Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

bios pili

Başlatan floresan, 21 Eylül 2011, 17:50:38

floresan

anakartlar üstunde bios hafıza pili var. 3v. lityum yazıyor. bu pil şarj olabiliyormu yoksa belli süre sonra bitiyor ve değişmesi mi gerekiyor?

ylmz

şarj olmuyor bıldıgım kadarı ıle saat pılı zaten 1.5 tl ye satıyorlar onu çıkarırsan bır sure sonra kondansatörler deşarj olur ve bıos un sıfırlanır
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

-Hasan-

Bios pilinin bittiğini PC ' nizin saatinden anlayabilirsiniz. Eğer PC saati her açıp kapamadan sonra bozuluyor ise, bios pili bitmiş demektir.

gambit1244

bikeresinde çocukken bios pilni cıkartıp sıfırlamam gerekmişti 3  5 saniye cıkartmıştım ozamanlar elektronikten anlamıyorduk tabi açtım saat aynı resetlenmemiş duruyor :D kafayı yemiştim kondansatörün ne oldugunu bilsek biraz bekletmeyi akıl ederdik :D
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

floresan

bazı kasalarda 8-10 çalışabiliyormuş. peki bu pil nasıl bu kadar uzun süre gidiyor? 3v olmasının sebebi 2 tane 1,5v pili mi birleştirmişler yoksa başka bir teknoloji mi kullanılmış?

gambit1244

arkadaslar sebenini sonunda buldum :D
bu ds serisi saat entegresi 2100 yılına kadar tüm takvimi içinde tutabiliyor
sadece 300nA çekiyor buda ufak bi pille uzunnnca gitmesini saglayabilir.
şarj olayını nasıl yapıo diosanız şarj yok
entegrenin 2 tane enerji giriş pini var.
e1 pile bağlı
e2 devreye bağlı

eğer e2 e1 den 0.2 volt daha fazlaysa pili bırakıp enerjisini devrenin enerjisinden alıyor devrenin enerjisi 0 a düşünce otomatikman pile geçiyor ve bu şekilde durmadan saymaya devam ediyor

bu tarz işler genelde random data üretmek için kullanılıyor
eger bi saat bilginiz yada bir sıcaklık bilginiz yoksa hiçbi mikroişlemcide random bir değer alamazsınız

farzedinki sayısal loto makinesinde basınç hep aynı topların başlangıç noktaları aynı motor aynı hızda donüyor topların yıpranma katsayıları olmuyor vs vs bu degerleri sabit tutabilirseniz 6 rakam sürekli aynı gelir..
nitekim mikroişlemcidede sürekli esen bi rüzgar sürekli eskiyen toplar ve sürekli farklı basınc degerleri olamadığı için,
yerine sürekli 1 saniye artan bir saat entegresi kullanılıyor bu şekilde gerçek random değerler üretilebiliyor.

bunun için genelde 37khzlik osc yada kristaller kullanılıyor
bu entegrenin çalışma voltaji 2 ile 5 volt civarındaymış 2 tane pil rahat rahat götürüyor yani düşününki 1 senedir hiç fişe takılmayan bi kasa bile enerji verildiginde saati dogru bilebiliyor.

güç elektroniğinde iyi olan arkadaşlar hesaplar umarım doğrusunu..  300nA çeken bi sistem 300mA lik bir pille kaç gün gider ben 41000 gün gibi bişey buldum kabaca, dogru olabilirmi hiçbi fikrim yok
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

drmp

bios pili bittiği zaman bütün bios ayarlarınız  deafust konumuna döner saatiniz resetlernir vede performansınızı kısmen etkiler  bitmiş pil değiştirlmelidir

yamak

Mikroişlemci saat entegresi olmadan da osilatör yardımıyla random değer üretebilir. Zaten çalışması için de dahili ya da harici bir osilatörün olması gerekir.

gambit1244

Alıntı yapılan: yamak - 22 Eylül 2011, 10:47:46
Mikroişlemci saat entegresi olmadan da osilatör yardımıyla random değer üretebilir. Zaten çalışması için de dahili ya da harici bir osilatörün olması gerekir.

mikroişlemciler ile random uygulaması hiç yapmadım fakat benim tahminim( eğer deneyip onayladıysanız bilemem tabiki)
pc de denedim.
random olarak 5 15 59 64 39 degerleri aldınız mesela programı açıp kapatın aynı sıra ile aynı degerler geliyor

tahminim mikroişlemcidede aynı şekilde olcağı yönünde ama olmayabilirde dedigim gibi sadece bilgisayarda denedim
çünkü rand diye bi fonksiyon var ve bu rand foksiyonunun içine herseferinde farklı deger üretmesi için bi deger girmeniz gerekiyor diye biliyorum
tabi şöyle bişeyde var içine bi degişken atayıp bu degişkeni saat gibi her saniyede bir seferde arttırabilirsiniz ama o degişken sona ulaşıp başa döndüğünde yine aynı degeri verecektir diye tahmin ediyorum

birde ben hazır bi fonksiyon üzerinden konuşuyorum, çok fazla bilgim yok bu konuda ,bende tam olarak ogrenme amacı ile burdayım
saygılar

berat23

Alıntı yapılan: gambit1244 - 22 Eylül 2011, 16:31:32

mikroişlemciler ile random uygulaması hiç yapmadım fakat benim tahminim( eğer deneyip onayladıysanız bilemem tabiki)
pc de denedim.
random olarak 5 15 59 64 39 degerleri aldınız mesela programı açıp kapatın aynı sıra ile aynı degerler geliyor

tahminim mikroişlemcidede aynı şekilde olcağı yönünde ama olmayabilirde dedigim gibi sadece bilgisayarda denedim
çünkü rand diye bi fonksiyon var ve bu rand foksiyonunun içine herseferinde farklı deger üretmesi için bi deger girmeniz gerekiyor diye biliyorum
tabi şöyle bişeyde var içine bi degişken atayıp bu degişkeni saat gibi her saniyede bir seferde arttırabilirsiniz ama o degişken sona ulaşıp başa döndüğünde yine aynı degeri verecektir diye tahmin ediyorum

birde ben hazır bi fonksiyon üzerinden konuşuyorum, çok fazla bilgim yok bu konuda ,bende tam olarak ogrenme amacı ile burdayım
saygılar

dediğiniz gibi C dilinde rand komutu ile rastgele sayılar üretebilirsiniz.programın her açılışında aynı değerleri almanızın sebebi rand komutunun tek başına kullanıldığında(input için bir argument yoksa) program derlenirken sayılar belirlenir ve program bu şekilde derlenir.eğer time gibi bir argument kullanılırsa rand fonskiyonu program içinde her çağrıldığında pc saatine bağlı olarak değeler üretecektir.bu şekilde aynı sayıları çok çok zor yakalarsınız fakat üretilen sayılar elbette tahmin edilebilir,zamanın bir fonksiyonu olan bir dizidir.

en basitinden rastgele sayı üretmek için bir clock sinyali ve counter gerekir.diyelim ki 16 bitlik bir counter var,biz bu counter ı sürekli saydırıp,istediğimiz anda durdurursak bize göre rastgele bir sayı üretilmiş olacaktır aslında basılma süresine göre hangi sayının geleceği bilinebilir.

tabi,bu anlattığım ilkel ötesi bir metod.rastgele sayı üretme günümüzde çok önemli bir konu.

gambit1244

bencede cok onemli özellikle bet..on da :DDD random ama nekadar random yalandan random gibi geliyo bana ruletler

berat23

rulet gibi araçlar zaten çözülmesi bence basit algoritmalar içeriyordur.zaten random sayılar yalan olmasaydı bugün quantum cryptography konuşuluyor olmazdı,ne kadar zorsa o kadar random oluyor günümüzde.

gambit1244

güzel bi konuya değindin daha once ufak çapta kuantum mekaniğini incelemiştim biraz daha araştırmam için aklıma girdin :)
bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini yazarlarsa seviniriz kuantum cryptosu hakkında

picmanya

bios pilim bitmişti. ben de bitik pili yerinden çıkarıp. gidip pilciden aynı pilin, kaliteli olanından aldım. ve yeni pili yerine taktım.

kasanın elektriğini kesip tekrar verdiğimde. pc açılışta bios ayar sayfasına düşüyor. tekrar ayarları kayıt edip pc yi başlatıyorum.
windows açılışında ise her seferinde tarih ve saati ayarlamak zorunda kalıyorum.
ancak kasanın elektriğini kesmediğimde, pc açılışlarda bios ekranına düşmüyor ve saat tarih sıfırlanmıyor.

soru: eski hale nasıl döndüreceğim? bu şekilde çalışmada pc de performans kaybı sözkonusu oluyormu? anakart asus

LukeSkywalker

Pili ters takmış olmayasın?