır)--->PIC2(pıc1 pc'den gelen dataları alır pıc2 yollar)
pc<-----max232<------PIC1-----(direk bağlanır)<---PIC2(pıc2'nin yazılım gereği ürettiği dataları pıc1'e yollar,pıc1 dataları yazılım gereği ne ise pc'ye yollar)

Tek seri çıkış için çalışma böyle olmalı diye düşünüyorum.
Endüstriyel PC kiti ise (üzerinde birden çok comport vardır)o zaman PC tarafındaki yazılım ile comport seçilerek
o seri hat kullanılır.
Çok önemli not!!!!
MAX232  PC ile PIC arasındadır.Kolay gelsin
Amatör

yamak

İki pic in de baud hızları aynı di mi?

kudretuzuner

Bu arada diğer yazıları da okudumİkinci şıkta yazdığım bağlantıda pıc1 ve pıc2 birbirleri ile haberleşirken comport kapanmalı pıc1'in rx ve tx serbest kalmalı bu aşamadan sonra pıc1 ve pıc2 haberleştirilmeli işlem bittikten sonra tekrar pıc1'in rx ve tx leri pc ile haberleşmeye hazır hale getirilmeli.Tabii bu anlattığım işleri söylemek kolay da yazılımını yazmak benim gibi amatörleri biraz uğraştırır.Aslında bana kalırsa oldukça komplike bir yazılım gerekir.
Amatör

canbulut

Alıntı yapılan: yamak - 20 Temmuz 2011, 13:04:39
İki pic in de baud hızları aynı di mi?
aynı arkadaasım.

canbulut

Alıntı yapılan: gambit1244 - 20 Temmuz 2011, 12:58:49
devrenin voltajıyla alakalı olabilirmi acaba
şoyle düşün senin pic hattının voltajı düşüktür belki ama bilgisayar bu voltaj açıgını güçlü kaynagından kapatıyor ve dengeliyordur buyüzden pc devrede olmadıgında voltaj düşük kalıp lojik seviyeler hareketlenmiyordur
bunu bi araştır derim   boyle bi sorun karşıma çıkmıştı kwp araç haberleşmesi denen bi sistemde boyle çozmüştüm aynı seri iletişime benzeyen bi sistemdi
ana pic usbden haberleşiyor başka yaptığım devrelerde buna başka gönderciler eklemiştim yine çok güzel çalışmıştı...diğer picin ise güç kaynağı ayrı.sorun bundan değilmiş gibi geliyor bana

canbulut

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 20 Temmuz 2011, 13:07:46
Bu arada diğer yazıları da okudumİkinci şıkta yazdığım bağlantıda pıc1 ve pıc2 birbirleri ile haberleşirken comport kapanmalı pıc1'in rx ve tx serbest kalmalı bu aşamadan sonra pıc1 ve pıc2 haberleştirilmeli işlem bittikten sonra tekrar pıc1'in rx ve tx leri pc ile haberleşmeye hazır hale getirilmeli.Tabii bu anlattığım işleri söylemek kolay da yazılımını yazmak benim gibi amatörleri biraz uğraştırır.Aslında bana kalırsa oldukça komplike bir yazılım gerekir.
dostum comportta kapalı çözüm yok:Dçok ilginç.

kudretuzuner

İki picin şaseleri aynı değil ise birbirlerine data yollayamazlar diye düşünüyorum
Amatör

gambit1244

ustam pic ve pc haberleşirkenki genel voltajı olç

sonra pic ve pic haberleşirken voltajı ölç bi saçmalık var o işte yazılım saglamsa

My75

Picleri pc'ye konnektör ilemi bağlıyorsun? Eğer piclerin her ikiside dişi konnektör ise ve bu iki konnektörüde birbirine başka bir konnektör ile bağlıyorsan yine olmaz..PC'nin pin3-tx  ,pin2-rx di sanırım,picleri birbirine bağlarken bunlara dikket et,çapraz olmalılar..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

canbulut

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 20 Temmuz 2011, 13:15:44
İki picin şaseleri aynı değil ise birbirlerine data yollayamazlar diye düşünüyorum

evet dostum pic-------->pic güzel çalışmaya başladı..ama bunu
pc--->pic1max232------>pic2max232 şeklinde yapmalıyım

canbulut

Alıntı yapılan: My75 - 20 Temmuz 2011, 13:25:27
Picleri pc'ye konnektör ilemi bağlıyorsun? Eğer piclerin her ikiside dişi konnektör ise ve bu iki konnektörüde birbirine başka bir konnektör ile bağlıyorsan yine olmaz..PC'nin pin3-tx  ,pin2-rx di sanırım,picleri birbirine bağlarken bunlara dikket et,çapraz olmalılar..
çapraz olmasına dikkat ediyorum.

canbulut

arkadaslar pcye bağlanan bir cihaz düşünün seriporttan..örneğin bir yazıcı seri porttan bağlanabiliyor.ben yazıcıya pic ile erişmek istersem ne yapmam gerekiyor?