apr9600 çıkışını nasıl yükseltirim?

Başlatan emrah, 27 Eylül 2011, 08:54:22

emrah

selam, APR9600 ses kayıt entegresinin ses çıkışını nasıl yükseltebilirim?

tda2003 ile 10W yükselteç yaptım bu yükseltecin bir girişi entegreye digeri ise şase. ses kayıt entegresindeki çıkış 2 adet s+ ve s-  şeklinde. s- yi şaseye baglayıp s+ yı anfiye bagladım fakat olmadı. ses kayıt entegresinin ses çıkışını yükseltmem için nasıl bir devre kullanmalıyım ?

fryrmnd

bu sorunla ben karşılaşıcam demek. ben de aynı işi yapıcam. aynı şekilde ben de sp- yi şaseye vermeyi düşünüyordum. sp4 ve sp- nin bağlanabiliceği lm386 örneğini koymuşlar. fakat lm386 outpu power değeri zaten entegre kadar. yani bunu kullanmanın bir anlamı olmayacak gibi geliyor. benzer bir amfi önerebilirseniz ben de sevinicem.

z

Çipin hoparlör bağlantısının yapıldığı uçlara hoparlör bağlar gibi 100 Ohm direnç bağlayın. Amplifikatörün girişini, 1uf gibi kapasitör üzerinden s+ yada s-  çıkışına bağlayın.  (Eğer çıkış transformatörü bulma şansınız varsa bunu da kullanabilirsiniz.)

Yalnız bu sinyal çok yüksek seviyede olacağından amplifikatör girişinde sesi zayıflatmanız gerekir. Yada;

Amplifikatörün kazancını belirleyen dirençlerle kazancı düşürün.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emrah

hocam dediginiz gibi yaptım 100R bagladım oldu ama anfiden ses az cıkıyordu 100 R yerine 56R kullandım ses arttı fakat  yükses ses çıkartmıyor anfi. giriş sesi az geliyor ondan oluyor. hocam sizde fazla gelir düşürün demissiniz ses girişini. anfi devresinde mic girişide vardı, entegreden çıkan sesi busefer burdan verdim ses bayagı arttı fakat ses kalitesi çok düşük oluyor.

LukeSkywalker

Bu entegrede paralel adresleme mi kullanılıyor?

berke_42

aradıgın şey datasheette mevcut aslında :) s- baglantısını direkt - gnd ye baglamak yerine 220nf lik bir kapasitör üzerinden bagla ve s+ dan 100-220 ohm luk bir direnç üzerinden amp.baglantını yap
Entegrede s-, normal gnd noktasına baglı olsaydı  zaten harici bir s- pinine ihtiyaç duyulmazdı  :)

[IMG]http://i.imgur.com/f9NrJ.jpg[/img]
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

fryrmnd

apr de sanırım seri yolla entegerye ulaşılabiliyor. ayrıca butonla 8 adet farklı kayıt imkanı var. ama ses kalitesi ısd serisi kadar iyi değil. ısd ler spi haberleşme ile çalışıyor. ayırca butonla kayıt ve dinleme imkanı var

LukeSkywalker

ISD'nin eski versiyonlarında paralel adresleme vardı Yanlış hatırlamıyorsam 8 bitlik adresleme yapabiliyorduk. Yeni versiyonlarında SPI iletişim sağlanması çok iyi olmuş, ek olarak ses kalitesi de arttırılmış.

z

Alıntı yapılan: emrahGS - 27 Eylül 2011, 16:27:27
hocam dediginiz gibi yaptım 100R bagladım oldu ama anfiden ses az cıkıyordu 100 R yerine 56R kullandım ses arttı fakat  yükses ses çıkartmıyor anfi. giriş sesi az geliyor ondan oluyor. hocam sizde fazla gelir düşürün demissiniz ses girişini. anfi devresinde mic girişide vardı, entegreden çıkan sesi busefer burdan verdim ses bayagı arttı fakat ses kalitesi çok düşük oluyor.

Bir de, cipe baglanan hoparlorun empedansi ne ise o degere yakin degerde bir direnc baglamayi deneyin. (Mesela 8 ohm hoparlor surebiliyorsa 10 ohm gibi bir direnc baglayin)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com