endüksiyon ısıtma

Başlatan salim ALTIN, 02 Haziran 2004, 11:43:01

aster

evet ilk işim o oldu zaten, ama ofisler sadece eski şemaları veriyorlar
veya belli bir müddet geçmesinimi bekliyorlar tam bilemiyorum
ama bir proje arıyorsanız buradaki anlatımlar tam teşekküllü bilesiniz
adam civatanın cinsine kadar yazıyor  ;)

z

Böyle bir sistemin sıfırdan tasarlaması amacıyla üç beş mühendise ihtiyaç var demek istedim. Yoksa hazır şema elde olduktan sonra bu cihazı ebem de yapar. :D
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

merhaba.
:D hocam ailecek elektronikçisiniz galiba.

@aster aslında o konuyu bilmeyenlerin dikkatini o yöne çekmek için yazdım. Çünki çoğu kişinin bilmediği bir konu. Evet her konuda patent ofislerini ziyaret etmekte yarar var. Çünki şemalar da bulunuyor.

Fakat her konuda hemen kullanılabilecek bilgiyi bulmak hemde profesyonel konuda mümkün değil. Zaten öyle olsa bile bunu elde edenin sindirebilmesi çok mümkün değil.
Bu gün mesela güneş arabası yapmaya çalışan birilerinin yaptıklarını ve problemlerini duyunca üzüldüm. Herşeyi hazır satın alınca birşeyler yapabileceğini düşünen, kendinden birşey katmayan insanlardı. Yazık harcadıkları paraya.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

salim ALTIN

eğer resimleri göremiyorsanız formatı tif olduğu içindir. Ya help ine tıklayın size anlatıyor ne yapacağınızı yada aşağıdaki linkte bu iş için tif gösterici var.
http://www.internetiff.com/

salim ALTIN

Merhaba.
Konu ile ilgili bir de yorum eklemek istedim.
Endüksiyon ile eritme , tavlama ve ısıtma önümüzdeki beş yıllık dönemde endüstriyel iş konularında en karlı ve geleceği olan iş.Bunun sebebi özellikle avrupa ülkelerinde çeşitli sebeplerle döküm ve metal işleme fabrikalarının kapanmakta olduğu. Bu konulardaki üretim taşıma giderleri ve süreleri nedeni ile asıl pazarlara ( avrupa) yakın olmak zorunda. Türkiyeden avrupaya bir ürün 1 günde gidebiliyor. Çin veya uzakdoğu dan ise haftalar sürüyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuda büyük imalatlar yapan firmalar ile tanışma ve çalışma imkanımız oldu. Gördüğümüz şu ki bugün imalat yapmakta olan firmaların imalatları miktar olarak gelecek yılın ihtiyaçlarını karşılayamıyacak. Şu anda bile bazı firmalar bu konularda siparişleri karşılayamamakta.
Fakat bunun teknik nedenleri de var. En önemli sorun malzeme ve teknik bilgi ar-ge yetersizliği. Okullarda bu konularda yüksek lisans tezi hazırlamış bir sürü insan var ama piyasada konu hakkında bilgi bulmak mümkün değil.
Bu ürün nerelerde kullanılır diyorsanız ;

Altın ve gümüş eritme potaları. (Küçük güçlü)
Diş ve protez yapımı.(küçükgüçlü)
Dişli ve parça sertleştirme.(küçük güçlü)
Prinç, Demir metal eritme (büyük güçlü)
Metal sertleştirme, tavlama, ısıtma (orta ve büyük güç)

Bu iş konusu çok fazla sermaye ve insan gücü gerektirirmi.?
Hayır. Şu anda altın eritme ve metal eritme konusunda imalat yapmakta olan ve tek başına bu işi yürütebilen kişiler var. Tabiki zor o insanlar için bile ama üstesinden gelinebilinen bir iş.
Maddi kısmı ise işi ne kadar bildiğiniz ile alakalı. Çünki yapım aşamasında gördümüz pek çok değişiklik ve sorun maliyetleri arttırıyor.
İşin asıl zor olan kısmı ise elektronik yapıdan çok her uygulama ve müşteri için ayrı boyut ve tarzda yapılacak olan ısıl bölümlerin mekaniği.
Endüksiyon bobinleri özel çimentolar ile beton bolklar içine bile hapsedile biliyor.

z

Alıntı YapEndüksiyon bobinleri özel çimentolar ile beton bolklar içine bile hapsedile biliyor.

Amac ne?

salim ALTIN

merhaba.
Eritme potaları bobinlerin içine sokulup çıkarılırken bobine  zarar vermemek, birde bobini izole etme gerekliliği.

aster

bana bir tane lazım oldu deniyelim bakalım nasıl olacak

bu arada bu meretle iyi çay yapabilirmiyiz tadı nasıl olur acaba mangal lezeti verirmi ? şaka tabii ama ben daha önce kullandım güzel sigara yakıyor  :P

salim ALTIN

Merhaba.
Hocam çay ne demek ! yemeği bile güveç tadında oluyor. :D  ben niye arıyom yemek pişirme için ocak olarak. Bulursan banada haber et. :D

http://xy.en.alibaba.com/offerdetail/50802939/Sell_Induction_Cooker_C_B27_.html

bi bulsam piyasada kim satar bulamıyom. hem pişirme için rezistansın yarısı kadar enerji sarfediyor. ısıtma süresi çok daha hızlı.

z

Ben görmedim ama Siemens ev tipi ocaklar için reklamlara başladı deniyor.

salim ALTIN

Merhaba.
Bakarım ama beyaz eşyacılar hiç duymamışlar bile. Arçelikte yakında çıkaracak bildiğim kadarıyla ama bana tek göz lazım. istediğim yere taşıyabilmek için. Zaten yeni kullanılmaya başlayan birşey değil. yıllardan beri dünyada kullanılıyor. Türkiyede üretilen uygun  çelik tencerelerin altlarında bile endüksiyon ocağına uygunluk işareti konuluyor ama ocağı bilen yok... :!:

salim ALTIN

Merhaba.
Yok hocam o kadar pahalı şeyler değil. 100 dolar civarı. ABD den bi arkadaş getirecekti.