step motor titreme sorunu

Başlatan satilla, 02 Ağustos 2011, 10:30:00

satilla

elimde l298 ile sürülmüş hazır step motor sürücü var
elimdkei stepleirn birni bagladıgımda (6 uclu) ortak ucları değiştersem dahi dönüyor
diger motorlar ise sadece titriyor veya bir yöne 2 ilari 1 geri haereket ediyor
en büyük sorun l298 ısınıyor 5 sn içinde

bu sorunu nasıl aşabilirm ?

atioky_216

step motor konusunda ihtisas yaptım be sene nerede ise . Başlangıçta uln2003A ile başladım ancak bir kaç tane yakınca anladım bu iş entegre ile olmayacak. Senin motorunda torku yuksekse entegre işinden vaz geçeceksin. IRFZ44 kullanmıstım yanlış hatırlamıyorsam , 50V-46A 'e kadar dayanabiliyor . Tavsiyem(çok daha bilgili arkadaşlar yakında söyler ama) kendi motor sürücünü mosfet lerle tasarla derim.

satilla

hocam bu lanet şeyleir kullanmak zorundayım yoksa coktan kendi sürücümü yapmıstım

hazır devre bile ısınıyor sacma sapan çalışıyor

uardal

kullandığınız motor kaç amper acaba, bildiğiniz gibi l298 ler max 2 amper e kadar çalışıyor, eğer akım yetersiz kalıyorsa l6203 mosfet driverı deneyebilirsiniz biz onlarla 2,5 nm lik 4a motorları sürmüştük , gayet güzel olmuştu, kendi mosfetli sürücünü yapmak hiçte düşündüğünüz gibi kolay değil, düşük hızlarda istediğiniz gibi çalışırsınız ama hız arttıkça bu işin çok kolay olmadığını anlarsınız, sağ sola dönme sorunu çıkış uçlarından biri boşta kalıyorsa ondan olabilir. bağlantılarınızı kontrol etmenizde fayda var derim.

iyi çalışmalar

satilla

zaten düşük hızlarda motoru sürecegim hız arttırmak istersemde mosfet sürüü kullanırım bu en en en son ihtimalim
şu anda hazır sürücüyle ugrasmam gerekiyor dün 2 tane A3977'li sürücü yaktım 1 dk çalışıp yandılar

şimdi başka sürücü deniyorum üzerinde pic var yani enerji vermem yetiyor
malsef elimdeki stepin birini çalıştırdı artk onuda adam gibi çalıştırmıyor

biraz daha araştırdım ve l298 ile başkalarıda bu sadece titreme sorununu yaşamış

bu arada datasheetste 4A kadar dayanabilecegi yazıyor motorlar 2.5 A 24

uardal

bence o motorları l298le süremezsin, eğer iyi bir soğutucu taktıysan l298e birz idare edebilir ama, soğutucu yoksa hemen yanacaktır zaten, l6203 ü araştır derim.

uardal

birde chopping devresinin doğru çalıştığından eminmisin, büyük ihtimalle devren bu yzüden yanıyor, sen motorları dc motor gibi sürüyorsan sürücüler fazla dayanmaz, devrede l297 var değilmi?

satilla

dedigim gibi hazır devre ve l297 yok

1,5A lık motor baglıyorum ve yine bi ileri bi heri gidyor bazen düzgün çalışıyor cok nadir tabi

uardal

hazır devre dediğiniz nasıl bişi acaba internette şeması varmı yada dahasheet i, akım ayarını nasıl yapıyorsunuz?

satilla

uardal

bu devre üzerinde ayarlı pot göremedim ama, step motor kontrolünde en önemli unsur akım kontrolüdür, eğer siz akım kontrolü yapmadan motora direk gerilim verirseniz sürücü devre direk yanacaktır ve bu tip sürücüler chopper mantığı ile çalışır, konu hakında ne kadar bilginiz var bilemiyorum ama chopper mantığını araştırısanız olayı daha iyi kavrayacağınızı düşünüyorum ve sizin elinizdeki motorlar için en uygun sürücü bende l297 l6203 ikilisi, piyasadan temin etmenizde gayet kolay verimli bir sürücü devresidir.

satilla

hocam chopper mantıgını biliyorum

ancak piyasaya sürülen ve profesyonel üretim bi kartın çalışmamasını açıklayamadıktan sonra bu işi tamamlamamında anlamı kalmaz
olmadı at kenara mantıgını benimseyemiyorum

yardımınız içinde çok tşk ettim

uardal

walla bende merak ettim şimdi, acaba farklı bir teknik mi uygulamış dicem ama yeterli döküman olmayınca çok fazla açıklama yapamıyor insan,  iyi çalışmalar

satilla

hocam motor bazen ilk çalışma anında 1 tur felan dogru düzgün çalışıyor sonra titriyor ileri geri gidip duruyor bununla ilgili bir fikriniz varmı

bu arada motor unipolar ben bipolar olarak kullanıyorum 2 ucunu boşta bıraktım

Analyzer

Selam,

Step palslerini skopla kontrol ettiniz mi? Kontrol sinyallerinde bir sıkıntı olmasın?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!