uygun dijital saat uygulaması bulamadım

Başlatan adoka, 07 Ağustos 2011, 17:58:21

adoka

Arkadaslar aradıgım sey aslında cok basit 7 segment dijital saat arıyorum ve sadece alarm ozelligi olsun istiyorum hepsi bu ne ısı ne tarih ne de baska bisey lakin bir turlu istedigim gibi bir sey bulamadım elinde bu sekilde bir calısması olan varsa cok makbule gecer(picli olursa tam super olur..)kolay gelsin...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

-Hasan-

https://320volt.com/alarmli-saat-projesi-pic16f628-ds1307-assembly/

LCD ile yapılmış bir proje; baskı devre şeması vb. her şey var benim de çok beğendiğim çok güzel bir çalışma, belki hoşuna gider.

adoka

dostum ilgine tesekkur ederim ama 7 seg. li olmasını istiyorum yoksa lcd li bir cok uygulama var...

-Hasan-

Gerçekten de internette 7 segment ile yapılmış alarm projeleri yok :o çok ilginç. Peki neden kendiniz yapmıyorsunuz? Yeterli programlama bilginiz mi yok?

adoka

programlama konsunsa ileri seviyede degilim ama yinede saat icin bir program yazabilecegimi dusunuyorum fakat bunun icin fazla zaman bulamıyorum ayrıca ben yazmaya kalktıgımda projenin hayata gecmesi cok daha fazla uzayacak bense hemen hayata gecirmek istiyorum

drmp

aslında bende bi tane yapmayı düşünüyorum ama 8x8 dot matrixlerden  her şey elimde var lakin işten güçten vakit bulamıyor insan

-Hasan-

Alıntı yapılan: adoka - 07 Ağustos 2011, 18:51:03
programlama konsunsa ileri seviyede değilim ama yinede saat icin bir program yazabilecegimi dusunuyorum fakat bunun icin fazla zaman bulamıyorum ayrıca ben yazmaya kalktıgımda projenin hayata gecmesi cok daha fazla uzayacak bense hemen hayata gecirmek istiyorum

Alıntı yapılan: drmp - 07 Ağustos 2011, 18:51:33
aslında bende bi tane yapmayı düşünüyorum ama 8x8 dot matrixlerden  her şey elimde var lakin işten güçten vakit bulamıyor insan

Elektronikle uğraşan insanların en büyük sorunu : Zaman

gevv

evet @hasan oguz    zaman

@adoka konularda  açıklayıcı düzgün başlık ile açınız diyoruz  üzerine babsarak yaza sayfasında belirtiyoruz  ama hala  abuk başlıklar kullanılıyor

"""birturlu bulamadım"""  nasıl bir başlık  böyle bir başlıkla  hem  konuya bakanların hemde  başlığı düzenleyenin  zamanı gidiyor   aslında konuyu direkt silerek  daha az zaman kaybederdim  fakat baya yorum yapılmış  lütfen sonraki konularda dikkat ediniz

adoka

Gevv hocam soylediklerinizde haklısınız fakat bende ikilemde kaldım soyleki sayet bu baslıgı acmasaydım alternatifler ne olacaktı..'ornegin: alarmlı saat veya dijital saat vb... olacaktı bu seferde siz veya baska bir mod arkadas diyecektiki bu baslıkta acılmıs bir suru konu var neden incelemden actın vs...sonucta yine su anda oldugu gibi -hayır arastırdım inceledim fakat istedigim gibi bir uygulama bulamadım seklinde cevap verecektim bende...neyse sonucta art niyetim yoktu sadece baslıgı okuyanlarda merak uyandırmak istedim bir miktar ayrıca bosa zaman harcanacagı kanaatinde degilim zira ilk mesajı okuyan konuyu anlayacak ister cevap yazacak istemezse yazmayacak hepi topu 10sn...yinede uyarınız icin tesekkurler...

gevv

tamam işte sizde;

Alıntı YapArkadaslar aradıgım sey aslında cok basit 7 segment dijital saat arıyorum  forumda aradım fakat konularda aradığım özelliklerde dijital saat uygulaması  bulamadım

sadece alarm ozelligi olsun istiyorum hepsi bu ne ısı ne tarih ne de baska bisey lakin bir turlu istedigim gibi bir sey bulamadım elinde bu sekilde bir calısması olan varsa cok makbule gecer(picli olursa tam super olur..)kolay gelsin...

dersiniz olur biter   yani açıklamada  alternatiflerin önüne geçebilirsiniz 

kudretuzuner

Amatör

vatandas30

https://rapidshare.com/files/437466363/saattermokomple.rar

kendi yaptığım saat-termometre devresi ve açık kodları. 10 cm ortak anot display kullandım.
2 alarmı var ve alarm zamanlarını ayarlayabiliyorsunuz. alarm zamanında melodi çalar. alarm saatini 25 yaptığın zaman alarm çalmaz. ses çıkışında lm386 ile yükseltme yaptım, o yüzden ses bayağı yüksek.
saat ve sıcaklığı kısa aralıklarla gösteriyor. şemadaki gibi ds1302 ye şarjlı küçük pil bağlarsan elektrik kesintilerinde saati tekrar ayarlamak gerekmez. şu ana kadar 10 civarında yaptım ve hepsi gayet güzel çalışıyor.
tuşlardan birisi saat ayarı, diğeri dakika ayarı. ekranda saat gösterirken basarak ayarlaman gerekiyor.
alarmı da ekranda saat gösterirken alarm butonuna basıyorsun. ilk alarm zamanı ekrana çıkar(ortadaki ledler yanmaz) saat ve dakika butonlarından ayarlıyorsun. alarm butonuna basında ikinci alarm zamanı çıkar. onu da aynı şekilde ayarlıyorsun. tekrar alarm butonuna basınca ana ekran çıkar ve saat çalışmasına devam eder.
eğer yapacaksan takıldığın yerlerde yardımcı olurum. kolay gelsin.

adoka

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 07 Ağustos 2011, 23:32:15
Merhaba
Aradığınızı bu linkte bulabilirsiniz.
http://etepic.com/?cat=7
Dostum bu projeyi inceledim fakat yukarıda da soyledigim gibi sadece saat ve alarm olsun istiyorum...
Alıntı yapılan: vatandas30 - 08 Ağustos 2011, 00:25:54
https://rapidshare.com/files/437466363/saattermokomple.rar

kendi yaptığım saat-termometre devresi ve açık kodları. 10 cm ortak anot display kullandım.
2 alarmı var ve alarm zamanlarını ayarlayabiliyorsunuz. alarm zamanında melodi çalar. alarm saatini 25 yaptığın zaman alarm çalmaz. ses çıkışında lm386 ile yükseltme yaptım, o yüzden ses bayağı yüksek.
saat ve sıcaklığı kısa aralıklarla gösteriyor. şemadaki gibi ds1302 ye şarjlı küçük pil bağlarsan elektrik kesintilerinde saati tekrar ayarlamak gerekmez. şu ana kadar 10 civarında yaptım ve hepsi gayet güzel çalışıyor.
tuşlardan birisi saat ayarı, diğeri dakika ayarı. ekranda saat gösterirken basarak ayarlaman gerekiyor.
alarmı da ekranda saat gösterirken alarm butonuna basıyorsun. ilk alarm zamanı ekrana çıkar(ortadaki ledler yanmaz) saat ve dakika butonlarından ayarlıyorsun. alarm butonuna basında ikinci alarm zamanı çıkar. onu da aynı şekilde ayarlıyorsun. tekrar alarm butonuna basınca ana ekran çıkar ve saat çalışmasına devam eder.
eğer yapacaksan takıldığın yerlerde yardımcı olurum. kolay gelsin.
Dostum dosyaları indirdim fakat display devresini ve malzemelerin degerlerini goremedim bir zahmet bunlarıda gonderebilirsen sanırım yapabilirim...Herkese cok tesekkur..

vatandas30

klasörün içinde şema, baskı devre ve pbp kodları var. şemayı incelersen zaten bütün elemanların değerleri üzerinde yazılı. (örnek: U2=7805, C1=100 nF) yalnızca displayler yok. onlar içinde connektör uçları var. displayleri sen zil teli ile bağlayacaksın. (displayler ortak anot 10cm olacak) connektör üzerinde hangi segment olduğu yazılı. R8 direnci 47 ohm. 1/2 Wattlık olacak. diğer dirençler 1/4 Watt. butonları kutu üzerine monte edeceksin. bağlantılarını yine zil teli ile yapacaksın.
saatin ortasında iki led var. bunları sen displaylerin ortasına monte edip, birbirine seri bağlayacaksın. anot ucunu şemadaki orta led yazan yere, diğer ledin katotunu da gnd ye bağlayacaksın.

adoka

Dostum klasorun icinden cıkan dosyalardan sadece ares,hex ve asm dosyalarını acabiliyorum digerlerinin ikisi lbk biri bas biri dsn digeri de pwi uzantılı dosya ve bunları acacak program sanırım bende yok ayrıca sema uzerinde eleman isimleri yazılı demissin fakat ben yazmadıgı konusunda ısrar ediyorum sadece r1 r2....c1 c2....u1 u2... seklinde isimlendirmissin...