bios pili

Başlatan floresan, 21 Eylül 2011, 17:50:38

Burak B

Random hususunda Einstein meşhur "Tanrı zar atmaz" sözünü hatırlatıyorum. (Bohr' un Einstein' a cevabı da enteresandır.) Kriptografide çok önemli bir husustur bu random olayı. Random algoritmanız sağlam değilse kriptografik algoritmanızın güvenilirliğinden söz etmek pekte doğru olmaz.

Mesela bilgisayarınızın zaman birimlerine güvenilerek yapacağınız rastgele sayı üretclerinin entropileri incelendiğinde birbirine benzerlikleri ve zayıflıkları kolayca tespit edilebilir. Çünkü zaman tek yönde akar.( Acaba gerçekten böyle midir? :))  Bu konu detaylandırılabilir. Benim size önerim random bir sayı üretmek istiyorsanız farenizi kafanıza göre sallayıp bundan elde ettiğiniz rakamları kullanın. ;)

BIOS pili konusunda yeni pil taktığınız halde BIOS sorun yapıyorsa kondansatör v.s. gibi VDD VCC GND hattı üzerinde bulunan bileşenleri kontrol edin. Bunlar ömürlerini tamamlayıp sorun teşkil eder hale gelmiş olabilir.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

gambit1244

pilin voltajı düşük geliyor olabilir. aynı voltta oldugundan eminmisin
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

picmanya

pilin voltajı eskisi ile aynı idi. takarken üzerindeki yazısını ve kutuplarını iyice kontrol ettim. hatta en iyi pilden aldım. pili ters de takmadım.
kasa elektriği komple gidince, saat tarih herseferinde sıfırlanıyor. pilin bir etkisi yok yani.
pil sıfır ve iyi marka ama hatalı olma ihtimalini göz ardı ediyoruz gibime geliyor. sonucda ölçü aleti ile ölçme yapmadım.
yeni pil diye güvendim.
bu şekilde saat ve tarihin sıfırlanıp durmasının sisteme bir dezavantajı oluyormu, bios pilsiz çalışmada performans kaybı yaparmı? yalnız saat ve tarih mi etkilenir?

gambit1244

performans olarak bilmem ama data loglarını zamana dayalı tutan programların etkilenebilir bozulma olmaz ama karışıklık olur gibime geliyor mesela en basitinden dosyalarını son degiştirme tarihine gore sırala dediginde senin kafanı karıştırcak sırada olucaklar :S
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

tayyar

makinenin fişini her çekip taktığında biostaki performans ayarları (clock freq. timings vs vs) default moda geri döner her açılışta tekrar ayarlaman gerekir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

drmp

öncelikle
1. biosdaki ayarlarınızın tutulup tutlmadığını kontrol edin;
kaydettiğiniz bios ayarları kayıpoluyorsa muhtemelen pil kaynaklı yada bazı anakartlarda  bios resetlemek için jumper switch gibe vs kontrol edebilirsiniz  unuttuğunuz yada gözden kaçırdığınız bir şey olabilir
2.  saatinizi kaydedin ve enerjinizi kesin, açılşta bios saatini kontrol edin eğer bios saatinde sorun olmayıp windows açılınca değişim oluyorsa sorunu başka bir yerde aramalısınız

floresan

lityum piller hakkında sonradan bir yazı gördüm:

Pozitif elektrot manganez oksit, negatif elektrot ise lityumdan elektrolit ise propilen içinde çözündürülmüş lityum perklorattan oluşur. Bir lityum pil biriminde 3 volt potansiyel sağlanır ve bu potansiyel pilin ömrü boyunca yaklaşık sabit kalır. Yapısında bulunan maddelerin hafif olmaları nedeniyle bu piller oldukça hafiftirler. Bunun yanında kullanılmadığı zamanlarda kendiliğinden boşalması son derece az orandadır ve pratikte kullanılmadan on yıl boyunca bekletilebilir. Düşük ortam sıcaklıklarında diğer pil türlerine göre daha sorunsuz biçimde çalışır. Bu piller yüksek enerji sağladıklarından fotoğraf makinesi ve flaşlar gibi güç gerektiren araçlarda kullanılırlar. Bu pillerin ismini şarj edilebilen Li-Ion (Lityum-İyon) pillerle karıştırmamalısınız. Lityum piller şarj edilemezler hatta şarj edilmeye çalışırsanız patlayabilir. Bu konuda lityum piller diğer pil türlerine göre çok daha tehlikelidirler.

Lityum piller fotoğraf makinelerinde sıklıkla kullanılmaktadırlar. Bu piller yüksek güçleri ve dayanıklı olmaları açısından avantajları varsa da oldukça pahalıya satıldıklarından giderek daha az sayıda marka bu pilleri ürettikleri araçlarda tercih etmektedir. 
(alıntıdır)