Nokia C3 İstem Dışı İnternet Sorunu

Başlatan Tagli, 01 Eylül 2011, 09:25:58

Tagli

Nokia C3-00 telefonumu aldığımda, Turkcell'in bir kampanyası (ki telefonu alırken bilmiyordum) bana 3 ay bedava internet ve konuşma için dakika vermişti. Bu süre içinde telefonun sabah 9:00'da "Şu kadar internet kullandınız" şeklinde mesaj almasını umursamamıştım, çünkü bedava 100 MB paket olduğundan zaten para gitmiyordu.

O güzel 3 ay geçti, internet paketi bitti. Ben de çok gerekli olmadığını düşünerek yeniletmedim. Ama her sabah 9:00'da gelen o mesajla birlikte (mesaj dediğim, aramalardan sonra ekranda bakiye bilgisini gösteren yazı) 50 kuruşumun gittiğini farkettim. Telefon her sabah saat 9:00'da internete bağlanıp 1-2 kB veri çekiyor, Turkcell de affetmiyor. O sırada evdeysem telefon bu işi evdeki wireless hatta bağlanıp yaptığından TL gitmiyor.

Ne yaptıysam suçlu programı bulamadım, telefonun sabah 9:00'da internete bağlanması da önleyemedim. O saatte telefonu kapatıyorum, örneğin 9:10'da geri açıyorum. Açar açmaz yine internete bağlanıyor.

Nokia Communities programından şüphelendim önce. Facebook ve Twitter için olan ve telefonla birlikte gelen bu uygulamanın ayarlarında "9:00 - 22:00 arası otomatik durum güncellemesi" diye bir seçenek var. Bunu kapattım, hatta tümden kapatmadan da önce saat aralığını 2:00 - 3:00'a çektim denemek için. Sonuç değişmedi.

Daha önce de telefona hergün email geliyordu, daha doğrusu kayıtlı olan email hesaplarımı sürekli olarak internete bağlanıp kontrol ediyordu kendi kendine. Bunu da iptal edene kadar çok uğraşmıştım. Aslında ayarlar açık ama sanki yaptıktan sonra hemen etki etmediler, ya da bana öyle geldi.

Bu telefonda benzer sorunlar yaşayanınız var mı? Sorunu çözemezsem aylık internet paketi almak zorunda kalacağım ama bunu da istemiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

berke_42

bu konuda yalnız değilsin  :)  bu modelden alan bir tanıdıgımdada bu sorun varmış,müşteri hizmetlerine pm şeklinde 3 kez ulaşmasına ragmen olumlu-olumsuz geri dönüş yapılmamış :o
*cihazın camı çabuk çiziliyomuş
*wlan baglantısı bazen sorun çıkarıyomuş

oldum olası sevmemişimdir nokiayı :D
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Erol YILMAZ

Bu teknolojik oyuncakların faydadan fazla zararı var sanki :))

Tagli

Telefondaki tüm email, Facebook ve Twitter hesaplarımı sildim. Bakalım yarın sabah 9'da ne olacak...

Aynı telefonu kullanan bir arkadaş böyle bir sorun yaşamadığını söyledi. Ancak o, Nokia'nın email ve sosyal ağlar için olan bu iki yazılımını kullanmıyor. Sorunun bunlardan birinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Son çare telefonun GPRS ayarlarını bozmak olacak.

Ekleme: Burada konuyla ilgili bir başlık buldum. Sanırım birkaç gün içinde durum netleşir. Gelişmeleri aktarırım.
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Evet, yaptığım gözlemler sonucunda suçlunun ePosta uygulaması olduğunu anladım. Bir önceki iletimde bağlantısını vermiş olduğum forum başlığında da dikkat çekildiği üzere, ePosta uygulamasının ayarlarını bir kısmına erişmek için önce hesaba girmek, sonra da hesabın içinde oldukça iyi saklanmış ikinci bir ayarlar menüsünü bulmak gerekiyor. Bu menüde, tıpkı Nokia Communities (Topluluklar) uygulamasında olduğu gibi, saat 9 - 22 arası otomatik kontrol seçeneği var. Anlaşılan bu açık kalmış.

Neyse, sonunda rahat bir nefes aldığım ve internet paketi satın almak zorunda kalmadığım için mutluyum.
Gökçe Tağlıoğlu