step motor titreme sorunu

Başlatan satilla, 02 Ağustos 2011, 10:30:00

uardal

ileri geriden kastınız titreme şeklindeyse mutlaka akım yeterisizliğindendir, güç kaynağınız yetersiz kalabilir, sürücünün akım ayarı kısık olabilir, ama iki tur sağ bir tur sola gibi düzensiz ama uzun dönmeler oluyorsa ayaklardan birinde mutlaka temassızlık gibi bir şey vardır. tecrübeyle sabit.

birde sürücünün üzerinde ayarlı pot varmı? resimden seçemedim ben.

satilla

hocam skopum yok olsa böye taklalar atmayacagım
aynı firmanın 3 kartını denedim 3üde aynı üzerindeki picin yazılımını değiştirmeyi düşünüyorum
ancak onada birkaç saat ugrasırsam sinirden çatlarım herhalde

güç kaynagı 5A 24V rahatlıkla yetmesi lazım çünkü aynı motorları baska kartla sürüyor hemde 2 motor aynı anda

motor ilk çalıştıgında 1 tur normal dönüyor sonra bir ileir bi geri bazen geri dvme diyor duruyor ileri gidiyor
motor böyle sapıtmaya basladıgı andan itibaren l298 ısınıyor

eistain_54

Bu durumda pic ile ilgili bir problem göze çarpıyor sanki???Yani ilk etapta sürücüler ısınmadan turunu tamamlıyor ama sonra dönmeden iki ileri bir geri yapıyor.Bence kontrolcüden başka sorun yok...Stepler ile iligili ünide yaptığımız cnc de de aynısı olmuştu.Porgramı değiştirince sorunu çözmüştük...
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

iyildirim

L298 'in koruma özelliği varmı bilmiyorum.
Ama ısınınca verdiği akım azalıyordur. Motorun başta bir kaç tur dönüp sonra titremeye başlamasının nedeni de büyük ihtimalle budur .
Motoru 24 volt ile besliyorsanız voltajı düşürmek ısınmaya ve az akıma bir nebze çözüm olabilir.  Ama kalıcı bir çözüm olmaz. 

Soğutma için fanlı CPU soğutucuları gibi birşeyler kullanabilirsiniz.

Devre üzerinde 8bacak bir chip görünüyor. Eğer opamp ise bir şekilde akım kontrolü programda yapılıyordur diye düşünürüm. Bu da step darbelerinden çok daha yüksek frekanslı bir PWM kullanıldığı anlamına gelir. Ancak L298'in çıkışı mos değildi diye hatırlıyorum. PWM ile sürülmede daha fazla anahtarlama kaybı oluyordur. Fazla ısınmanın bir nedeni de budur.

Bu devrenin spec'lerinde kaç amper ve kaç voltta çalışacağı yazıyor olmalı. Ve L298 kullanıldığına göre çok güçlü veya düşük dirençli, düşük endüktanslı bir motor için tasarlanmamış. L298 kullanıldığına göre çok da profesyonel işlerde kullanılabilecek bir sürücü de değil.

Devrenin yapısı müsaitse L298'i adeta mos sürücü gibi düşünüp çıkışları mos ile ile desteklenebilir. Ne kadar başarılı olur oda ayrı muamma.

Piyasada satılan bir sürücü dediğinizden step darbelerinde hata yoktur diye düşünüyorum, daha doğrusu umuyorum.
Programa vs. müdahale etmek olası olsa da çıkış katının dandikliğinden dolayı uğraşmaya da değmez.

Benim de önerim bu sürücü ile uğraşmayıp motorunuza uygun bir hazır sürücü kullanmanız veya kendinizin yapması yönünde.

satilla

az once gerilimi ters polaritede veridm ve çat diye bi ses cıktı

şimdi hiç durmadan stabil bir şekilde motor dönüyor ancak 30 sn içinde l298 aşırı ısınıyor

motor 0.8 A sırdan çin malı birşey sanırım üzerinde hiç birşey yazmıyor tek bildigim 0.8 A imiş

sürücünün bu denli ısınması cok anlamısız...

devre üzerindeki 8 bacaklı çip 24c32 eeprom