üç fazlı asenkron motor

Başlatan ufukaksoz, 28 Temmuz 2011, 19:25:56

ufukaksoz

arkadaşlar merhaba;

üç fazlı asenkron motorla ilgili basit bir sorunum var.elimdeki motor trifaze fakat şebeke monofaze. kondansatör kullanarak tek fazlı şebekeden üç fazlı motorun beslenmesini istiyorum.bu işi nasıl yapabilirim?kullanacağım kondansatörlerin" ki muhtemelen iki kondansatör kullanacağım" sığaları ne olmalı?

motor  0,12 kVA  1360 devir/dak.  ve (güç çarpanı) cosa=0,64

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

picmanya

3 fazlı sitemlerde kapasiteyi amper başına 100uF. olarak aldıklarını görüyorum.
istediğiniz bağlantıda motor %50-60 gibi bir performansda çalışır.
yani güç yarı yarıya düşer. motorunuz küçük güç deymiş. buna uygun 100TL. ye sürücü vardır.
illa kondansatör ile olması gerekiyorsa, tek fazlı motorların 0,25-0,37kVA. lığında kullanılan kondansatörler işinizi rahat görüyor olmalı. onların değerlerine motor satan bir yerden bakılabilir. kapağı iki vida tutuyor.

Andromeda

güç ve moment epey düşer..
10-20 uF arasında bir değeri deneyin...
bir tane yeter, neden iki tane...?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ufukaksoz

iki tane derken uygun kapasiteyi yakalamak adına..gereken hesaplamarı yaptım en uygun değerin 16 mikrofarat olduğunu gördüm.dediğiniz gibi tork ve verim bayağı bi düştü bende mono-tri faze bi inverter aldım.ilginiz için teşşekür ederim.

tyildizak

................(silinebilir)