Rotor(Endüvi) Balans Makinası İçin Sensör?

Başlatan mir_as82, 31 Temmuz 2011, 14:25:07

mir_as82

Arkadaşlar endüvi balans etme hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı? Ben Endüvi balansı ile ilgili çalışma yapmak istiyorum. Bu konuda hangi tür sensör kullanmalıyım? nasıl hareker etmeliyim?Tecrübeli abilerimiz kardeşlerimiz varsa bana yön verirlerse memnun olurum.

vebsel

sensörü kendin yapabilirsin . bir bobin ve ortasında bir mıknatıs olsun  mıknatıs titreşimden dolayı bir elektik üretir bu devreyi bir opamp ile
kuvvetlendirip tepe noktası bulucu devre dizayn edin  . sinyalin tepe noktasında  güçlü bir beyaz ledi kısa bir süre yakın size balanslı bölgeyi gösterecektir

mir_as82

Peki sensör almak istesem nasıl bir sensör almalıyım? Amacım balans makinası ile ilgili birşeyler yapabilmek. Bunu ile ilgili bilginiz var mı?

frat

İvme sensörü kullanmanız gerekecektir. Tamyatakların üstüne bağlayıp titreşim genliğini ölçeceksiniz.
http://www.dimensionengineering.com/DE-ACCM2G2.htm linkindeki ürün işinize yarayabilir.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

z

Piezo kristal kullanabilirsin. Buzzerdan sokup kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

Peki arkadaşlar. Elinde örnek projesi olan var mı acaba? Ben bir süredir araştırma yapıyorum. Sparkfun isimli firmanın sensörleri işimi görürmü acaba?

http://www.sparkfun.com/products/9453

Sensör yukarıdaki linkte.

iyildirim

Endüvi balans makinası hakkında bir fikrim yok. Ama ivmeölçere ihtiyacınız varsa, verdiğiniz linkteki IR sensör.

İvmeölçer için bu linktekilerden birini seçebilirsiniz.
http://www.sparkfun.com/search/results?term=accelerometer&what=products

Ancak daha önce bu balans makinası için en azından kaç G ölçmeye ihtiyacınız var gibi şeyleri belirleseniz daha iyi.

mir_as82

benim ihtiyacım 2 gr x mm ile 7 gr x mm arasındaki toleransta balanslama yapabilmek. Yaklaşı olarak kullandığım çaplar 20 mm ile 30 mm arasında değişiyor. Yani

İşe yarıçapı da sokarsak 100 mg ile 250 mg arasında toleransta ölçüm yapabilecek bir sensör arıyorum.

iyildirim

Sanırım bu balansı yapılacak olan bir rotor. ve iki ucu yaylı vs. bir yatağa takılıp döndürülecek.  Bu yatağın üzerindeki bir sensörde titreşimi algılayacak. Yani sensör dönmeyecek. Bu durumda hesabı nasıl yaptınız anlamadım ama max 250mG gerekiyorsa +- bir G lik bir sensör işinizi görür. İşlemci olarak ne kullanılacak ne kadar tecrübeniz var bilmiyorum.

Bu sensörlerin analog ve digital olanları mevcut. digital olanlar referans voltajına vs. bağlı olmadıklarından daha stabil diyebilirim. Bağlantıları I2C veya SPI oluyorlar.
Analog olanlarda adı üstünce analog çıkış veriyor. ADC ile ölçüyorsunuz. 

Eğer sensör dönecekse titreşimin yanı sıra dönmeden kaynaklı merkezkaç kuvvetinden de etkilenecektir. Eğer böyleyse dönme hızına vs. de bağlı olarak daha yüksek aralıkta ölçme yapan bir sensör tercih edebilirsiniz. Bir de bu sensörlerin ölçme aralığı ayarlanabilenleri var. Bu tip bir şey de düşünülebilir.

Birde bu sensörlerin bir bantgenişliği mevcut. Dönme hızına göre bunada dikkat edilmeli.

Analog Device ve ST nin sensörlerini kullandım. makul seviyede çalışıyorlar. çok iyi bir şey arıyorum derseniz bosch bma160 önerebilirim. digital SPI çıkışlı.

mir_as82

Schenk marka rotor balan yapan makina var. Ben motorun balanssızlığını ölçecek ve bunu bir ekranda gösterip rotorun balans yapılması işlemi yapacak bir cihaz yapmaya çalışıyorum. Motor bir kasnak ile dönderilecek daha sonra yatakların altında bulunan sensörler (left plane and right plane. Yani sağ ve sol düzlem). ayrı ayrı düzlemlerde balanssızlıkları ölçüp ona çarşılık gelen kütleyi gösterecek. Benim aradığım sistem bunun gibi birşey. Benim merak ettiğim sensörden gelen verinin yorumlanmas ve hangi sensörü kullanmam gerektiği. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim Schenck marka balans makinası var sensörleri yaysız. Küçük kutu şeklinde içinden mil gibi birşey çıkmış yatakların altına montajlanmış.

iyildirim

Hayatımda gördüğüm tek balans makinası jantların balansını yapanlar.. Balans nasıl yapılır bir fikrim yok..

Bir ivmeölçer nasıl çalışır'ı daha iyi anlamak için herhangi bir ivmeölçerin datasheetine gözatmak faydalı olur.
Eğer ADC modülü kullanmayı tercih edecekseniz analog, SPI, I2C kullanmam dert olmaz derseniz digital olan bir sensör tercih edin.

Ölçüm aralığı +-1, 2,4,6,8G gibi ayarlanabilen modeller var. Eğer daha önce yaptığınız hesap doğru ise +-1G lik bir sensör işinizi daha yüksek hassasiyetle yapmanızı sağlar.

Balansı yapılacak olan şeyin  makinada kaç devir döndüğüne göre de sensörün bir minimum bantgenişliği olmalı. 
Dediğiniz şekilde balans yapabilmek için sanırım bir de enkoder, resolver gibi birşey olmalı ki milin açısını bilebilelim.  Bu açıyı ne kadar hassas bilmek istediğimize göre de sensörün bangenişliği dikkate alınmalı.

Eğer 10 derecelik hassasiyet istiyorsam, bir dönüşü 36'ya bölmeliyim. motor 1200rpm dönüyorsa, saniyede 20 tur atıyor. Ohalde en az saniyede 20*36 = 720  ölçüm yapabilecek bir sensör gerekli gibi bir hesap yapılmalı.

İlk elime geçen sensör ST LIS3lv02DQ, +-1,2G de saniyede 40-160-640-2560 ölçüm yapabiliyordu. Digital SPI idi.  Sanırım artık üretilmiyor Buna benzer bir sensör işinizi görebilir.

İstenen, balansın düzeltmesi için hangi noktaya ne kadar ağırlık gerekir hesabı olduğu için,  ivmeölçerden gelen verileri mil açısı ile birlikte değerlendirmek yeterli olmalı.
İlk aklıma gelen dönüş hızıda biliniyorsa bu kadar ivmeyi bu açısal hızda şu kadar kütle oluşturur hesabı yapmanın yeterli olabileceği. Tabii biraz detay olacak.

Sensör seçiminde daha net bir şey isterseniz önce analog digital, kaç RPM de çalışılıyor gibi detayları açıklayın.

Birde merak ettim bu makinanın bir resmi,  özellikle sensörün mekanik  bağlantısının anlaşılabileceği bir resmi varmıdır.

mir_as82

Ben bunların resmini çekip gönderebilirim.

Fakat merak ettiğim nokta şu. Ben rotorumu hangi devirde çevirmeliyim?Rotor balans işlemi sırasında dönmesi gereken devir ne olmalı? Rezonans frekansı diye bir tabir var. Ben bunu nasıl anlayabilirim? Mesela kalibrasyon işlemi sırasında devir hızını seçmek çok önemli. t=0 da cihazı çalıştırdığımızı farzedersek. t=1 de sol eksende örneğin : 120 derecede 800 miligram göründü , t=2 anında ölçüm yapılınca: 120+- ?? veya 800 +- ne olmalı?? yani birönceki ölçüm ile bir sonraki ölçümün çok yakın olması gerekir. Benim bunları sağlayabilecek şekilde bir sensöre ihtiyacım var. bazı balans ölçme tabirleri var. "Hard bearing" ve "soft bearing" diye.Örneğin benim motorumun devri 3000 d/d ise ben bunu hangi devirde balans etmeliyim? bu hahsettiğim cihaz 520 d/d da balans işlemi yapıyor ve etkili bir cihaz.

iyildirim

Balans hatası yada  titreşim dönen şeyin dönme eksenine göre eşit ağırlıkta olmaması sonucunda ortaya çıkıyorsa çok yüksek devirlere çıkılmasa bile ağırlık farkının belli bir devrin üzerinde hissedilebilmesi gerekir. 
Sanırım ideal olanı nominal çalışma devrinde ölçüm yapmaktır.
Ancak ille de bu devirlerde ölçüm yapılması da gerekmez. Sonuçta önemli olan sensörün bu hatayı doğru bir şekilde hissedebileceği kadar bir minumum devir gerektiği. Bunu kullanacağınız ivmeölçerin bantgenişliği ve kaç derecelik hassasiyet de ek ağırlığı koyacağımız noktayı belirliyoruz sorusunun cevabında  aramak gerekir.

Hem hassasiyet derecemiz hemde sensörün bantgnenişliği birbirine öyle bir şekilde uymalı ki okuduğumuz değeri hem tekrar okumayalım, hemde de okunmamış değeri kaçırmayalım. Bu sorunun cevabı, yani kaç devirle ölçüm yapılacağı kullanılacak sensöre ve kaç derecelik hassasiyetle ölçüm yaptığımızda yatıyor bence.

Daha önce de dediğim gibi balans nasıl yapılır konusunda bir bilgim yok. Bu tabirleri de bilmiyorum. Ayrıca sağ sol eksen ne demektir, anlamadım. bozuk balans rotorun dönme eksenine göre hem referansa göre 45 derece de hem de eksenel uzunluğun sağdan 10 santiminde gibi birşeymi demek  oluyor.

Dediğim gibi, size yardımım ancak sensör seçme ve kullanma konusunda olabilir.

Eğer resimleri ekleyebiiyorsanız ekleyin. En azından makina hakkında bir fikrimiz olmuş olur.

mir_as82

Sağ ve Sol eksen tabiri şu demek. Bilirsiniz ki motorun bir mili ve birde laminasyon saclarından oluşan laminasyon paketi vardır. Şimdi size resim ekledim. Rotorun ekseni ne demek nereden yataklanır..İncelerseniz anlayabilirsiniz.

mir_as82

Aşağıda rotor resmi mevcut. Bunu incelerseniz eksenler ne demek , macunları hangi noktalara yerleştiriyorum görebilirsiniz.

http://postimg.cc/image/2vzv26jxg/bb4f33aa/