step motor hep titriyor

Başlatan satilla, 15 Ağustos 2011, 17:51:16

satilla

15 gündür bi step motoru doğru düzgün süremedim bugün saçımı başımı yoldum resmen

denemedigim devre kalmadı, şimdiise breadbord üzeirnde sadece transistörlerle sürmeye çalışıyorum unipolar motoru ama sadece bir sag bir sol yapıyor

ortak ucu 12v ye verdim motor 0.8 A

4 tane ucuda bd139 ile picin b portuna bagladım

http://www.izlesene.com/video/mov-0002/4310833

motora dokununca titredigini hissedebiliyorum, çevirmeye calıstıgımda biraz zorluyor

subram

motor uçlarını ayırıp manuel olarak denediniz mi?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

satilla

hocam motorun ucalrını ayırıp nasıl deniyecegime dair bi fikrim yok
zaten 1.8 derece motor ugrassamda belli olmayacak diye düşündüm

ne yapayım öneirniz nedir

subram

a)      Ortak uçlara ait kablolar kaynağın pozitif (+) kutbuna bağlanır.
b)      Step motorun diğer herhangi bir ucu seçilerek şase uygulanır. Örneğin 1 numaralı bobin ucuna şase uygulanarak sabit bırakılır.
c)      Başka bir bobin ucu seçilerek şase potansiyeli uygulanır. Eğer step motor saat yönünde bir adım atıyor ise bu 2 numaralı kablodur.
d)      Motor saat yönünün tersinde bir adım atıyorsa bu 4 numaralı kablodur.
e)      Motor hiç hareket etmiyor ise bu3 numaralı kablodur.

Sonuç olarak step motoru saat yönünde döndürmek için ortak uca pozitif (+) ; 1,2,3 ve 4 numaralı kabloların bağlı olduğu bobinlere sırasıyla şase (-) potansiyeli uygulanmalıdır. Step motoru saat yönünün tersine hareket ettirmek için ise bobinlere 4,3,2 ve 1 sıralamasında enerji uygulanmalıdır

ALINTIDIR....
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

iyildirim

Bir şema olursa yorum yapmak daha kolay olur.
Birde motoru ne şekilde sürüyorsunuz, full stepmi, halfmı , wave drive mi gibi şeylere açıklık getirin. Mümkünse kod veya en azından darbelerin bir şemasını da paylaşın.

satilla

Device 16F628A
TRISB=0
PORTB=0
CMCON=7
Dim x As Byte
x=10
start:

High PORTB.0
DelayMS x
Low PORTB.0
DelayMS x 

High PORTB.1
DelayMS x
Low PORTB.1
DelayMS x

High PORTB.2
DelayMS x
Low PORTB.2
DelayMS x

High PORTB.5
DelayMS x
Low PORTB.5
DelayMS x

GoTo start

End

http://imageshack.us/photo/my-images/233/unledzjj.jpg/

iyildirim

Paragraf altlarındaki low port satırlarından sonraki delaylari kaldırıp bir denedikten sonra sonucunu yazarmısınız.

tacettin

şemaya göre uçları tespit ettiniz mi?

satilla

ortak uc ile diger iki uc arasında 1.6 ohm ölçüyorum

her iki ortak uca birden + verip bir ucu sabit tutup gnd'ye baglıyorum ve çat diye ses geliyor kablolar ısınıyor
ancak ortak olanlardan digerine sadece + verip elimdekileri gndye dokundurdugumda motor tek bir yone hareket ediyor
yani her ikisindede aynı tarafa hareket ediyor

hepsinin beraber oldugu uca enerji verirsemde aşırı akım çekiyor

motor bozuk olabilirmi?

satilla

sorunlara hala çözüm bulabilmiş degilim yardımlarınızı bekliyorum

tacettin

Alıntı Yapher iki ortak uca birden + verip bir ucu sabit tutup gnd'ye baglıyorum ve çat diye ses geliyor kablolar ısınıyor

ortak uca + verdirkten sonra diğer kalan 4 ucu transistör kullanarak sırasına göre şaseye çekmen lazım.
gnd ye direk ne bağlıyorsun anlamadım?

satilla

Alıntı yapılan: tacettin - 16 Ağustos 2011, 15:27:42
Alıntı Yapher iki ortak uca birden + verip bir ucu sabit tutup gnd'ye baglıyorum ve çat diye ses geliyor kablolar ısınıyor

ortak uca + verdirkten sonra diğer kalan 4 ucu transistör kullanarak sırasına göre şaseye çekmen lazım.
gnd ye direk ne bağlıyorsun anlamadım?

hocam @subramın dedigi gibi ucları test ediyorum

zaten devre üzerinde 4 transistöre gidiyor direk motor kabloları 2 tanede ortak uc var onlar birşetirip 12v'ye baglıyorum

bu arada sabah bir sürücüyle deneme yaptım motor bir adım sag bir adım sola gidiyor (elimdeki 2 motordada aynı durum söz konusu)

motorların uclarını bulmak için ortak ucun 2sine + kalan 4 ucun birine gnd veriyorum

sonra gnd baglı olan bobine seri olan bobin kablosunu12v ye bagladıgım zaman çat ediyor
ama paralelindeki kabloları enerjilendirdigimde motor tekbir yöne adım atıyor sadece

subram

ortak uçları artıya ver ver. diğer 4 ucu deneme yanılma yöntemi ile tek tek grounda bağla. uygun bir sıra yakamalaya çalış. yapman gereken bu.

satilla

Alıntı yapılan: subram - 16 Ağustos 2011, 15:38:42
ortak uçları artıya ver ver. diğer 4 ucu deneme yanılma yöntemi ile tek tek grounda bağla. uygun bir sıra yakamalaya çalış. yapman gereken bu.

zaten yaptıgım bu ancak ortak ucların ikisini birden artıya verip test etmeye kalktıgım zaman çat diye sesler çıkıyor bazı kablolardan

yahu adanada bu işten anlayan yokmu biraz yanına gidip başını agrıtayım :)

Tagli

Ortak uçları yanlış bulmuş olabilir misin? Multimetre ile direnç ölçümü yaparak emin olabilirsin. Ortak ucun aynı bobindeki diğer iki uç ile arasındaki direnç aynı olmalı. Diğer iki ucun kendi aralarındaki direnç de ilk ölçtüğünün kabaca iki katı olmalı. Dİrençler çok küçük olduğundan (2 - 3 ohm falan) ölçümlerin muhtemelen tam tutmayacaktır ama yine de bir fikir vermesi lazım.
Gökçe Tağlıoğlu