Analog sensör okuma sorusu?

Başlatan Erhan YILMAZ, 16 Ağustos 2011, 19:57:39

Erhan YILMAZ

Merhaba

Bir uygulamada düşük gerilim çıkışlı yani 5-30 mv arsında gerilim üreten bir sensör mevcut. Ben bu sensörü denetleyici ile okumak istiyorum. Sağlıklı bir okuma yapabilmek için ne yapmam gerek? Sensör medikal bir sensör. Örneğin öncelikle sensörü op07 tarzı bir opamp ile 20-30 kat yükseltip öyle okumayı düşünüyorum. Denetleyici olarak 18f serisi bir denetleyici kullanmayı düşünüyorum. 18f serisi denetleyicilerin adcsi bu iş için uygun mudur? Harici A/D entegre kullanmaya gerek var mı? Yada okuma yaparken yazılım kısmında belli işlemler yapılarak okumanın kalitesi arttırılabilir mi? Örneğin belirli sayıda okuma yapılıp ortalaması alınırsa daha sağlıklı bir okuma yapabilir miyim? Bunun dışında okuma işlemini neler etkileyebilir? Bilgisi olan üstadlarım yardımını esirgemezse sevinirim.

tayyar

Medikalde kullanacağın sensörlerin fiziksel büyüklüklere hızlı tepki verebilmesi önemlidir. Tabi olay sadece sensörle bitmez, bu sensörün çıkışının yorumlanıp gerekli işlemin kararlı bir şekilde yapılması gerekir. Bu yorumlama ve tepki verme sırasında parazitlerden de minimum seviyede etkilenmelidir. Bu nedenle sensör çıkışının yükseltilmesinin yanında dikkatli bir şekilde filtrelenmeside gerekir.

--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Erhan YILMAZ

Hocam konuyu biraz daha açayım. Sensör ortamdaki oksijen oranını okuyan bir sensör. Oksijen değerine göre yanılmıyorsam 9-25mv arası gerilim üretiyor. Yapılması gereken sadece ortamın oksijen oranının ölçülüp oksijen oranının belli bir seviyede tutulması. Oksijen kontrolünü de bir solid state röle kullanarak basit aç\kapa işlemi ile yapmayı düşünüyorum. Birde adcden okuma yaparken harici referans gerilimi üreten çip kullanmaya gerek var mı? Bildiğiniz piyasada kullanılan referans çipleri var mıdır?. Bir de piyasada bulabileceğim yaklaşık 40pinlik 18f452 muadili yeni nesil 18f serisi bir denetleyici önerebilir misiniz? ilginiz için teşekkürler.

tayyar

Bahsettiğiniz sensör şu konserve kutusu gibi bir kutuda gelen sensörlerden mi?

Bu sensörlerin belirli bir kullanım ömürleri oluyor bildiğim kadarıyla.

Diğer bir yandan bu sensör çıkışını yükseltip filtreleyip (bunlar hep opamplar ve r,c'ler yardımıyla) adc ye girebilirsiniz. 18F452 nin türevi 18f4520 dir aynı pin yapısında. Belirli bir süre örnekleme yaptıktan sonra karar verme döngüsüne girerek röleyi kontrol edersin. (bir tüpten oksijen salacaksan selonoidde işini görebilir) hattav PID uygulaması güzel olur.

Erhan YILMAZ

Evet hocam silindirik bi yapısı var baş parmağın yarısı kadar. Doğrudur belirli bir ömürleri varmış. Hocam sensörün çıkışını direk opampa girsek sorun olur mu? Sensör çıkışında dc gerilim yok mu neden filtre kullanıyoruz? Yanlış anlamayın hocam bilmediğimden soruyorum. Birde hocam elinizde örnek şema veya PID ile ilgili bi döküman varsa paylaşırsanız sevinirim. Denetleyici olarak baktım bende 18f4520 öneriyor microchip. Hocam bir de adc için referans gerilimini harici olarak mı sağlamak gerekiyor.

tayyar

Sensörünüzün datasheetinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Sizin sensörünüz tahminimce şuna benziyor:

Filtreler parazitleri engellemek ve doğru veriye ulaşabilmek için gerekli. PID için ise forumda benden daha çok döküman/bilgi var.

Erhan YILMAZ

Hocam bendeki de oom202 modeliymiş. http://www.zy888.cn/oom/OOM202.pdf burada datasheetini buldum. 13-16mv çıkış yazıyor. Bu normal ortamda yani havada bulunan yüzde 21lik oksijen değerine karşı ürettiği değer mi yoksa yüzde  0 ile 100 arasında oksijen değerleri için 13-16mv değişim gösterir anlamında mı?