pil gerilimindeki dalgalanmayı engellemek???

Başlatan bymcfreak, 28 Temmuz 2011, 10:55:41

bymcfreak

arkadaşlar merhaba,

şimdi elimde 1.4 voltluk bir saat pili var. kullanmayı düşündüğüm devrede 1.0-1.1 V arasına düşünce sistem kendini kapatıyor. bazen dalgalanmadan ötürüde kapanmalar oluyor. ben istiyorum ki voltaj 1.4 ten 1.0 seviyesine inene kadar dalgalanma olmasın ve bundan dolayı devre kendini kapatmasın. nasıl bir ilave yaparak bu sorunu aşabilirim. seri direnç paralel kondanstor denedim olmadı...
şimdiden teşekkürler

erkan614

ikinci bir pil ekleyerek veya daha yüksek voltajlı bir pil kullanarak çözebilirsin
yahut bost converter dedikleri şeyle girişi 1v olan uygun bi entegre seçip çıkışını 1.4v ayarlayarak
ama öle bi sm entegresi varmı bilmiyorum
yahut 3v pil kullanıp buck convertor ile çıkışı 1.2v ayarlayabilirsin ki olması (piyasada ic'sini bulman) daha muhtemel bi çözüm

bymcfreak

öncelikle cevapiçin tşkler
ama
1- devreyi uygulamak için yer çok kısıtlı. minyatur kondanstor veya dırencten baska bırsey kullanılacak alan yok
2- pıl ekleyemem ilave pıl ıcınde yer yok
3- pıl yuvası sabıt oldugu ıcın 3 V cıvarı pıl kullansam da sığdıramam.

bana daha minimal boyutta çözümler lazım.

fahri-

Sağlam ve kaliteli pilde voltaj dalgalanması olmaması lazım. eğer oluyorsa pilin verebildiğinden fazla güç çekiyorsunuz demektir. ve bunun için çözüm daha güçlü pil.

berke_42

Alıntı yapılan: bymcfreak - 28 Temmuz 2011, 11:54:51
öncelikle cevapiçin teşekkürler
ama
1- devreyi uygulamak için yer çok kısıtlı. minyatur kondanstor veya dırencten baska bırsey kullanılacak alan yok
2- pıl ekleyemem ilave pıl ıcınde yer yok
3- pıl yuvası sabıt oldugu ıcın 3 V cıvarı pıl kullansam da sığdıramam.

bana daha minimal boyutta çözümler lazım.

çözümlerin önünü bir hamlede tıkamışsın, daha kaliteli pil denemekten başka şansın yok galiba
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

bymcfreak

evet çözüm yollarımız çok ama çok kısıtlı. şu an kullandığımızdan daha kaliteli pilde yok ki. bizim kullandıklarımız standart işitme cihazı pilleri 10-13-675 diye tabir edilenlerden. bakalım araştırmalarım sürüyor. sizlerinde önerisi olursa sevinirim.

berke_42

Sanki bu konuda boşa kürek çekiyorsun gibi;
-ikinci bir pil sıgmayan,
smd kondansatör-direnç sıgıyor dedigin yere  ne tarz bir devre  sıgdırmayı planlıyorsun..

*devre girişine uf deger cinsinden bir kondansatör baglamayı denedin mi, sonuç ne oluyor?
*cihazın gücü/ çektigi akım belli ise ;  pil yuvasını modifiye ederek ya paralel bir pil baglarsın  yada , güçlü model bir pil uygulamayı denersin..
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''