osilaskop ekranında görünen eğriler ?

Başlatan pcb, 22 Temmuz 2011, 20:34:11

pcb

merhaba arkadaşlar
Osilaskop propları herhangibir noktaya temas etmezken ekranda buna benzer bir görüntü çıkıyor, prob ucuna parmağımla dokunduğumda sinyal gücü artıyor. sanırım bu 50hz diye tabir edilen gürültü.

ilk resim proba dokunmadan önceki 50hz, diğeri ise dokunduktan sonra sinyal gücü yükselen 50hz

bu 50hz i toplayıp nasıl yükseltebilirim ?

My75

Bu 50Hz. çevresel faktörler,(flouresan balansı,trafolar,skopun kendi) ile oluşan dalgacıklar..Ne amaçla kullanmak istiyorsun,her mekanda değişir bunların şiddeti..En basiti uygun bir amplifikatör veya opamp girişine alçak geçirgen bir filtre veya bobin  ile mümkün olur kanımca..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

pcb

el tipi dijital bir osilaskopum daha var, bu osilaskopda prob boştayken hiç parmağı dokundurmadan bu eğriler ekranda görünüyor, basit bir osilaskop çalışmam var, benim osilaskopta bu eğriler yok, sadece kare dalga okunabiliyor, osilaskopuma böyle bir devre ekleyebilirsem çok iyi olacak.

My75

Alıntı yapılan: pcb - 22 Temmuz 2011, 20:53:22
benim osilaskopta bu eğriler yok, sadece kare dalga okunabiliyor, osilaskopuma böyle bir devre ekleyebilirsem çok iyi olacak.

Bu nasıl bir skopturki sadece kare dalga?? Ne yapmak istediğini tam anlayamadım.Mv seviyesinde çoğu skop gösterir..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...