GPS modül kullanımı?

Başlatan Erhan YILMAZ, 23 Temmuz 2011, 13:28:53

Erhan YILMAZ

Merhabalar
Elimde http://www.sparkfun.com/products/9133 adresinde bulunan GPS modemden var ilk defa GPS modem kullandığım için sorun yaşıyorum. Modülün gönderdiği NMEA datalarını okuyorum $GPGGA başlıklı veriye yakalayıp doğruluğunu kontrol edip lcd ekrana yazdırıyorum fakat. Uydu sayısı sürekli sıfır. GPS kalite göstergeci de sıfır. Modülde SMA konnektörü var ama anten yok.Konnektör ucuna küçük bir kablo tutturup gökyüzüne baktırıyorum fakat değişen bişey yok. Daha önce kullanmadığım içim pek anlamıyorum. GPS modüllerde anten kullanımı önemli midir? İllaki sma anten alıp o şeklide mi kullanmam gerek? Yada gps modülü kullanmadan önce ayarlamak mı gerekiyor? Ben herhangi bi ayarlama yapmadım modül çalışır çalışmaz uarttan 9600 baud ile verileri göndermeye başlıyor. Tecrübesi olan arkadaşlar yardımlarını esirgemezse sevinirim.

fatihinanc

Erhan bu modülü çalıştırabilmek için aynı empedansta ve frekasnta bir antenin olması gerekiyor ;) Kablo ile biraz zor gibi...
Bu linkteki gibi birşey;
http://www.sparkfun.com/products/177
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Erhan YILMAZ

Kablosuz modem antenleri olur herhalde. McuTurkeyde kablosuz antenle çalışan bi uygulama vardı. Bilgisayarcıları v.s. bi dolaşayım bulursam öyle deneyeyim birde. Sağolasın Fatihim.

fatihinanc

Kablosuz modem antenleri ~2.4Ghz diye biliyorum ama...
GPS için ise ~1.5 GHz gerekiyor galiba.

Ek : Bağlantıdaki antenin datasheeti diyor ki ;
Alıntı YapCenter Frequency(MHz) : 1575.42 MHz
Impedance : 50Ω
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Erhan YILMAZ

Deneme için takacaktım. Onuda bulamadım zaten.  :-\

pcb

"fatihinanc" eklediği linkteki farklı yapıdaki bir GPS modül,  resimdeki tür GPS lerde kare şeklindeki modüllerin üzerinde ki dairesel parlak metal antendir. kablo ile antene bağlanması halinde daha kaliteli algılama yağacağı belirtiliyor. bu modüllerden çok kullandım kendi üzerindeki anten ile harici bir antene ihtiyaç olmadı.

Sizdeki modülde harici anten girişi datasheette belirtilmiş zaten pin 32, RFIN, harici anten takılacak diyor

-Hasan-

Alıntı YapDeneme için takacaktım. Onuda bulamadım zaten.

Erhan hocam; rf anteni veya SMA anten olarak satılabiliyor, online elektronik malzeme satışı yapan bir sitede görmüştüm, bu isimlerde satılıyor.

Erhan YILMAZ

Hocam dediğim gibi pek bilgim yok. Anten olmadan çalışmazmı diye merak ediyordum. Demek ki çalışmıyormuş. Birde anlamadığım Modülden  $GPGGA cümlesi okuyorum. Uydu bağlı olmadığından hiç bi bilgi göstermemesi gerekirken utc saat bilgisini ekranda gösteriyor. Modülün içinde dahili rtc var muhtemelen o saat bilgisini gönderiyor. Neden böyle bi özellik koymuşlar anlamadım. Anten işini de yarın toplantı için Kadıköye gideceğim orada bakarım artık. İlginiz için teşekkürler.

fatihinanc

Modülden bende de var. Çok hoş bir modül. Kullanabilmek için biraz araştırmıştım ama pek bir sonuç çıkmadı gibi...
O yüzden söylüyorum ;)

SMA konnektörlü uygun fiyatlı bir anten bulabilirsem alacağım. Buralarda bulunması biraz zor galiba.
@cynetron söylemişti Ankara'da bir firma varmış oraya soracağım gidince...
Bir sonuç çıkarsa yazarım buraya ;)

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: fatihinanc - 23 Temmuz 2011, 16:11:53
Modülden bende de var. Çok hoş bir modül. Kullanabilmek için biraz araştırmıştım ama pek bir sonuç çıkmadı gibi...
O yüzden söylüyorum ;)

SMA konnektörlü uygun fiyatlı bir anten bulabilirsem alacağım. Buralarda bulunması biraz zor galiba.
@cynetron söylemişti Ankara'da bir firma varmış oraya soracağım gidince...
Bir sonuç çıkarsa yazarım buraya ;)

Modül güzel modül. Çalıştırır çalıştırmaz direk 9600 baud ile NMEA verileri yollamaya başlıyor. Launchpad ile denedim güzel çalışıyor. Tek sorun anten kaldı. Onuda en kötü Karaköyde bulurum herhalde.

fatihinanc

Bu arada ben yanlış bağlantıyı kopyalamışım. Asıl göstermek istediğim anten bu idi;
http://www.sparkfun.com/products/464

fatihinanc

Erhan YILMAZ

Elektromanyetik her şey uzak olsun benden. :)

umberto

Selam

Tamirci_erhan bende aşağıdaki fotoda bulunan gps antenlerinden var. bir projede kullanmıştım fakat ucunda sma falan yok , direk koaksiyel kablo lehimli.

İşine yararsa , elinde kullanmadığın elektonik malzeme pic vb ile takas edebiliriz .

[IMG]http://img62.imageshack.us/img62/7376/gpst.jpg[/img]

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: umberto - 23 Temmuz 2011, 22:48:05
Selam

Tamirci_erhan bende aşağıdaki fotoda bulunan gps antenlerinden var. bir projede kullanmıştım fakat ucunda sma falan yok , direk koaksiyel kablo lehimli.

İşine yararsa , elinde kullanmadığın elektonik malzeme pic vb ile takas edebiliriz .

[IMG]http://img62.imageshack.us/img62/7376/gpst.jpg[/img]

Hocam ilgin için teşekkür ederim ama sma konnektörsüz bi işime yaramaz.