PWM SİNYALLERİNİN ÇAKIŞMA PROBLEMİ

Başlatan nic_2323, 24 Temmuz 2011, 22:55:08

nic_2323

arkadaşlar 1kw gücünde güç kaynağı yapıyorum ama kullandığım devrede pwm sinyalleri çakışma oluyor,pwm entegrem uc 3875 ve bu çıkışları 6n136 opto couplerden alıyorum.yardımlarınızı beklyiorum...

t2

dead time  kullanın çakışma yapmaz.

Alıntı YapA programmable time delay is provided to insert a dead-time at the turn-on of each output stage. This delay, providing time to allow the resonant switching action, is independently controllable for each output pair (A-B, C-D).

nic_2323

pwm entegresinde dead time var ama yinede çakışma oluyor bu yüzden anahtarlara bağladığmda anahtarlar yandı...

t2

deadtime doğru ayarlanmış mı ? gerçekten çalışıyor mu?
suni bir yük ile osiloskop ile baktınız mı? yakarak denemek pahalıya malolur.

nic_2323

evet doğru ayarlanmış 400ns lik bir dead time var ben optodan daha sonra ise tl082 opamapına bağlıyorum acaba onun etkisimi var opampın hızı yetmiyormu die düşünüyorum..

teknikelektronikci

sinyallere optocuplör öncesi ve sonrasi bakip karsillastirin ayrica kullandiginiz optoculör ün özzelikleri sizin uygulamaniza yetiyormu ? datasheetleri inceledinizmi?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

nic_2323

ewet inceledim opto bayağı hızlı ,şöylede bir şey var acaba ölü zamanı RC zaman sabitiyle yapsam olur mu die düşünüyorum...

Klein

Kullandığınız optonun markası nedir?  baktığınız datasheet hangi markanın?

Birkaç datasheet baktım. Vishay haricindekilerin gecikmesi 400 nS üzerinde. Vishay 300nS civarı. Ölü bandınız optonun sınırlarında.
Optoyu süren devrenin çıkış empedansı , seri direnç , yol ve opto giriş kapasitansı , empedansı gibi etkenler yüzünden bu süre daha da uzayabilir.

Başka yollar denemeden önce , osilaskop ile opto çıkışında ölü bandı görüp göremediğinizi kontrol etmenizde fayda var.

teknikelektronikci

kullandiginiz devreyi buraya koyabilirmisiniz böylece yorum yapabiliriz mesela opto öncesi kullandiigniz direncler sonrasi vs opto cikisinda nasil bir yük var bunlari bir koyunki bilelim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

nic_2323

sanırım resimde problem var uc 3875 de ölü zaman ayarlam uçlarında 22k lık dirençler var opto da ise girişlerinde 100k ile 330ohm opto çıkışında ise 220 ohm luk direnç var...acaba RCzama sabitiyle ölü zaman ekleyebilir miyim?

teknikelektronikci

bigbey

Mosfetlerin sürülmesinde çakışma olabilir.Optonun çıkışında osilaskop ile bakın çkışma varmı eğer yok ise mosfetler iletime geçtikten sonra kesime geçişleri geç olabilir.göz önünde bulundurun.
TA6R

nic_2323

ıgbt lere bağlamadan çakışma var. IR 2110 kullanıyorum 3875 in çıkşında şimdi ama onuda çalıştırmadım varsa onun çalışmasını gösteren şema çok iyi olacak arkadaşlar..

vebsel

h drive  işleri problemli işlerdir arkadaşım herşey önem arzeder gate sürme direncin seçtiğin igbt yada mosfet  , voltaj , bu tip kriterler çok önemli
deat-time osiloskop ile gözlemlemelisin . h köprüsü boşta frekans üretirken hiç bir akım çekmemeli eğer akım çekiyorsa muhakkak çakışma vardır ve bu hiç iyi birşey değil . anahtarlama elemanların çok kısa zamanda yanacaktır
,

nic_2323

yok daha igbt ye bağlamadım şimdi sadece uc 3875 den IE 2110 verip çıkış almaya bakıyoruma 2110 daha çalıştıramadım...